mmi 7 Melanie Schultz van Haegen laatste zwangere bewindsvrouw in Nederland Een Canadese minister gaf haar baby de borst in het parlement, de premier van Nieuw-Zeeland beviel van een dochter. Zij zijn een belangrijk voorbeeld, stelt Melanie Schultz, de laatste Nederlandse bewindspersoon die tijdens haar ambtstermijn zwanger was. Het was een bijzonder beeld, in de statige vergaderzaal van het Canadese parlement. Tijdens het debat over de legalisering van cannabis, gaf minister Karina Gould (30) afgelopen week schijn baar onverstoorbaar haar zoontje van drie maanden de borst. „Borstvoeding is niets om je voor te schamen! De baby moet eten en ik moest stemmen", verklaarde de minister van Democratische Instellingen - en parlementslid - haar actie op Twitter. De jonge politica is de eerste Canadese minister die een kindje kreeg tijdens haar ambtstermijn. In Nieuw-Zeeland beviel premier Jacinda Ardern donderdag van een dochter. Het nieuws dat zij zwan ger was, riep begin dit jaar veel reacties op. Positieve én negatieve. Net als het statement van de Canadese minister die zich niet geneerde om haar baby voor de camera de borst te geven. „Het is van de gekke dat hier nog steeds discussie over is. Dit geeft aan dat de emancipatie van vrou wen nog een hoop te wensen over laat", zegt oud-politica Melanie Schultz van Haegen, die de tele foon opneemt terwijl ze haar dochter van 13 overhoort. Zij werd geboren terwijl Schultz staatssecretaris voor Verkeer en Waterstaat was. Karien van Gen- nip maakte begin 2004 als staats secretaris van Economische Zaken de weg vrij door als eerste Neder landse bewindspersoon ooit met zwangerschapsverlof te gaan. Na Schultz, die twee jaar later nog een zoontje kreeg, beviel nooit meer een Nederlandse bewindsvrouw tijdens haar ambtstermijn. In het huidige kabinet zijn zes van de zestien ministers vrouw, van de in totaal 24 bewindslieden zijn het er tien. Aanzienlijk minder dan de fifty- fiftyverdeling in onder andere Canada en Frankrijk. In Spanje trad deze maand zelfs een kabinet aan met veel meer vrouwen dan mannen. „Dat was niet nodig, ik gaf fles voeding en had een goede oppas. Ik weet ook niet of ik voor de camera's mijn kind aan de borst zou leggen. Er zijn natuurlijk ook Op sociale media kreeg ik grove reacties, van werkende vrouwen juist veel bijval andere manieren om het werk van een bewindspersoon te com bineren met de zorg voor een kind. Maar met haar statement geeft de minister wel het goede voorbeeld. Als je een kind krijgt, betekent dat niet dat je verder alles hoeft op te geven." „Die waren heel gemengd. Op sociale media kreeg ik heel grove reacties, maar in mijn omgeving en van werkende vrouwen kreeg ik veel bijval. Ik was 32, toen Gerrit Zalm me vroeg voor het kabinet. Toen heb ik hem gevraagd: ik heb nu nog geen kinderwens, maar stel dat ik die gedurende de rit wel krijg? Daar reageerde hij heel goed op." „De minister nam mijn werk over tijdens mijn zwangerschapsverlof, al kwam ik ook weieens terug voor een debat. Een week of zes na de geboorte begon het bij mij ook te kriebelen, toen wilde ik wel weer aan de slag. Maar hoelang duurt een zwangerschapsverlof? Vier maanden? Tijdens mijn kabinets periode was premier Balkenende wekenlang uit de running door een ontstoken teen." „Niet per se, mijn baan bood ook veel flexibiliteit. Die zouden alle werkgevers moeten bieden. Ik vind een goede balans tussen werk en thuis heel belangrijk. Daarom vond ik het belangrijk om juist in mijn functie van staatssecretaris zwanger te kunnen zijn." „Dat weet ik niet, misschien lag de leeftijd van de vrouwen in mijn kabinet ook lager. Nadien zijn er wel mannelijke bewindslieden geweest die kinderen kregen, zoals vorig jaar Klaas Dijkhoff." maandag 25 juni 2018 GO 'Borstvoeding geven in het parlement is goed voorbeeld' Annemieke van Dongen Den Haag Had u uw baby destijds niet ook moeten meenemen naar het parlement? -Oud-staatssecretaris Melanie Schultz van Haegen Wat voor reacties kreeg u? De premier van Nieuw-Zeeland werkte tot het laatste moment door en neemt maar zes weken verlof. Hoe deed u dat? VW-Wv De premier van Nieuw-Zeeland Jacinda Ardern kreeg een dochter met haar partner Clarke Gayford. De Canadese minister Karina Gould geeft haar zoon de borst in het parlement (inzet), fotosepa youtube Toen minister Gould na haar zwangerschapsverlof weer aan de slag ging, zei premier Justin Trudeau: „Ze voegt zich bij de vele Canadese ouders die elke dag hard werken om hun profes sionele verantwoordelijkheden te combineren met die van het ouderschap." Is dat in zo'n ver antwoordelijke functie niet veel lastiger? Hoe komt het dat uw voorbeeld niet is gevolgd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7