ftfc Haatcampagnes en valse beschuldigingen 12 INTERVIEW KEES STERK Vliegt Polen, waar rechters onder vuur liggen, uit de Europese Raden voor de Recht spraak? Voorzitter Kees Sterk zag hoe ernstig de situatie is. De onafhankelijke rechtspraak in Po len ligt zwaar onder vuur. De staat bemoeit zich sinds de machtsgreep van Recht en Rechtvaardigheid (PiS) in 2015 direct met de benoemingen en het ontslag van rechters. „We vra gen ons ernstig af of de onafhanke lijke rechtspraak in Polen met deze raad nog wel gewaarborgd is", zegt Kees Sterk op Schiphol, na zijn terug keer uit Warschau van een factfin- dingmissie. De Europese Raden voor de Rechtspraak is een organisatie die zich inzet voor de versterking van de rechtsstaat en de verbetering van de samenwerking tussen de rechts praakorganisaties in Europa. Ook de Poolse raad is lid, maar de bevindin gen van voorzitter Sterk moeten een antwoord geven op de vraag of dat nog wel zo kan blijven. Gesprekken met Poolse rechters doen vermoeden welke kant het opgaat. „Het besluit is aan de ledenvergadering. Als Polen wordt geschorst, is dat een fors be sluit. Dit is nooit eerder gebeurd." „Als de Poolse raad eruit vliegt, zou dat een enorme steun zijn voor de onafhankelijke rechters die de raad weigeren te erkennen. Zo'n besluit is ook van groot belang voor verdere stappen van de Europese Commissie tegen de teloorgang van de rechts orde in Polen." „Rechters, de ombudsman in Polen, ze geloven niet meer in een dialoog. De regering voert een oorlog tegen dat deel van de rechterlijke macht dat zich niet wil laten aansturen. Begin juli wordt er weer een wet van kracht op basis waarvan de overheid belang rijke rechters zonder pardon vroeg tijdig met pensioen kan sturen." „De positie van rechters in Polen is desastreus. Of je kijkt weg en je ver liest je onafhankelijkheid, of je komt in opstand en wordt opgejaagd wild. Ik ken een van de slachtoffers per soonlijk, Waldemar Zurek. Deze Ik ben verbaasd over de situatie, vind het vreselijk. En alles in zo'n korte tijd rechter in Krakau is een oprecht, vrij zinnig man. Een lid van de Poolse raad heeft openlijk gezegd dat Zurek moet worden aangepakt." „Totaal niet. Bij de eerste geluiden was mijn reactie: Nou, nou, dat kan toch niet zo zijn. Maar nu weet ik hoe ernstig de situatie is. Ik ben verbaasd, vind het vreselijk. En dat allemaal in zo'n korte tijd." „Dat klopt. We gaan binnenkort naar Hongarije, om te horen wat er speelt en kennis te maken met de nieuwe Raad voor de Rechtspraak, die een onafhankelijker profiel wil dan de vorige. Tot ergernis van de overheid. Maar de situatie in Polen is veel ern stiger." „Ik moet eraan wennen. De grote aandacht van media is nieuw voor me. Je leert ook hoe media die je niet goed gezind zijn, met je omgaan. „Natuurlijk. Wat ons in Europa zo bindt, zijn de idealen van mensen rechten, van een leven in vrijheid, van onafhankelijke rechtspraak. Die kernwaarden liggen onder vuur." HEKSENJACHT KRAKAU De regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) maakt van het leven van onafhankelijke rech ters in Polen een hel. Zij worden voortdurend bedreigd met discipli naire straffen, met strafrechtelijke vervolging. Of ze zijn het doelwit van haatcampagnes en beschuldigin gen van corruptie. „Ik ben een vijand van de staat ge worden", zegt Waldemar Zurek, rechter in Krakau tegenover de Britse krant The Guardian. Via de telefoon ontvangt hij honderden bedreigin gen en beledigingen. Toen een on derzoek werd geopend naar de merkwaardige explosie van een van de banden van zijn auto, misbruik ten rechercheurs het onderzoek om de hand te leggen op zo veel mogelijk persoonlijke notities van de rechter, inclusief telefoongesprekken van de afgelopen jaren, aldus Zudek. „Ze hadden alleen oog voor informatie die ze tegen me zouden kunnen ge bruiken." Rechter Wojciech Laczewski, in Warschau, heeft soortgelijke erva ringen. In 2015 veroordeelde hij Ma- riusz Kaminski, een vooraanstaand lid van de PiS, voor machtsmisbruik toen hij diende als directeur van het nationale anticorruptiebureau. Hij gaf Kaminski drie jaar gevangenis straf wegens onder meer vervalsing van documenten en misleiding van rechters. Toen PiS-voorman Andrzej Duda de presidentsverkiezingen won, kreeg Kaminski gratie. Hij werd benoemd tot minister voor Veilig heidszaken en nam wraak. Lac zewski heeft al een disciplinaire straf gekregen en hij wordt nu gerechte lijk vervolgd omdat hij tijdens het proces tegen Kaminski de identiteit van geheim agenten zou hebben ge openbaard. Een aanklacht die hij ten stelligste ontkent. „Ze proberen me te breken", zegt de rechter. „En het gaat ze lukken. Ik ben doodop, ik sta in mijn eentje tegenover een heel staatsapparaat." Communisme Ook rechter Igor Tuleya zit in de pro blemen. Hij oordeelde vorig jaar dat parlementsleden van de PiS het le den van de oppositie onmogelijk hadden gemaakt hun stem uit te brengen over de staatsbegroting tij dens de parlementaire crisis in de cember 2016. Ook Tuleya wordt nu aangepakt. Het begint met dreige menten en beschuldigingen. Tuleya zou verslaafd zijn aan drugs. „We ke ren terug naar de tijden van het com munisme", zegt Laczewski, maar hij weigert op te geven. „Ze kunnen me uit mijn ambt zetten, ze kunnen me zelfs het land uitjagen, maar ze kun nen nooit de onafhankelijke rechter vermoorden die in mij leeft." dinsdag 26 juni 2018 GO 'Onafhankelijke rechters in Polen zijn opgejaagd wild' Hans van Zon Schiphol Wat zijn de gevolgen ervan? De dialoog met de Poolse regering zal er niet makkelijker op worden. Poolse rechters doen een boekje open over de heksenjacht. Hun er varingen zijn schokkend (zie ka der). Demonstranten in Warschau worden weggesleurd door de politie tijdens een protest tegen de be moeienis van de staat met de benoeming van rechters, fotoepa - Kees Sterk, voorzitter van de Europese Raden van de Rechtspraak Heeft u ooit gedacht dat het zover zou komen met de rechtspraak in een Europees land? Het gevaar bestaat dat andere Eu ropese landen er een voorbeeld aan nemen. Zoals Hongarije. U bent begin deze maand in een belangrijke, loodzware periode voorzitter geworden van de Euro pese Raden voor de Rechtspraak. Schoppen tegen de onafhankelijke rechtspraak is een internationale trend. Dat moet u zorgen baren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12