Mogelijk toch diploma voor Maastrichtse vmbo'ers u 10 VVD-f ractieleider houdt cabaretske bijeenkomst, maar krijgt er ook van langs Als droge humor je signatuur is, waarom leuk je een politiek optreden dan niet op met een cabaretier, dacht VVD'er Klaas Dijkhoff. De kritiek: over vluchtelingen maak je geen grappen. We gaan hier dus niet lollig doen over vluchte lingen of andermans leed Hij had een avondje lachen beloofd en inderdaad: binnen luttele minu ten klinken de eerste salvo's door eetcafé D'n Burgemister in Veldho ven. Klaas Dijkhoff heeft de lachers op zijn hand. „Neem gerust nog wat te drinken, dat halen we dat van de vergoeding van Rob af', zegt hij wij zend op cabaretier Rob Scheepers. Onlangs kondigde de VVD-fractie- voorzitter een 'leuke avond' aan om bijvoorbeeld over 'vluchtelingen' en 'de toekomst van Nederland' te spre ken, maar bovenal 'gezellig' en onder het genot van 'bier'. Want waarom zou je geen lol kunnen hebben aan politiek, aldus de VVD'er. De start van een nieuw, luchtig genre in poli tieke bijeenkomsten wellicht, hintte zijn partij. Toch volgde er vooral kritiek op zijn idee. Want is cabaret en vluchte lingen combineren niet smakeloos? Voormalig Kamervoorzitter en VVD'er Frans Weisglas was alvast kritisch: „Not my cup of tea." Ook Amnesty International reageerde boos, cabaretier Erik van Muiswinkel noemde het 'schadelijk'. Een heuse actiegroep 'Vluchtelin gen welkom, de WD niet' roept daarom maandagavond voor de deur zelfs op tot een boycot. „Vluchtelin gen bashen is niet lollig!" klinkt het. „Dijkhoff, Dijkhoff, bloed aan je han- den!" schreeuwen de toch ruim twintig critici even. Dijkhoff sust binnen de gemoederen. Met een grap, uiteraard, want kritiek of niet: zijn droge humor gaat hij niet ver hullen. „Ik zal het maar verklappen: het was expres al die ophef, want we proberen politiek dichter bij de men sen te brengen..." En dan serieuzer: „We gaan hier dus niet lollig doen over vluchtelin gen of andermans leed. Had het dan effe gevraagd, denk ik dan.Ik wil het hebben over de dingen die jullie bezighouden", zegt hij tegen de zaal. Tegelijk appelleert dat juist aan een terugkerende vraag. Want zijn droge oneliners zijn bekend, maar wat vindt Klaas Dijkhoff zelf nou? Sinds zijn start als fractievoorzitter blijft hij vaak bleek in debatten. Natuurlijk: hij werd uitgeroepen tot de meest sexy politicus. Ja, hij was een populair winnaar van het tv-pro- gramma De Slimste Mens. Inderdaad, hij viert zo 'gewoon' carnaval. Maar is hij stiekem óók een voorbeeld van de ideeënarmoede die de partij, net als leider Mark Rutte, wordt verweten? Dijkhoff zegt 'maar gelijk eerlijk te willen zijn'. „Een ronkende speech gaat er inderdaad niet komen", waar schuwt hij de tachtig aanwezigen vast. „Ik las ergens dat ik mijn visie zou presenteren, maar dan had ik wel een stadion gehuurd. Ik wil juist mijn blik scherpen. Ik wil niet alleen maar zenden, maar vragen stellen." Migratie En die komen dus, over en weer met de zaal. Over het niveau van het on derwijs, over de kenniseconomie, jeugdzorg, het wegennet. En ook, ui teraard, over migratie. „Als we vluch telingen helpen moeten we reëel zijn: puur economisch gezien zijn ze een last", zegt Dijkhoff. „Maar wel een last die we kunnen dragen. Ik blijf primair voor opvang in de regio. We kunnen niet oneindig mensen ver welkomen." Over uitkeringen toont hij zich - anders dan tijdens het VVD-congres - gematigd. „Ik wil niet bezuinigen, ik wil stimuleren dat mensen die künnen werken dat dan ook