Wil je dat écht, een moerbei? 66 O jyy 'Bouwen geeft nieuwe energie' (éM 2 ROMKE VAN DE KAA i Bijzondere huizen Wonen in een dertien-in-een-dozijn rijtjeshuis kan altijd nog. Je kunt óók een huis bouwen in de vorm van een kleurrijk kristal, wonen in een kas of in een art-nouveauhuis. Column Van alle bomen komt de zwarte moerbei het laatst in het blad. Pas tegen het einde van mei loopt de boom uit, hoewel hij dit jaar iets vroeger was. Drie maanden later, in au gustus, verschijnt alweer een enkel geel blad, hoewel het nog tot november duurt voordat het afvalt. Dat de boom maar zo kort in blad staat, is geen nadeel, want een kale zwarte moerbei is ze ker zo mooi als een bebladerde. Dit omdat de ge groefde stam er al na korte tijd doorleefd uitziet - alsof de boom er zeker vijftig jaar staat in plaats van vijf. Maar je zult de zwarte moerbei waarschijnlijk niet in de eerste plaats om zijn decoratieve stam planten, maar om zijn vruchten: de moer beien. Moerbeien, die vruchten waarover zoveel nostalgische verhalen de ronde doen. Moerbeien, die vroeger bij oma in de tuin stonden en waar je als kind van smulde. Moerbeien, de vergeten vruchten waarvan je zo'n heerlijke saus kan maken waarmee je elk toetje naar een hoger plan kunt tillen. Wijn van moerbeien is geen traktatie, kan ik je vertellen Ik zou zeggen: proef zelf. Een rijpe moerbei lijkt op een braam en smaakt zoet en zuur tegelijk. Natuurlijk is de waardering van smaken persoonlijk, maar wat mij betreft: ik heb aan één moerbei per jaar wel genoeg. Je zou misschien jam van moerbeien kunnen maken, ware het niet dat het onmogelijk is om het vruchtsteeltje van de vrucht te schei den. Of je maakt er sap of wijn van. En moerbei enwijn is geen traktatie, dat kan ik je uit ervaring vertellen. Hij smaakt ongeveer even lekker als bietenwijn. verleiding kunnen komen om de zwarte moerbei als schaduwboom bij je terras te planten. Doe dat niet; de vruchten vallen van juli tot oktober van de boom en trekken hordes vliegen en wespen aan. Bovendien geven ze vlekken die je nooit meer uit je kleren krijgt. Dan zijn er een paar dingen waarop je moet let ten. Om te beginnen moet je niet vragen naar zo maar een moerbei, maar naar een zwarte moer bei, de soort met de lekkerste vruchten en de meeste sierwaarde. En - misschien nog veel be langrijker - de boom moet een stek zijn van een boom die vruchten draagt. Want niet alle zwarte moerbeien dragen betrouwbaar. Sommige bo men hebben alleen maar mannelijke bloemen en dragen nooit vrucht. En na tien jaar tevergeefs ge wacht te hebben breng je een boom ook niet meer terug naar de leverancier. Tenslotte moet je een moerbei de ruimte geven. Zwarte moerbeien worden vaak even breed als hoog en een hoogte van een meter of acht is geen uitzondering. Ik wil niemand iets afraden, maar wat mij betreft: ik geniet het meest van de moerbei in de tuin van een ander. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN KRISTAL Jaargetijden E3 D O Energie 7.-AU vrijdag 22 juni 2018 GO Hoe zo'n legendari sche vrucht smaakt? Omdat een moerbei alleen in de heetste maanden van het jaar in blad zit, zou je in de Maar goed, je wilt toch een moerbei planten. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Zout op het vuur Dertig recepten voor lekker eten bij het kampvuur (New Book Col- lective, €19,99). HAPPY LIVING Lekker haken en breien voor een Happy living (Forte Creatief, €19,99). 8 Leo van Marrewijk Wonen kun je ook in een kristal of kas Wat: 'kleurhuis' Waar: Heiligenberger- weg 171, Amersfoort Tot crashes leidde het nog niet. Wel remden verkeersdeelnemers de afgelopen maanden vaak af op de Amers- foortse Heiligenberger- weg, in een poging een glimp op te vangen van het 'kleurhuis' in aan bouw. Kunstenaar Juane Xue en haar part ner Wim van der Schalk lieten afgelopen maan den hun droomhuis in kristalvorm verrijzen, met daarin het motto van Juane Xue: 'kleur is mijn grootste rijkdom'. Het vijf jaar durende avontuur ging niet onge merkt voorbij, zegt het duo vanaf het 17 meter lange balkon aan de parkzijde. De woning staat bol van de symbo liek. Zo stellen de vier zijden van de woning - opgebouwd uit een staalconstructie en af getimmerd met kleur vast cederhout - de vier jaargetijden voor. De vormen van de ramen en deuren zijn - als je ze vertaalt naar Chinese karakters - een verwijzing naar de eer ste naam van de in China geboren kunste nares: Zon. Het teken van drie zonnen bij el kaar betekent in het Chinees kristal. Nu het 'kleurhuis' ('het krijgt bij de opening een andere naam') ongeveer klaar is, concluderen Xue en Van der Schalk dat dit het huis is dat ze voor ogen hadden. Het huis past bij de ar tistieke ontwikkeling van Xue ('beroemder in de wereld dan in Amers foort', aldus Van der Schalk), die tot voor Onder dit kristalvormige huis zit nog een grote expositieruimte, foto desireeschippers kort schilderde in een pand op een bedrijven terrein. Nu kan ze met mooi licht in een park achtige setting schilde ren én exposeren. Want onder het woonge deelte is een riante (14 bij 14 meter) expositie ruimte. Daarmee is het huis nadrukkelijk het ar tistieke visitekaartje van Xue. Van der Schalk: „Los daarvan: hoeveel mensen kunnen zeggen dat ze een woning in een park bouwen? Het zijn geluksmomenten hoor, als we hier 's avonds de zon zien on dergaan." Dat geluk was er niet al tijd. Neem de bouw van een onderkomen waar geen enkel vlak het zelfde is; bouwers bou wen nu eenmaal het liefst recht. Xue: „Het neerzetten van een huis met schuine wanden vraagt creativiteit van de bouwers." Die kwam gelukkig los. „Door de bouw van je eigen huis komt er bo vendien nieuwe energie vrij; ik ben - uitgerekend tegen het einde van mijn werkzame leven - opeens galeriehouder." Op 17 juni (14-17 uur) is het volgende open kleurhuis (atelier) van Juane Xue. Meer info: juanexue.nl Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Boswachter Peter vertelt over Het geheime netwerk van de natuur (A.W. Bruna, €20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50