Meer gastreinen richting Limburg M 5 POP-UPFASTFOOD Schouwen- Duiveland had gisteren eindelijk zijn eigen McDonald's restaurant Defastfoodgigant opende op de Oosterscheldedijk bij de Plompe Toren een nieuwe vestiging. Al was het dan maar voor een dag. erste en eregast was Adriaan van Binsber- gen. De 7-jarige jongen uit Ellemeet schreef I burgemeester Gerard Rabelink vorig jaar een brief, waarin hij hem vroeg ervoor te zorgen dat er een McDonald's in Zierikzee komt. Nu is Goes de dichtstbijzijnde locatie waar Adri aan zijn Happy Meal kan scoren. Rabelink en McDonald's moesten hem destijds teleurstellen, maar nodigden de hamburgerfan wel uit voor een etentje bij de vesti ging in Goes. En nu heeft Adriaan toch even zijn zin! De fastfoodgigant had op de parkeerplaats bij de Plompe To ren een minirestaurant laten bou wen, dat in alles precies lijkt op een echte vestiging. Het biedt plek aan vijf personen en kan tijdelijk op iedere gewenste plek worden neergezet. Na 'proefdraaien' op Terschelling was Burghsluis giste ren de eerste plek waar de ham- Chemelot, het grootschalige com plex voor chemische industrie bij Geleen, wil fors groeien. Dat zal ge paard gaan met een toename van het spoorvervoer van gevaarlijke stoffen, terwijl nu al op sommige plaatsen in het land de risiconor men worden overschreden. In op dracht van het ministerie van Infra structuur en Waterstaat hebben Buck Consultants en ingenieursbu reau Movares de te verwachten ver voersstromen in kaart gebracht. Een voor Zeeland belangrijke ontwikkeling is dat het petroche mische bedrijf Sabic een toename van het 'licht kraken' voorziet. Dat houdt in dat er in de naftakrakers meer gassen (zoals lpg) worden ge bruikt, in plaats van vloeistoffen. Sabic wil meer lpg via Vopak in Vlissingen- Oost importeren Het gevolg is dat er meer lpg via Vo pak in Vlissingen-Oost zal worden geïmporteerd om naar Chemelot te worden vervoerd. Omgekeerd zal de export van Crude C4 en buta- dieen vanuit Limburg naar Britse krakers toenemen. Ook is het denk baar dat in Zeeuws-Vlaanderen transporten van en naar Chemelot gaan rijden. Om hoeveel wagons het per jaar kan gaan in Zeeland, is onduidelijk. In het onderzoek worden geen aan tallen genoemd, omdat het gaat om vertrouwelijke bedrijfsinformatie. Voor elk spoortraject is het aantal wagons met gevaarlijke stoffen dat jaarlijks mag passeren, aan maxima gebonden. Deze 'risicoplafonds' ko men verder onder druk te staan als Chemelot groeit. Er is daarom gekeken naar alter natieven voor het vervoer tussen Vlissingen en Limburg. Zo zou het transport van lpg geheel of gedeel telijk via de binnenvaart kunnen verlopen. De kosten lopen in de tientallen miljoenen euro's. Een andere optie is om alle lpg via lei dingen te transporteren. Dat zou een investering van zeker 200 mil joen euro vergen. Staatssecretaris Stientje van Veldhoven laat een maatschappe lijke kosten-batenanalyse uitvoe ren van de verschillende opties, heeft zij de Tweede Kamer deze week laten weten. Die analyse moet nog dit jaar plaatsvinden. Tussen het Sloegebied en Roosendaal mag Vopak nu 10.300 tank-wagons per jaar laten rijden. In 2017 waren dat er 7.666. Vorig jaar bleek al dat er re kening wordt gehouden met een forse toename. Vopak wil daarom een verruiming naar 12.800 wa gons. Van Veldhoven bekijkt lande lijk of de risicoplafonds op een aan tal trajecten kunnen worden her zien. Alternatieven zoals binnenvaart en via leidingen worden onderzocht Gastreinen liggen gevoelig in Zeeland. Vooral bewoners in Goes maken zich zorgen over de risico's. Vorig jaar november ontspoorde een lpg-trein bij Nieuwdorp, zon der ingrijpende gevolgen. burgertent in het openbaar werd ingezet. Aan Adriaan de eer om de eerste Schouwse 'Mac' samen met de burgemeester te openen en een lint door te knippen met een hele grote schaar. Ook kreeg hij een of ficieel door de burgemeester on dertekende oorkonde dat hij de al lereerste gast was. Het hele circus ging vergezeld van een camerateam, dat het groepje de hele dag volgde voor een eigen promotiefilmpje van McDonald's. Pas bij het oprijden van de dijk en het zien van de grote gele M bij de toren had Adri aan in de gaten dat zijn wens toch nog was verhoord, ook al was het van tijdelijke aard. De jongens drukten (op aangeven van de re gisseur) hun neus tegen de ruit om te beschrijven wat ze zagen. „Wow", klonk het dan toch nog spontaan na lang wachten in een busje tot een pittige regenbui was opgetrokken. „Heel leuk! Ik zie ta fels, ballonnen. Ik denk alleen niet dat ze ook een wc hebben." Wat er ook niet in zat, was een keuken. De menu's werden klaar- Wow, echt leuk! Ik denk alleen niet dat ze ook een wc hebben gemaakt in een meereizende food- truck, uitsluitend voor genodig den. Een Happy Meal met kipnug- gets, frites en snoeptomaatjes voor Adriaan en zijn vier vrienden dit keer. „Burgemeester", probeerde Adriaan nog, „blijft dit staan?" Ra belink moest hem teleurstellen. Aan het eind van de middag werd de hele boel weer opgeruimd. Adriaan en zijn vriendjes moeten gewoon weer naar Goes. Wie ook tijdelijk een minirestaurant op de camping, bij het strand, op het werk of gewoon in de achtertuin wil, kan zich opgeven bij McDonald's For You. Het restaurant toert tot 27 au gustus door het land. Het bedrijf is deze week een landelijke reclamecam pagne begonnen op televisie. vrijdag 22 juni 2018 PC Happy Meals bij Burghsluis Marcel Modde De komende jaren gaan er waar schijnlijk meer gastreinen rijden tussen Zeeland en Limburg. Er wordt nog onderzocht of alter natieven haalbaar zijn voor het vervoer per spoor. Rolf Bosboom Vlissingen n UV' fr Adriaan van Binsbergen (tweede van rechts) juicht met zijn vriendjes voor het tijdelijke McDonald's huisje naast de Plompe Toren. Op de achtergrond is een medewerker bezig met de strik die Adriaan samen met de burgemeester door gaat knippen, foto marieke mandemaker - Adriaan van Binsbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33