'In oude glorie hersteld' 66 'Gelukkiger met meer zonlicht' 3 MONUMENT Rolstoel Het was een van de eerste huizen met water uit alle kranen Huid van glas vrijdag 22 juni 2018 worden gered, is er geen geld voor." Het vier etages tellende grachtenpand van 400 vierkante meter stamt uit 1896 ('het was een van de eerste huizen met centrale verwar ming en warm water uit alle kranen, revolutionair voor die tijd') en verrees dankzij architect en bouwmeester Jan Lor rie. Het bleef vier gene raties in de familie: ach terkleinzoon Bart Bona- rius en zijn broer zijn sinds 2009, toen bewo ner tante Marianne naar een verzorgingstehuis ging, de eigenaars. Bonarius: „Mijn broer en ik hebben het huis in oude glorie hersteld." Maar: je moet er wel in willen wonen. En dat doet de eigenaar niet. Hij gebruikt het pand als kantoor en geeft er een enkele keer een etentje. Het gezin Bonarius is meer van de 'moderne luxe'. „En de vrouw van mijn broer zit in een rol stoel, zij kan de trappen niet op." De verkoop gaat met pijn in het hart. „Het is familiebezit; ik heb hier als kind rondgelopen. Daarom hoop ik dat ie mand het koopt die er net zo veel van gaat ge nieten." Wat: art-nouveau- woning Waar: Smidswater 26, Den Haag „Je kunt hier prima bad deren hoor", zegt Bart Bonarius, samen met zijn broer eigenaar van een museale art-nou- veauwoning aan het Haagse Smidswater. Bonarius (59) wijst op een jaloersmakend fraaie badkamer - met uiteraard een bad op pootjes - die zo in een filmdecor of roman van Couperus zou kunnen opduiken. Het rijksmonument, een mix van jugendstil en neoklassiek, staat sinds kort te koop, voor een kleine 1,9 miljoen euro. Een groep Hagenaars deed eerder een emoti onele oproep ('dit is cul tureel erfgoed en moet publiek eigendom wor den!') en er werden plannen gesmeed om er een art nouveau museumhuis van te maken. Hartverwar mend, vond Bonarius. Alleen: toen er moest worden afgerekend, gaf de overheid niet thuis. De eigenaar, in het da- gelijks leven vastgoed ondernemer: „Het nieuwe regeringsvlieg tuig kost honderd mil joen, daar hoor je nie mand over. Maar als er cultureel erfgoed moet Bart Bonarius gebruikt het pand als kantoor en geeft er soms een etentje, fotosdesiree schippers WO0S Wat: kaswoning Waar: Meloenlaan 17, 's-Gravenzande Mensen worden geluk kiger als ze meer zon licht zien, weet Ron van der Burg (52). De on dernemer - mede eigenaar van kassen- bouwbedrijf Nobutec - woont met zijn partner en vijf kinderen sinds 2016 in een riante, duur zame kaswoning. Dat duurzame past bij zijn filosofie, maar de voornaamste winst zit in het woongenot. „Je gaat Bourgondischer leven. En meer zonlicht doet wat met een mens. Kijk naar moderne ge bouwen: die zijn alle maal deels van glas. In deze woning leef je meer met de seizoenen. Mooie luchten, de on dergaande zon, sneeuwvlokken: het is zó gaaf om dat te zien. Al geef ik toe dat het de kunst is om het bijzon dere te blijven zien." Als kassenbouwer weet Van der Burg hoe warm het in een kas kan wor den én hoe je de tempe ratuur kunt beïnvloeden. Als de zon schijnt, gaan de schermen dicht en de ramen open. Dubbel glas voorkomt dat het in de winter te koud wordt; de temperatuur wordt geregeld via een iPad met een weerstation. De pioniersfase is voor bij. Van der Burg: „Het was zoeken naar de juiste afstellingen, maar nu hebben we een heer lijk 'tussenklimaat'." De ruime woning van Van der Burg ('de schoonmaak is wel een dingetje, achteraf be zien had het iets kleiner gemogen') telt onder meer zes slaapkamers, een overdekt dakterras en een grote ruimte waar je zelfs feesten kunt geven. Opvallend is het hoofdstuk duur zaamheid. De kaswo ning heeft geen gasaan- sluiting, wel klinkende energieprestaties: zon nepanelen in het dek- glas, warmwatercollec toren op het dak en re genwater dat in een put wordt opgevangen en wordt hergebruikt voor toiletten, de wasma chine en het koelen van het woonhuis. Als het in de winter lang bewolkt blijft, brengt de houtpal- letbrander in de garage redding. Met zoveel glas beleef je de seizoenen veel meer. fotosdesiree schippers Van der Burg is een man met een missie. Zo was hij betrokken bij Prêt-a- Loger, een project waarbij je een soort schil/huid van glas om een woning bouwt, zodat zelfs de minder energetische jaren 60- huizen worden omgeto verd tot energieneutrale woningen. „Ik zit vol ideeën en ben een idea list."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51