Eede volledig in teken van vlas Jubileum Jeugdraad Zuiddorpe 18 ZEEUW! zv Dorpsraad Eede hield zondag haar jaarlijkse Folkloristische Vlasdag. Ondanks het grote aanbod van oude ambachten, ging de aandacht vooral naar het gebeuren rondom het vlas zelf. Zoals het hoort. Tot de jaren zestig was Eede een dorp dat zijn inkomsten groten deels te danken had aan vlasteelt en verwerking. Dat dit nog steeds interesse wekt, is duidelijk: de de monstraties van het repelen en zwingelen worden druk bezocht. Oud-onderwijzer Wilfried Stae- lens geeft uitleg. „Vooral het getal honderd is belangrijk", vertelt hij. „Vlas wordt in het nieuwe jaar ge zaaid na honderd dagen, vervol gens wordt het na honderd dagen geoogst en daarna root het hon derd uur bij honderd graden Fah- renheit." De laatste jaren ging de ontwik keling van vlas verder. Dankzij vlascomposiet zijn er tientallen nieuwe toepassingen mogelijk. „Er bestaat, naast een scooter, nu ook een elektrische auto van vlas", ver telt Ronald de Croock, een van de organisatoren van de Vlasdag. „Deze werd ontwikkeld op de Technische Universiteit in Eind hoven. Het chassis is onder andere gemaakt van suikerbieten, de bo venkant is van vlascomposiet." Het eindproduct van vlas uit de re gio gaat vooral naar China en India voor de textielindustrie. In de kerk genieten bezoekers ondertussen van iets anders: een film over een alien invasie in Eede. De prent werd gemaakt door leer lingen van de Sint Jozefschool. Na de film kunnen liefhebbers flane ren langs de opgestelde kramen van een steenhouwer, houtdraaier, leerbewerker en glasgraveerder of kunnen de mannen zich laten scheren bij een echte barbier. De Jeugdraad Zuiddorpe werd in 1968 opgericht door een paar jonge vaders die gemeenschappelijke ac tiviteiten voor hun kinderen wil den organiseren. Tegenwoordig zijn dat er zo'n vijftien per jaar. „Er komen ook twee vaders van het eerste uur naar het jubileum", zegt secretaris Philip van Waesberghe. „Een van hen gaat altijd los tijdens ons Halloweenfeest. Zijn hele tuin is dan versierd." Wat begon als een feest in een schuur, is uitgegroeid tot een ere- strijd in het dorp. „Op dat moment zijn wij de kinderen...", zegt Philip lachend. „Sommige dorpsbewo ners schieten een beetje door met het versieren van hun tuin", vult penningmeester Marcel van Rooijen aan. „Vorig jaar deden er veertien huishoudens mee. Toen was de tocht zo lang dat we de groe pen moesten verdelen in Noord en Zuid" Het is sowieso dankzij de hulp van het dorp dat de Jeugdraad al zo lang bestaat. „En dankzij de moe ders van Speelweek Zuiddorpe. Zij helpen ons met wafels bakken, wij helpen hen met tenten bouwen." Blije koppies Voor Philip en Marcel was het feest zaterdag meteen hun afscheid. Na in totaal zo'n tien jaar in de Jeugd raad te hebben gezeten, geven ze het stokje nu over. „Onze kinderen zijn wat ouder en er gaat veel tijd in zitten", legt Marcel uit. Al hebben de mannen altijd met plezier aan alle activiteiten gewerkt. „Het enthousiasme van de kin deren, al die blije koppies... Meer heb je niet nodig. Het geeft echt voldoening." IN DE REGIO Concert Muziek in Ter Reede Alzheimer Café Tuinconcert Scheldegalm E MIJN DORP, MIJN STAD maandag 25 juni 2018 Demonstratie van het zwingelen van vlas. foto peeter nicolai Wilma Valk Eede Survivalkampen in de Ardennen, griezelen tijdens Halloween, met 140 man naar Disneyland... De leden en oud-leden van de Jeugdraad Zuiddorpe hebben veel