BOEK NU! 'Vergroot invloed van burger op formatie' 4 Stroopwafel ligt eruit DE MOOISTE REIZEN bü u, in (U, bm/rf/ EFFeweg.nl oF bel 08810 30 800 i yyj r |J Helse klus: leger van VS verplaatst materieel naar Duitsland DEN HAAG Burgers moeten meer invloed krijgen op de vor ming van een kabinet. Bij de Ka merverkiezingen moeten zij niet alleen kunnen stemmen op een partij, maar ook op de politicus die formateur moet worden. Dat idee komt van de staatscommis sie Parlementair Stelsel, die eind dit jaar met een rapport komt. De commissie, onder leiding van Commissaris van de Koning Johan Remkes, is ingesteld om te kijken hoe burgers zich meer be trokken kunnen voelen bij de politiek. Remkes: „We hopen dat kiezers die stemmen op een klei nere partij een formateur kiezen van een grotere partij. Op die manier geven ze een voorkeur aan voor de coalitie die moet worden gevormd." Behalve voor een gekozen for mateur opteert de staatscommis sie ook voor de invoering van een correctief en bindend referen dum. WASHINGTON United Airlines heeft zich de woede van reizigers op de hals gehaald door geen stroopwafels meer aan te bieden tijdens vluchten. De luchtvaartmaatschap pij vervangt ze door boter koekjes met een vleugje esdoorn van eigen bodem. Daarmee speelt de maat schappij naar eigen zeggen in op een van de 'hotste' smaaktrends in de VS. De koekjes nemen vanaf ko mend weekend de plek van stroopwafels in tijdens binnenlandse vluchten die vertrekken voor 09.45 uur. Onlangs schrapte United het tomatensap. Na protest kwam het terug. Troepen verplaatsen is sinds het einde van de Koude Oorlog een hele toestand. Bijna een jaar voorbereiding hadden de Amerikanen nodig om deze dagen een brigade via Rotterdam in Duitsland te krijgen. Als het moet had de volledige 4th Com- bat Aviation Brigade uit Colorado in drie tot vier weken op haar eindbestemming in Duits land kunnen zijn. Maar daar zegt de Amerikaanse kolonel Geoff de Tingo in de Rot terdamse haven wel iets belang rijks. 'Als het moet.' Want dat be tekent dat het in zo'n geval oorlog is en dan bepalen de generaals het tempo. In vredestijd ligt dat net even iets ingewikkelder, blijkt als de Amerikaanse kolonel zijn indruk wekkende armada van helikopters inspecteert die net is gelost. In een loods staan maar liefst zestig Black Hawks en Chinooks bij elkaar; bijna net zoveel helikopters als de hele Nederlandse krijgsmacht in bezit heeft. Op een ander Rotter dams haventerrein zijn nog eens 1100 Amerikaanse containers en voertuigen neergezet. Het legerspul moet van hier diep Oost-Europa in, zodat de Ameri kanen de komende negen maan den kunnen oefenen met Euro pese legers. Om dat soepel te laten verlopen zijn ze bijna een jaar ge leden al begonnen met de eerste voorbereidingen. „Zie het als een wedstrijdje estafette", zegt De Tingo. „Hoe vaak deze hardlopers niet moeten oefenen voordat ze dat stokje foutloos kunnen overge ven zonder hun tempo te verlie zen. Dat is wat wij hier eigenlijk ook proberen te doen." Bureaucratie Want troepen verplaatsen naar en door Europa is sinds het einde van de Koude Oorlog eind jaren 80 een helse, bureaucratische klus gewor den, weet De Tingo inmiddels ook. Elke land apart moet toestemming geven om Amerikaans materieel toe te staan op zijn grondgebied. Hetzelfde geldt voor het vervoer van gevaarlijke stoffen, zoals ex plosieven. En elk land hanteert ei gen termijnen. Zo duurt een aan vraag hier minimaal zes weken. Italiaanse Bloemenrivièra en Cöte d'Azur €70,- Kroatië, Opatija en Lovran va. €299,- vrijdag 22 juni 2018 GO 'Toerist reist sneller door Raymond Boere Rotterdam In de Rotterdamse haven werden gisteren 60 Amerikaanse helikopers gelost, net als 1100 containers en voertuigen. 10 daagse busreis De prachtige Ligurische kust kenmerkt zich door een grillige kust, baaien, rotsen en leuke steden. In Frankrijk beter bekend als: Cote d'Azur, waar het draait om zien en gezien worden. Kijk uw ogen uit in steden als Cannes, Nice en het Prinsdom Monaco. Geniet van de schitterende natuur en sfeervolle kustplaatsjes. GEEN AANBETALING! Inbegrepen 9 hotelovernachtingen 9 maal ontbjjt 9 maal diner Ligurische avond met live muziek Welkomstdrankje Vervoer per Comfort Class touringcar Vertrekdata en prijzen 23juli€599^ 30 juli€599^ 27 augustus€599^ 3 september€569^ korting p.p. 8 daagse busreis Ontelbare eilandjes, dorpen en steden waar de tijd lijkt stil te staan, uniek natuurschoon en een heerlijk klimaat: dat is Kroatië! U bezoekt de badplaats Opatija, Istrië met het schitterende stadje Rovinj en u kunt een bezoek brengen aan de meren en watervallen van Plitvice en het grottenstelsel van Postojna in Slovenië. €529,- €529,- €529,- €499,- Inbegrepen 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijt 7 maal diner Welkomstdrankje in het hotel in Kroatië Drankarrangement in het hotel t.w.v. €19,- Vervoer per Comfort Class touringcar Vertrekdata en prijzen 13juli£A59T- 10 augustus£489^ 21 september€399,- 5 oktober€339,- 13 oktober€329,- 20 oktober£319^ In prijs verlaagd! €399,- €439,- €299,- Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. g g UNITED STATES ARMT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4