j Churandy Martina: Ik blijf altijd 29 jaar 7 Nederlandse zeilster is eerste vrouw die Volvo Ocean Race wint Een Nederlandse overwinning zat er net niet in, maar Carolijn Brouwer is wel de eerste vrouw die kan zeggen dat ze de Volvo Ocean Race heeft gewonnen. Wat een acht maanden durende race om de wereld doet met een zei ler? Kijk op het Scheveningse strand naar het door weer en wind getekende gezicht van Carolijn Brouwer (44). De Volvo Ocean Race was een uitputtingsslag, fy siek en mentaal. Sinds de start van de laatste etappe, donderdagmid dag in Gothenburg, sliep ze zes of zeven uur. Als letterlijk iedere mi nuut telt in de slotetappe, voelt sla pen als verspilde tijd. Afgepeigerd Brouwer is afgepeigerd, des te zoe ter smaakt de overwinning. Om 22 minuten over vijf deze zondagmid dag vaart Dongfeng als eerste met de punt van de boot door de finish lijn. Even daarvoor heeft Brouwer haar ploeggenoten gewezen waar ze woont, als ze in Nederland is. Haar appartement op de boulevard is vanaf de Noordzee te zien. „Een beter thuiskomen kun je je niet wensen", zegt ze anderhalf uur na de finish, een eerste flesje bier in de hand. Dongfeng nam zaterdagavond ter hoogte van Denemarken een ge durfde beslissing. Na tal van bere keningen hakte schipper Charles Caudrelier de knoop door. Het werd de oostelijke route, dicht langs de Waddeneilanden en de Noord- Hollandse kustlijn. De andere op tie, verder op zee, zou door de wind en stromingen net ietsje langer moeten duren. Dongfeng heeft zondagochtend nog een achterstand van 50 nauti sche mijl (ruim 92 kilometer) op de twee concurrenten voor de winst, het Spaanse Mapfre en het Neder landse Team Brunei van schipper Bouwe Bekking. De duizenden mensen op het strand en in de ha ven van Scheveningen zien op hun telefoon dat Dongfeng steeds ver der inloopt. Langzaam wordt dui delijk dat Bekking de Volvo Ocean Race ook bij zijn achtste deelname niet wint. Het eerste zeil dat de mensenmassa ziet, is het rode doek van Dongfeng. %j De etappezege en v eindwinst maken f Brouwer met haar Franse teamgenoot Marie Riou de eerste vrouw die de zwaarste zeilwedstrijd ter wereld wint, nu de Volvo Ocean Race voor het eerst gemengde equipes toe stond en promootte. „Hoe bedenk je dit", zegt Brouwer, die de race twee keer voer op een 'vrouwen- boot'. „Supergaaf om te kunnen zeggen dat je de eerste vrouw bent die de race heeft gewonnen. Maar het is een teamprestatie. We heb ben zo veel moeilijke momenten gehad. Dan komt het erop aan. In goede tijden is het leven makkelijk, in slechte tijden moet je op elkaar kunnen rekenen." Fisher Bouwer zegt 'de weg kwijt te zijn geweest' toen ze hoorde van de dood van John Fisher, zeiler van een andere boot die het leven liet op de Zuidelijke Oceaan. „Als je in dezelfde wedstrijd zit en je hoort dat nieuws, wil je stoppen. Maar je kunt niet stoppen." De krullenbol die maar aan haar jas blijft trekken is de 7-jarige Kyle. Hij heeft mama nu lang genoeg moeten missen en heeft liever niet dat ze over drie jaar weer aan de Volvo Ocean Race meedoet. Maar zeilers willen eens in de zoveel tijd de zee op. Brouwer wil niets doen dat ze al gedaan heeft. Maar nog mooier dan de Volvo Ocean Race winnen, is dat te doen als schipper. Brouwer wilde gisteren niet zo ver vooruitkijken, zo kort na wat ze