mooie herinneringen. Afge lopen zaterdag vierden ze hun vijftigjarig jubileum. Gertie de Boey Zuiddorpe Dansen op de muziek van La Folie Jolie. foto peter nicolai GROEDE Het Brugs Vocaal Ensemble geeft vrij dag een concert in Groede. Belangstel lenden zijn om 20.00 uur welkom in de Grote kerk. Kaarten kosten vijf tien euro per stuk en zijn te koop aan de deur. VLISSINGEN De Vlissingse man- doliniste Marina Eckhardt houdt op zaterdag 30 juni een voorspeelmid dag met haar man doline- en gitaar leerlingen in het Speelhuus van Ter Reede in Vlissingen. Aanvang om 15.00 uur. GOES Alzheimer Café De Bevelanden houdt vanavond een bij eenkomst in zorg centrum Randhof in Goes. Evelien Pullens komt vertellen over haar boek'De vierde dementie'. Christa Henstra is de gespreksleider van de avond. Belangstellenden zijn van 19.30 tot 21.30 uur welkom in Randhof, 's Heer Elsdorpweg 18 in Goes. HANSWEERT Muziekvereniging Scheldegalm houdt vanavond een tuin concert in de Mu- ziektuin van het verenigingsgebouw van Scheldegalm. De harmonie en slagwerkgroep van de muziekvereni ging treden op. Daarnaast doet ba sisschool De Een dracht. Het optreden be gint om 19.00 uur en is gratis toegan kelijk. KUNSTRONDJE HEIKANT llf HEIKANT Kunstliefhebbers konden afgelopen weekend hun hart ophalen tijdens de tiende editie van Kunstrondje Heikant. Achttien kunstenaars stelden hun werk tentoon op verschillende locaties. Atelier 't Verwende Nest van John en Joke Pannekoek Loois (foto) is erg geliefd: zo'n honderd be zoekers komen er een kijkje nemen. „Als kind tekende ik al graag", vertelt John. „Daarna ging ik naar de academies in Stekene en Sint-Niklaas om me te verdiepen in grafiek en tekenen met diverse technieken en materialen." Joke pakt werkt met keramiek: „Vorm en verhaal spelen een rol. En ik maak gebruik van verschillende technieken." foto peter nicolai AXEL De Halle, 13.30 uur: Kaarten; Gezond heidscentrum, 10.00 uur: Formulie renbrigade; Grego- riuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, bil jarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 19.00 uur: Biljarten; Ingang stadhuis, 14.00 uur: Wandeling met gids; Zwembad 't Plaatje, 19.00 - 21.00 uur: Zwemvierdaagse; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Koersbal; Café JoJo's, 20.00 uur: Bingo; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HULST Curamus Zoutest- raat 28,14.00 uur: Creatief, spelletjes; De Serre, 13.30 uur: Spelenmiddag; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 12.00 uur: Zo- merpicknick; 14.00 uur: Sjoelen; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules; Grote Markt, 8.30-16.00 uur: Weekmarkt; KLOOSTERZANDE Antonius, 10.30 uur: Witte't Nog; 11.30 uur: 't Frietpaleis- ken; De Binnendeur, 13.30 uur: Koersbal; Café Tommy's, 19.30 uur: Kaarten; SAS VAN GENT St. Albert, 13.30 uur: Bing De Sta tie, 13.00 uur: Koersbal, bridge; SINTJANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Biljarten; Café De Kroon, 14.30 uur: Schieting; Café Ambiance, 20.00 uur: Bingo; Schut- tersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip; TERNEUZEN De Veste, 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; De Trian gel, 10.00 uur: Zit- dans; De Kameleon, 19.00 uur: Line dance; Ter Schorre, 14.00 uur: Quilten Steunpunt Terneu- zen; WESTDORPE De Kirke, 18.30 uur: Biljarten; Café 't Oude Raedhuijs, 13.30 uur: Kaarten 'Koeke tiene'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53