HART&ZIEL Vader Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Trouwdag De stichting Make-A-WeddingWish Nederland vervult de trouwwens van een aanstaand bruidspaar, waarvan een partner of gezinslid levensbedreigend ziek is. Het mooie van zo'n trouwdag is dat je je even kunt richten op het mooie wat je samen hebt." Een man is de vader van ieder kind. Wie kinderen van hun ouders scheidt, verdient maar één oordeel: duivels. Er is een Amerikaans-Indiaans gezegde dat luidt: een man is de vader van ieder kind. In de tijd dat ik in de vluchtelingenkam pen op de grens van Thailand en Cambodja werkte, heb ik daar meermaals gebruik van ge maakt. De bevolking in de kampen bestond voor het overgrote deel uit vrouwen en kinde ren. Veel mannen namen aan de oorlog deel of waren gesneuveld. Om de weinige mannen te betrekken bij de opvoeding van de kinderen, en vooral de jongens, moedigden we ze aan de va derrol op zich te nemen, ook voor kinderen van wie ze niet de biologische vader waren. Want, zo zeiden we: een echte man is de vader van ie der kind. Ik verbeeld me dat het bij een aanzien lijk aantal mannen, de kinderen en de moeders positieve invloed heeft gehad. De afgelopen paar weken is gebleken dat juist op het Amerikaanse continent de waarde en opdracht die in dit prachtige Native American gezegde besloten ligt, door de machthebbers bij het grofvuil is gezet. De manier waarop kinde ren, ook de allerjongsten, van het een op het an dere moment van hun ouders werden geschei den, als weerloze aapjes achter gaas aan hun lot werden overgelaten en, ont redderd, niet eens getroost mochten worden door de aanwezige volwas senen, verdient maar één oordeel: duivels. Zoiets doe je alleen maar als je opzettelijk ouders wilt traumatiseren en kinderen in hun Kinderen van hun ouders scheiden doe je alleen maar als je ze wilt traumatiseren toekomstige ont wikkeling wilt blokkeren. Opzettelijk, want het doel is te laten zien wat een toughguy jij bent. Het feit dat, onder druk van wereldwijde ver ontwaardiging, die procedure is gestopt, doet niets af aan de gruwelijke constatering dat je als vader die zijn eigen kinderen in de goudgerande watten legt, er geen been in ziet om andermans kinderen emotioneel en fysiek de vernieling in te helpen. Gehechtheid en ons verbonden voe len met mensen om ons heen, is wezenlijk voor ons welzijn, weerbaarheid en geluk. Hoe vroe ger we in ons leven van onze eerste hechtings personen gescheiden worden, vooral als die scheiding abrupt en van onvoorspelbare duur is en er zich geen andere hechtingspersonen aan dienen, hoe groter het risico dat onze ontwikkeling stagneert. Ik ontwaar in Washington niet langer een White House. Enkel een inkt zwart, een Black House. igenlijk wilde de Zwijndrechtse Sandy Kroon-Kuipers (39) helemaal niet trou wen. „Vroeger als I klein meisje wel", I herinnert ze zich. „Ik zag mezelf al in een witte prinses- senjurk. Maar later dacht ik er niet vaak meer aan." Dat Sandy afgelopen december toch in een witte jurk het jawoord aan haar man Laurens Kroon (47) gaf, die ze ruim drie jaar geleden op da- tingsite Lexa ontmoette, heeft alles te maken met haar ziekte. De oud accountmanager weet sinds novem ber dat ze borstkanker heeft. Mensen die ziek zijn, hebben wel andere dingen aan hun hoofd Sandy pakt haar telefoon in haar flat in Zwijndrecht. Laurens zit zwijgzaam naast haar op de bank en aait af en toe over haar pijnlijke, op gezette arm. Op het scherm een vi deo van de twee die elkaar langdurig omhelzen, tranen biggelen over hun wangen. Sandy heeft Laurens dan net ten huwelijk gevraagd, twee dagen na het slechte nieuws. Sandy: „Afgelopen zomer vertelde ik voor het eerst aan mijn schoonzus dat ik aan trouwen dacht. Vanaf het moment dat ik Laurens had leren kennen, wist ik dat ik met hem wilde trouwen. Bij hem kan ik volledig me zelf zijn. Na het slechte nieuws wilde ik dit zo snel mogelijk. Nog voor de chemotherapie, die in januari zou be ginnen, omdat we niet wisten hoe ziek ik daarna zou worden." Jeugdliefde Haar schoonzus schakelde Make-A- WeddingWish in, want een bruiloft regelen in drie weken terwijl Sandy telkens naar het ziekenhuis moest, was nooit mogelijk geweest zonder hulp. Make-A-WeddingWish bestaat pas een jaar en helpt stellen, van wie een van de twee levensbedreigend ziek is, met de organisatie van de dag van hun leven. „Ik wil deze mensen een onbe zorgde dag geven, zodat ze zich tij dens een donkere periode in hun le ven ook op iets positiefs kunnen richten", zegt Antoinette Zunnebeld, oprichter en voorzitter van Make-A- WeddingWish. „Wij zorgen dat alles van A tot Z voor hun bruiloft wordt geregeld. Mensen die ziek zijn, heb ben wel andere dingen aan hun hoofd. Er zijn vaak veel ritjes naar het ziekenhuis en ze zijn nog volop bezig Mijn zus wil haar nieuwe vriend niet voorstellen Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. --cT P?! dinsdag 26 juni 2018 GO Reageren? rene.diekstra@pers- groep.nl Zij leven nog kort en gelukkig Nienke Toren Antoinette Zunnebeld Mijn zus heeft een nieuwe relatie maar wil haar partner niet aan mij en onze ouders voorstellen terwijl gezamen lijke vrienden hem wel zien. Wat moet ik doen? Laat je niet leiden door wrevel maar ga ervan uit dat je zus een, voor haar, goede reden heeft om haar partner (nog) niet aan jullie voor te stellen. Misschien is ze nog niet hele maal zeker van hem en wacht ze dus nog even, misschien is het vorige keren mis gegaan en beschermt ze zichzelf nu tegen een teleurstelling, mis schien wil haar vriend het niet. We hebben soms de neiging het zwartst mogelijke scenario te bedenken en ons gedrag op dat zwarte scenario af te stemmen en zo meer stuk te maken dan nodig. Vraag aan je zus op een niet beschuldigende manier waarom ze haar nieuwe vriend nog niet heeft voorgesteld, dus zonder dat jij erop uit bent dat dat zo snel mogelijk moet ge beuren. En dat zonder wrevel. —Steven Pont Psycholoog Steven Pont Coach seksualiteit Carla Rutgers Voedings deskundige Monica Mars De bruiloft van Laurens en Sandy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24