fti Belasting op gas stijgt tot 75 procent 3 FIDAN EKIZ TURKSE VERKIEZINGEN „Vanochtend sprak ik twee jonge vrouwen. De één zei: als Erdogan wint, is alles verloren. Dan heeft deze generatie geen hoop en geen vrijheid meer. De ander zei: als Erdogan ver liest, is alle hoop weg. Hij is onze lei der, dankzij hem heb ik de vrijheid om overal een hoofddoek te dragen. Dat enorme verschil tussen die twee vrouwen staat symbool voor wat hier aan de hand is: een totaal verdeeld land, waarin iedereen bang is voor wat er gaat gebeuren. „Alles voelt anders dan bij vorige verkiezingen in Turkije. Ik ben hier om een documentaire te maken over de verkiezingen, en over wat er daarna gaat veranderen. Ik wist dat er veel op het spel staat, maar ik had niet gedacht dat het hier zo intens leefde. Elk gesprek gaat erover. Of ik nu in een taxi zit, over straat loop of bij de bakker ben: overal hoor ik de namen van Erdogan en zijn belangrijkste ri valen. Ik heb het nog nooit zo fel en emotioneel meegemaakt. „Het gevoel is hier totaal anders dan in de Turkse samenleving in Ne derland. Daar hoor je vooral de Erdo- gan-aanhangers, tegenstanders blij ven grotendeels stil. Maar hier is dat totaal anders. Erdogan-critici vragen mij ook allemaal hoe het kan dat zo veel Nederlandse Turken op hem stemmen: weten ze dan niet hoe erg de situatie hier is? Hoe slecht de eco nomie eraan toe is, hoeveel vrijheden zijn afgepakt? Ze zeggen: laat die mensen zich eens echt verdiepen in hoe het hier gaat, voor ze hun stem weer aan Erdogan geven. „De oppositie voelt dat dit hun kans is. Ze is feller dan ooit, en er is nu eindelijk een coalitie van al zijn belangrijke tegenstanders, die het ge zamenlijk tegen hem opnemen. Al vraagt iedereen zich af hoe dat moet gaan, want het zijn partijen die niets met elkaar gemeen hebben, behalve hun afkeer van Erdogan. Ik vind het bijna ontroerend om te zien dat zulke uiteenlopende partijen samen op trekken, maar Koerden en nationalis ten samen in één regering? Hoe gaat die ooit standhouden? „Bij Erdogans aanhangers proefik vooral een enorme angst voor wat er na een eventuele nederlaag zou ge beuren. Erdogans campagne was heel defensief en gericht op angst: jullie hebben geen idee wat er gebeurt als ik verdwijn. En als je een bedrijfje hebt, en je moet kiezen tussen de ze kerheid van Erdogan en de onzeker heid van wat er anders gaat komen... Dan ben je daar gevoelig voor. Dat begrijp ik heel goed. Vijand „De uitkomst zal hoe dan ook chao tisch worden. Als Erdogan verliest, ontstaat een heel ingewikkelde situa tie: hij heeft zijn mensen op alle cru- Koerden en nationalisten samen in één regering? ciale plekken gemanoeuvreerd, van politie tot rechtspraak, hij heeft het hele systeem in handen. Wat gebeurt er als dat systeem ineens geleid wordt door een vijand van Erdogan? Mensen zijn bang dat dit chaos ople vert. „Maar als hij wint, zal de teleur stelling bij de oppositie gigantisch zijn, juist omdat ze hun kans nu zo ruiken. Er borrelt hier zo veel on vrede, mensen sparen hun woede op. En als hij wint, dan is de maat vol, en mensen vrezen dat al die woede dan naar boven komt. „Eigenlijk is dat de verdrietige con clusie: wat de uitslag ook is, chaos blijft er toch. Want elke machthebber in dit land maakt dezelfde fout: die wil afrekenen met de groep die daar voor aan de macht was. Omdat het land zo gepolariseerd is, zal het nooit politiek stabiel kunnen worden. Dat is wat ik hier veel hoor - en ik ben bang dat het nog waar is ook." Door de maatregelen stijgt de ener gierekening op termijn tot zo'n too euro per jaar voor mensen die hun huis niet isoleren of niet overstap pen op duurzame energie. Het plan voor de belastingverho ging op aardgas ligt op tafel bij de onderhandelingen over het Kli maatakkoord. Onder de onderhan delaars bestaat brede steun om aan de knoppen van de energiebelas ting te draaien. Door de gasbelas- ting flink te verhogen - met zo'n 75 procent - wordt het voor particulie ren en bedrijven een stuk interes santer om de traditionele, gasge stookte cv-ketel vaarwel te zeggen. Daar staat tegenover dat de belas ting op stroom fors daalt. Hierdoor blijft de energierekening voor de meeste Nederlanders gelijk, bena drukt Diederik Samsom, die de on derhandelingen leidt over de ver duurzaming van gebouwen. Wie investeert in woningisolatie of een warmtepomp, gaat er dan financi eel zelfs flink op vooruit. Bronnen aan de onderhande lingstafel zeggen dat de financiële pijn zit bij de laagste inkomens en huurders van een slecht geïsoleerde woning. „Als huurder ben je afhan kelijk van investeringen door de verhuurder, vaak een corporatie", zegt een bron. „Het is onmogelijk om alle huurwoningen in Neder land op korte termijn aan te pak ken, dus die mensen kunnen lang nadeel ondervinden van de ver hoogde gasbelasting." Uit berekeningen zou blijken dat de energierekening voor deze groep Nederlanders in 2050 zo'n 100 euro per jaar hoger uitpakt dan nu. „En in de slechtst geïsoleerde huizen kan dat bedrag verder oplopen", al dus de bron. Daarom pleiten onder meer de Woonbond en Milieude fensie - die ook aan de onderhan delingstafel zitten - voor compen satie voor de laagste inkomens, bij voorbeeld door de inkomstenbelas ting te verlagen of extra teruggave van energiebelasting. Ontzien Ook Samsom zegt met voorstellen te komen om de laagste inkomens te ontzien. De hoofdlijnen van het Klimaatakkoord worden op 10 juli bekendgemaakt, maar de precieze uitwerking wordt pas in december dit jaar bepaald. Van corporaties wordt verwacht dat zij het voortouw nemen in het op grote schaal verduurzamen van panden. De corporaties willen dat doen, maar ze hebben wel als eis ge steld dat de verhuurderheffing - een belasting die het Rijk oplegt aan corporaties - omlaaggaat. vrijdag 22 juni 2018 Ze volgde veel Turkse verkiezin gen. Maar zo spannend en intens als nu was het nog nooit, zegt tv- maker en columnist Fidan Ekiz. „Ze vragen hier: waarom stemmen al die Turken in Nederland op Erdo- gan?" Peter Groenendijk Istanboel -Fidan Ekiz (tv-maker) A Een jeugdige aanhanger van president Erdogan. „Als Erdogan verliest, is alle hoop weg." fotoepa Om te zorgen dat Nederland massaal 'van het gas' gaat, wordt de belasting op gas fors verhoogd en die op elektriciteit flink verlaagd. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3