Streep door Schalke-clinic: kinderen de klos Zwanen krijgen hulp uit hele land 3 Hoeveelheid niet groot, maar locatie heeft grote impact De 200 ton stookolie die gisteren uit een schip in de Botlek is gelekt, zal nog jarenlang flora en fauna vergiftigen in het gebied. Dit stellen milieudeskundigen. De giftige olie komt in de dierlijke voedselketen terecht en het kan ja ren duren voordat het helemaal is afgebroken. Aan stookolie zijn vaak chemicaliën toegevoegd die slecht afbreekbaar zijn. Volgens de autori teiten is er geen gevaar voor de volksgezondheid. Zeeschip Bow Jubail, eigendom van de Noorse rederij Odfjell, vaarde zaterdag tegen een steiger in de derde Petroleumhaven. Daar door ontstond een scheur in de romp en kon de enorme hoeveel heid stookolie het water inlopen. Zo snel mogelijk werden oliebarriè res in het water geplaatst om te voorkomen dat het goedje zich ver der zou verspreiden. Een deel was echter al terecht ge komen in de Nieuwe Waterweg en is uitgewaaierd van Hoek van Hol land tot de Spijkernisserbrug en tot de Beneluxtunnel. Havens in Vlaardingen, Schie dam, Maassluis, Hoogvliet, Oud- Beijerland, Rhoon en de Veerhaven in Rotterdam moesten sluiten. Hoelang de scheepvaart stil blijft liggen, was gisteravond nog niet bekend. Het schoonmaken van het water kan nog enkele weken in beslag ne men. Dat is de grootste prioriteit, aldus de Veiligheidsregio Rotter dam Rijnmond. Samen met het redden van de honderden be smeurde vogels. „De hoeveelheid olie valt mee als je naar andere olierampen kijkt. Maar niet als je bedenkt dat dit in een haven is gebeurd", zegt Faiza Oulahsen van Greenpeace. „De olie komt snel in aanraking met vissen en vogels en komt zo in de voedsel keten terecht." Martina Vijver, hoogleraar eco- toxicologie en expert op het gebied van milieurisicoinschattingen, be aamt dat. „De impact op de lange termijn is groot. Petroleumstoffen kennen veel verschillende chemi sche componenten. Die blijven re latief lang in het milieu. Dat is een probleem. Het kan jaren duren voordat het uit het systeem is." Het Havenbedrijf Rotterdam stelt de eigenaar van de tanker aanspra kelijk. De oorzaak van het ongeluk is onbekend, zowel de haven als Odfjell onderzoekt dat. Clubs en ouders tonen zich verbol gen. „Er zijn ergere dingen, maar 145 euro kwijt zijn vind ik als al leenstaande moeder die het geld niet op de rug heeft groeien wel erg", zegt Nienke van Veelen uit Enschede. „Voor ons komt dit be richt als een grote en vervelende verrassing", meldt de Gelderse amateurclub w Oeken op haar website. Uit reacties op internet blijkt dat minimaal dertig amateurclubs in Nederland een clinic van Sporting Events op de agenda hadden staan. Het gaat om clubs door het hele land, die stuk voor stuk zeer opge- 145 euro kwijt zijn vind ik als alleenstaande moederwel erg togen waren dat het grote Schalke naar hen toe kwam. In sommige ge vallen was er ook een bezoek aan een wedstrijd van Schalke gekop peld aan de clinic. Klachten In het verleden vonden de trainin gen wel plaats. Toen waren er al klachten over de kwaliteit. Afspra ken zouden niet zijn nagekomen, bij sommige clubs werd de huur van de accommodatie niet betaald. Sowieso werden de trainingen niet door trainers van Schalke gegeven, maar door (jonge) Nederlandse trainers, in de kleding van de Duitse club. Nu is Sporting Events dus fail liet. „Na dagen van onderhandeling en pogingen om met FC Schalke 04 tot een oplossing te komen, moeten wij met enorme teleurstelling u be richten dat dit ons niet is gelukt", schrijft w Oeken. In een mail aan de clubs schrijft Schalke 04 dat de benadering en ac ties van Sporting Events op geen enkele manier passen bij het idee dat Schalke heeft bij de clinics. Het Voor ons komt dit bericht als een grote en vervelende verrassing Friese bedrijf was licentiehouder, maar die licentie is ingetrokken. Schalke adviseert gedupeerden ju ridische stappen te nemen. Zelf doet de club dat ook, schrijft de Bel gische krant Het Laatste Nieuws. Clinics kostten afhankelijk van de duur 70 tot enkele honderden euro's. Sporting Events zegt niet alle ouders te kunnen terugbetalen. Gedupeerden worden naar de cura tor verwezen. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt ech ter dat het faillissement nog niet is aangevraagd. Sporting Events is een eenmanszaak, wat betekent dat de eigenaar persoonlijk aansprakelijk is. Hij reageert niet op verzoeken van deze krant om contact op te ne men. VERVUILD maandag 25 juni 2018 GO 'Olielek in Botlek brengt veel schade aan natuur' Salwa van der Gaag Rotterdam De Bow Jubail is tegen een steiger ge varen en heeft een gat in de romp. FOTO GINO PRESS ROTTERDAM Mensen uit het hele land trok ken gisteren naar Rot terdam om te helpen de met olie besmeurde zwanen uit het water te halen. Onder andere de brandweer, roeiers en de dierenambulance gingen met boten het water op om de dieren te vangen. Nadat ze waren ingepakt, werden ze vervoerd naar een vogelopvang in Rotter dam-Zuid. Die is nu vol en er wordt gekeken naar een alternatief. Mensen zijn er door ge raakt en hopen iets te kunnen betekenen. Els Don (60): „Je kan thuis een beetje gaan zitten huilen of je kan iets doen. Je moet lenig en goed ter been zijn om te mogen helpen. Dat ben ik dus ik wil wat bijdra gen." De zwanen zijn nog lang niet allemaal gered. Ook is het de vraag of ze het über haupt overleven. „Ze proberen zichzelf te rei nigen, waardoor ze de troep in hun lichaam krijgen", zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Rotter dam Rijnmond. Minimaal dertig amateurclubs zijn gedupeerd door het faillis sement van het Nederlandse bedrijf Sporting Events. Dat be drijf organiseerde voetbalclinics onder de vlag van topclub Schalke 04. Nu die clinics niet doorgaan, zijn honderden ou ders hun geld kwijt. Sander van Mersbergen Haulerwijk - Nienke van Veelen -Amateurclub vv Oeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3