doen." Nu en dan maakt hij zijn grappige imago waar. Vertelt hoe hij als staats secretaris zijn Poolse collega een sneer uitdeelde, omdat die weinig vluchtelingen wilde opnemen. „Ik zei: jouw cultuur valt niet om als er straks drie Syriërs binnenwande len..." En hij accepteert het als cabaretier Rob Scheepers hém op de hak neemt. „Klaas, ik las dat je in je vrije tijd graag gaat chillen...kom op, chillen? Doe normaal, je bent 37! Dat noem je uitbuiken." Of: „Je was de Slimste Mens van Nederland. Was ja, want dat mensen de combinatie vluchte lingen en humor niet zagen zitten kon je toch aan zien komen." Maar vooral scherpt Dijkhoff zijn eigen ideeën. Zegt soms onomwon den 'dat is een dilemma', of'daar moet ik op terugkomen'. En Dijkhoff houdt woord: over vluchtelingen geen leedvermaak. Wel moet per leerling worden be keken of dat mogelijk is, zei minis ter Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onderwijs) gisteren. „Het zal maat werk moeten worden." De scholieren horen mogelijk morgen wat ze moeten doen om alsnog voor een diploma in aan merking te komen. Dan heeft het VMBO Maastricht waarschijnlijk ook meer zicht op de dossiers van de leerlingen. „Er komt per leerling een plan van aanpak", aldus de stichting Limburgs Voortgezet On derwijs (LVO), waar VMBO Maas tricht onder valt. De ouders van de leerlingen drei gen ondertussen met een rechts zaak tegen VMBO Maastricht en LVO. Ze stellen de organisaties aan sprakelijk voor de gemaakte kosten van vakanties die moeten worden geannuleerd, bijbaantjes die moe ten worden afgezegd, vertragings- schade en de kosten voor de aan schaf van spullen voor een vervolg studie. In een briefis de stichting waar het vmbo deel van uitmaakt, gesommeerd te zorgen voor een deugdelijke oplossing, die voor het einde van de zomervakantie gevon den moet zijn. Tientallen leerlingen van het Porta Mosana, één van de twee ge troffen scholen, kwamen gisteren samen voor een protest. Ze zijn blij en opgelucht vanwege het nieuws over het eventueel geldig blijven van hun examens, maar ook boos op het schoolbestuur, dat het alle maal zo ver heeft laten komen. Senna (17) vertelt dat ze twee derde van het schooljaar geen Engels heeft gehad. „Vorig jaar zelfs bijna geen Nederlands en biologie." Vol gens haar vielen docenten uit en werd er geen vervanging geregeld. De 16-jarige Niels bevestigt haar verhaal. „Ik heb een halfjaar lang geen Nederlands en geen Engels gehad." Latitia (15) zegt: „Deze school moet dicht!". Vanwege de problemen bij VMBO Maastricht gaat de vereni ging van middelbare scholen, de VO-Raad, kijken naar de kwaliteit van schoolexamens. De raad roept scholen op om kritisch te kijken naar hoe zij de examens hebben ge organiseerd. De gemeenteraad van Maastricht wil een grondig onder zoek naar het examendebacle. dinsdag 26 juni 2018 GO Grapjas Dijkhoff kent de grens Tobias den Hartog Veldhoven Klaas Dijk hoff vermaakt zijn publiek in Veldhoven met de nodige grappen, maar snijdt ook seri euze onder werpen aan om in debat met zijn toehoor ders zijn eigen ideeën te scherpen. FOTO DOLPH CANTRIJN —Klaas Dijkhoff, fractieleider VVD Minister Arie Slob. fotoanp Er gloort hoop voor de leerlin gen van het VMBO Maastricht, die vorige week te horen kregen dat hun eindexamens ongeldig zijn verklaard. Er is een kans dat cijfers van het centraal examen toch blijven staan. ANP Maastricht Kijk op onze site bij /video Vmbo'ers houden een demonstratie bij hun school

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10