23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Belangenbehartiger De Klub Lange Mensen doet al zestig jaar lang nuttig werk. „Waar ik ook kom, er is altijd wel iemand die iets over mijn lengte zegt", ervaart voorzitter Hellen Keuken (54). Meer dan 2.40 m was hij, de man die in 1958 de Klub Lange Mensen (KLM) oprichtte. Zo lang als Albert Johan Kramer zijn ze sindsdien in Neder land niet meer geboren, maar zijn Klub bestaat nog steeds. De leden - mannen van minstens 1.90 m en vrouwen van minstens 1.80 m - vie ren dit jaar het zestigjarig bestaan. „Het is niet meer zoals vroeger op school, dat ik word uitgescholden voor giraf, tante Sidonia, vuurtoren of lantaarnpaal. Maar 'Is het koud daarboven?' hoor ik nog steeds van mensen. Of wildvreemden vragen ongegeneerd hoe lang ik precies ben. Dat dat misschien gevoelig ligt, daar houden ze geen rekening mee. Maar ik vraag toch ook niet aan iemand hoe zwaar hij of zij is?" Wildvreemden vragen ongegeneerd hoe lang ik precies ben „Haha, ik ben 1.90 meter. Een kleintje, hoor, binnen de Klub. We hebben dames van 2.05 meter als lid, die worden altijd en overal gezien en kunnen écht niet incognito over straat." „Barbecueën, speurtochten, borrelen, praten - gewoon gezellige dingen. Het is heerlijk om eens niet alle ge sprekken te missen omdat ze op jouw borsthoogte worden gevoerd. Om geen pijn in je nek en schouders te krijgen omdat je de hele tijd naar be neden moet kijken. En het is fijn om nieuwtjes uit te wisselen over win kels die extra lange bedden of kle ding in onze maat verkopen." „Nee, we houden ons voornamelijk bezig met belangenbehartiging. Zo hebben we een vuist gemaakt tegen de standaardvliegtuigstoel, die voor lange mensen te klein is. Door het gebrek aan ruimte zitten je benen in de knel en loop je op lange vluchten meer kans op trombose. Als ik ge noeg beenruimte wil, moet ik 75 euro meer betalen! We vechten ook voor aanpassing van de openbare ruimte, waar winkelmarkiezen en verkeers borden vaak te laag voor ons hangen, en we onze hoofden stoten aan marktkramen. En een speciaal auto team lobbyt voor auto's met extra ruimte voor zowel de bestuurder als de bijrijders." „Zes jaar geleden zijn de bouwmaten van woningen aangepast. Volgens het nieuwe bouwreglement moeten deuren nu minimaal 2.30 meter en plafonds 2.60 meter hoog zijn. En bij het ontwikkelen van de nieuwe in tercity heeft de NS ons gevraagd deel te nemen aan het testteam." „Mijn man is 1.93 meter en onze tie- nerzoons zijn ook lang, dus wij heb ben een in hoogte verstelbare eetta fel, stoelen met hogere poten en een auto met een verlengd onderstel. Dat brengt allemaal extra kosten met zich mee, net als de kleding die ik in dure speciaalzaken moet kopen. Ik maak ook veel zelf, maar moet een patroon eerst helemaal uit zijn voegen ruk ken, wil ik niet standaard met een 7/8ste-broek lopen. En dan zijn er na tuurlijk nog de winkelwagens en de rolkoffers die altijd te laag zijn, waar door je kans loopt op rugklachten. Maar dat zijn gelukkig alleen maar praktische problemen. Als kind wilde ik niet de lange slungel zijn die op klassenfoto's boven de leerkracht uitstak, maar nu ik wijzer en grijzer ben, heb ik geaccepteerd wie ik ben. Ik draag ook gewoon hakken als ik daar zin in heb." „Nee. Mijn ouders hebben er destijds niet voor gekozen mij hormonen te geven tegen de groei, omdat de bij werkingen niet bekend waren. Te genwoordig kun je een groeischijf- operatie in de knieën ondergaan om de groei te remmen. Dat is een heel persoonlijke keuze die ieder voor zich moet maken. Maar ik zou alle lange mensen toewensen dat ze hun lengte dragen met trots." dinsdag 26 juni 2018 'Draag je lengte met trots' Pam van der Veen Wat zeggen ze dan bijvoorbeeld? —Hellen Keuken Ik durf het bijna niet te vragen, maar Wat doen de leden van de Klub Lange Mensen als ze onder elkaar zijn? Dus het is vooral een gezellig heidsvereniging? Heeft die strijd al iets opgeleverd? In welk opzicht heeft uw lengte in vloed op uw leven? U gaat niet gebukt door het leven. Hellen Keuken: „Ik heb geaccepteerd wie ik ben. Ik draag ook gewoon hakken als ik daar zin in heb." FOTO KOEN VERHEIJDEN In het kader van het zestigjarig be staan vinden zaterdag speciale acti viteiten plaats in Rotterdam, Gronin gen en Utrecht. Meer info op klub- langemensen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23