de belangrijkste race van haar leven noemt. „Ik wil hier eerst van genieten en aandacht geven aan de mensen die ik afgelo pen tijd heb verwaarloosd." ja-- r-tr- z - - - r -1 - e - Zijn lijf zit vol sprintvezels, maar zijn carrière is er een van de lange adem. Churandy Martina was er in 2004 al bij op de Olympische Spe len in Athene. In 2008,2012 en 2016 was hij er telkens bij in de door Usain Bolt gewonnen 200 meter-fi nales. Waar Bolt vorig jaar afscheid nam van de atletiek, sprint Martina door. Tokyo 2020 moet zijn vijfde Olympische Spelen worden. Makkelijker gezegd dan gedaan, zo blijkt. In de wedstrijden die Mar tina dit jaar liep, bleef hij ver ver wijderd van zijn toptijden. Blessu res en pijntjes spelen vaker op dan hem lief is. Het is constant balance ren. Bennema Afgelopen winter stapte hij na een tegenvallend seizoen over naar Bart Bennema. Van zijn nieuwe trainer hoeft hij niet meer de trainingsom- vang te draaien die hij eerder deed, maar de intensiteit van de sprints die hij trekt, moest wel omhoog. Martina: „Ik kan Bart niet altijd 100 procent geven, want ik moet naar mijn lichaam luisteren. Maar ik geef wat mogelijk is." Terugkerend probleem bleef het krachtzetten op zijn rechtervoet. Vlak voor de NK vonden de twee daar een oplossing voor. Net als de Turkse 200-meter wereldkampioen Ramil Guliyev tapet hij nu zijn been flink in. Daarmee liep Martina vrijdagavond al naar de 100 meter- titel en snelde hij gisteren in 20,83 op de 200 meter opnieuw naar goud door 400 meter-specialist Liemar- vin Bonevacia te verslaan. Zijn tij den waren door de tegenwind wei nig indrukwekkend. Toch lijkt zijn vorm groeiende in aanloop naar de EK in Berlijn in augustus. Twee jaar geleden werd de op Cu- raqao geboren sprinter in Amster dam de man van het toernooi. Het is de vraag of nieuw goud er nog in zit. Bennema: „Maar Churandy moet je nooit afschrijven. Een sluwe vos. Kijk, hij heeft al een fan tastische carrière. Ik kan mij voor stellen dat het niet het einde van de wereld is als het niet lukt, maar hij wil het wel proberen. Ik vind hem nu weer erg gemotiveerd." Discipline Een uitgebluste indruk maakt Mar tina sowieso al niet. Kom bij de man die wordt geroemd voor zijn jarenlange discipline en lange staat van dienst niet aan met vragen of op 33-jarige leeftijd wellicht de ja ren gaan tellen. Lachend: „Nee joh, ik word jonger elk jaar en ik blijf 29 jaar. 29 forever!" Kort daarna roept hij in zijn enthousiasme fans op om in augustus naar Berlijn af te reizen. „Het is dichtbij huis. Kom gewoon allemaal en dan maken we het een Nederlands stadion." maandag 25 juni 2018 GO Brouwer: Supergaaf dit Rik Spekenbrink Den Haag Carolijn Brouwer spuit de champagne in het rond na de overwinning van de Chinese boot Dongfeng. Haar zoontje Kyle (voorgrond) zoekt dekking. De Dongfeng (midden met rood-wit zeil) komt als eer ste aan in Scheveningen. fotos pimras k - De prestaties van Churandy Martina zijn dit jaar nog allesbe halve indrukwekkend. Maar met zijn dubbele winst (100 en 200 meter) afgelopen weekeinde op het NK lijkt zijn vorm groeiende. De 33-jarige sprinter denkt nog enkele goede jaren in zijn li chaam te hebben. Pim Bijl Utrecht drtina Churandy Martina wint de 100 meter, fotoscs/sanderchamid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35