O 16 INTERVIEW CEO BEN JERRY'S Na de overname door Unilever vergat Ben Jerry's zijn sociale hart, totdat ceo Jostein Solheim het roer overnam. Hij 're-radicaliseerde' de ijsfabrikant. Kort 'Huurder moet steeds meer huur afdragen aan het rijk' Woningcorporaties vinden het stuitend dat huurders steeds meer geld moeten afdragen aan het rijk. Van de twaalf maanden huur die huurders aan corporaties betalen, gaan er straks vier rechtstreeks naar de schatkist, aldus Aedes-voorzitter Marnix Norder. De voorman van de woningbouwkoepel noemde het gisteren absurd dat juist de armste huishoudens gebukt gaan onder de oplopende belastingdruk: „Het kabinet ge bruikt ons als belastingkantoor, speciaal voor mensen die het niet breed hebben." Vorig jaar droegen huurders 3,6 miljard euro af aan de fiscus - iets meer dan drie maan den huur. In 2021 zal volgens Aedes 4,8 mil jard euro moeten worden afgedragen, wat overeenkomt met vier maanden huurop brengsten. Topman Intel weg vanwege relatie met werknemer Topman Brian Krzanich van de Ameri kaanse chipgigant Intel treedt met onmid dellijke ingang af omdat hij een relatie heeft met een werknemer. Krzanich stond sinds mei 2013 aan het hoofd van het grootste chipconcern ter wereld. Het is managers bij Intel verboden om een relatie aan te gaan met een werknemer. Pinnacle en Conagra Brands onderhandelen over fusie De grote Amerikaanse levensmiddelenpro ducenten Conagra Brands en Pinnacle Foods zijn in gesprek over een mogelijke fu sie. Dat meldt persbureau Bloomberg. De twee zijn actief op het gebied van bevroren en verpakte levensmiddelen, sauzen en snacks. De onderhandelingen bevinden zich nog in een vroeg stadium en zekerheid over een deal is er niet, aldus de bronnen. De marktwaarde van Conagra ligt op circa 15,2 miljard dollar, terwijl Pinnacle op ongeveer 7,9 miljard dollar wordt gewaardeerd. Pin nacle is onder druk komen te staan door de activistische investeerder Jana, die wil dat het bedrijf samenwerking met een branche genoot gaat onderzoeken. Flitsen TIE Kinetix egon Sigmfy Dit was zijn nadrukkelijke voorwaarde toen Jostein Solheim in 2010 werd ge vraagd om Ben Jerry's te leiden: „Ik doe het alleen als ik het merk mag re-radicaliseren", vertelt Solheim (52) op een terras op een steenworp afstand van Unilevers hoofd kantoor aan het Rotterdamse Weena, waar de Noor uit een vergadering komt. Volgens Solheim beleefde Ben Jer ry's na de overname door Unilever in 1999 een dip in de sociale koers zoals die oprichters Ben Cohen en Jerry Green- field ooit voor ogen stond. Critici waren stelliger: winst en efficiency vervingen de inzet voor een schonere, rechtvaardi gere wereld. En weg was ook het plezier waarmee ex-hippies Cohen en Green- field hun ijsjesmerk destijds begonnen in een gerenoveerd tankstation te Bur lington in het Amerikaanse Vermont. De Noor kreeg groen licht. Als hij deze zomer afzwaait - Solheim gaat Unilevers Amerikaanse Foods Re- freshment-divisie leiden - laat hij een kerngezond bedrijf achter. Met een jaar omzet van bijna een half miljard dollar is Ben Jerry's in thuisland VS de derde ijsfabrikant. In Europa en ook elders zijn de resultaten uitstekend. „We behoren bijna tot Unilevers club met merken van 1 miljard euro", lacht Solheim. Nóg belangrijker vindt hij het dat Ben Jerry's zijn mojo terug heeft: Ben Jerry's zet zich in de VS in voor LGBT- rechten en de Black Lives Matter-bewe- ging, in Nederland begon de fabrikant met Vluchtelingenwerk de campagne Home Safe Home om meer kwetsbare vluchtelingen hierheen te halen. Gewone klanten eten je product, fans delen je waarden „Het is niet alsof er niks positiefs ge beurde, maar langzaamaan werd meer tijd besteed aan cijfers en managen in plaats van hoe Ben Jerry's een posi tieve impact kan hebben in de wereld." „Ik kreeg alle medewerking. Unilever vond zelf ook dat de oorspronkelijke missie van Ben Jerry's weer vrij baan mocht krijgen." „Ben Jerry's is anti-corporate. Onze oprichters groeiden op in de sixties en vochten tegen machtige bedrijven. Ze streefden een nieuw kapitalisme na met oog voor het milieu en sociale gerech tigheid. Dat zit in ons dna." „Je moet authentiek zijn, in het Engels: walking the talk. Wij integreren onze missie in het hele bedrijf: hoe we werk nemers in onze fabrieken in Vermont en Hellendoorn betalen. Welke afne mers we kiezen. Als we actievoeren, trainen we onszelf continu via work shops, we werken samen met ngo's." „Dat is lastig te meten, juist omdat we onze missie overal in de onderneming implementeren. Daarnaast hebben we een onafhankelijke stichting waar jaar- BELASTINGDRUK NEEMT TOE CHIPCONCERN ONVERBIDDELIJK LEVENSMIDDELENFABRIKANTEN De verzekeringsbranche staat mogelijk een grote golf overnames en fusies te wach ten. Om winstgevend te blijven, zullen ze steeds vaker een overname van een ander bedrijf overwegen, voorspelt advies- en ac countantsbureau KPMG in een nieuw rapport. Heineken neemt een minderheidsbelang in de kleine Engelse brouwerij Beavertown. Het Londense Beavertown werd opgericht door Logan Plant, de zoon van Led Zeppelin zanger Robert Plant. O vrijdag 22 juni 2018 m Een prima beursdag voor de verwerker van elektronisch berichten verkeer. Na eerdere dalin gen, weer een plusje voor het speciaalchemie- concern. Een KPMG-rap- port voorspelt dat de verzeke ringsbranche het nog lastig krijgt. De oude lichtdivi- sie van Philips was de grootste daler in de AEX. o GO David Bremmer Rotterdam -Jostein Solheim (ceo) Wat ging er mis met Ben Jerry's na de overname door Unilever? Hoe reageerde Unilever op uw verzoek een links-radicale koers te mogen varen? Zulk activisme blijft opmerkelijk. U verkoopt ijs. Bij veel bedrijven lijkt verantwoord ondernemen vooral ingegeven door marketing. Vroeger doneerde Ben Jerry's 7,5 procent van de winst voor belastingen. Hoeveel is dat nu? Solheim maakt ijs weer radicaal sociaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16