RIVM noemt vooroordelen over bijwerkingen 'dramatisch' Het krijtbord komt terug in de klas Johan van der Vorst geniet met zijn kinderen Tibor en Rebecca van het uitzicht op de haven in Vlissingen-Oost. Eens in de twee jaar zetten bedrijven daar de deuren open voor publiek. De Zeeuwse Havendagen trokken zaterdag in Vlissingen 12.000 en in Terneuzen 2000 bezoekers. De daaraan gekoppelde Havendagen Terneuzen trokken van vrijdag tot en met zondag 50.000 mensen. P20 FOTO RUBEN OREEL Van de meisjes die in 2017 een uit nodiging kregen voor inenting te gen baarmoederhalskanker, kwam meer dan de helft niet opdagen. Slechts 45,5 procent kreeg afgelopen jaar de inenting tegen HPV, het vi rus dat baarmoederhalskanker ver oorzaakt. Dat blijkt uit nieuwe cij fers over de deelname aan het Rijks vaccinatieprogramma in 2017. Vergeleken met 2016 gaat dat om een daling van 8 procent. In twee jaar tijd is de deelname met 15 pro cent afgenomen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu maakt zich ernstig zorgen om die aanzienlijke daling die door heel Nederland plaatsvindt. Het hoofd van het Rijksvaccinatieprogramma, Hans van Vliet, noemt in een inter view met deze krant de deelname 'schrikbarend laag'. De eerste signa len over 2018 zijn dat de daling ver der doorzet. Volgens de inentingenexpert is het hoog tijd dat Nederlanders er van doordrongen raken hoe ernstig baarmoederhalskanker is en dat het vaccin daartegen kan helpen. „Het is dramatisch dat door allerlei ver keerde ideeën ziekten blijven be staan die heel goed te voorkomen zijn", benadrukt Van Vliet. „Kanker is een verschrikkelijke ziekte. Daar hebben we een goed werkend vac cin tegen, dat je gratis aanbiedt, en tóch gebruiken mensen het niet." Belangrijkste reden voor meisjes om zich niet tegen baarmoederhals kanker te laten vaccineren of daar over te twijfelen, blijken zorgen over mogelijke bijwerkingen van het HPV-vaccin, zoals chronische vermoeidheid. Maar deze zorgen, Als 55 procent zich niet laat inenten, gaat het dus om tientallen overlijdensgevallen die al sinds de introductie in 2008 met regelmaat opnieuw tot discus sie leiden, worden niet gestaafd door onderzoek. Uit vele tiendui zenden gegevens die zijn verzameld sinds het vaccin verkrijgbaar is, blijkt dat het middel veilig is. De uiteindelijke gevolgen van het overslaan van de inenting die in Ne derland wordt aangeboden aan 14- jarige meisjes zijn volgens het RIVM groot. Jaarlijks overlijden on geveer tweehonderd Nederlanders aan baarmoederhalskanker. „Daar van zijn 140 gevallen per jaar te ver mijden met vaccins", verklaart de inentingenexpert van het RIVM. „Als 55 procent zich niet laat inen ten, gaat het dus om tientallen over lijdensgevallen door baarmoeder halskanker die kunnen worden voorkomen. Inenten kan 77 doden per jaar schelen." Ook zeldzamere kankers zoals peniskanker, vagina kanker, anuskanker en keelkanker kunnen met het HPV-vaccin wor den tegengegaan. Door de forse daling in twee jaar tijd, duikelt Nederland omlaag op internationale ranglijsten. Engeland en Vlaanderen doen het bijvoor beeld veel beter. P8 Nieuwsmedia Sven Kramer vermaakt zich tijdens NK wielrennen in Philippine Havenuitje Fors minder inentingen baarmoederhalskanker Het aantal jonge meisjes dat zich laat vaccineren tegen baar moederhalskanker, is in twee jaar met 15 procent gedaald. Het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu noemt die ontwik keling 'dramatisch'. Het RIVM stelt dat daardoor jaarlijks tach tig doden kunnen vallen. Marcia Nieuwenhuis Bilthoven —Hans van Vliet, RIVM 23°C Overal droog en vooral later op de dag veel zon. pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 pio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1