4 SF®£«=;s®S 15 mf rAW Melania bezoekt grenskinderen JMP VOLVO OCEAN RACE SCHEVENINGEN ■mrwiigrii lil v;: Éj SW'SW ,i u .Tf £r 'M'N 7 Zeven boten van de grootste zeilrace ter wereld, de Volvo Ocean Race, finishen zondag na acht maanden en 83.000 kilometer in Scheveningen. „Dit voelt echt als thuiskomen." Carolijn Brouwer heeft een speci ale band met Scheveningen. De zeilster woont eigenlijk in Austra lië, maar heeft niet voor niets een appartement in Scheveningen. „Het is een topplek voor iedereen die zeilen en surfen in zijn bloed heeft. Als ik er door de winkelstra ten loop, zie je mensen in wetsuits lopen en rijden er fietsers met een surfplank langs." Brouwer neemt deel aan de Volvo Ocean Race als beman ningslid van de Chinees-Franse boot Dongfeng. Ze is geboren en getogen in Leiden en getrouwd met een Australische zeiler. Haar zoontje zit down under op school. Toch peinst Brouwer er niet over haar Scheveningse woning van de hand te doen. „Ik zou wel gek zijn. We zullen hier altijd blijven te rugkomen." Bij de vorige editie van de race, drie jaar geleden, maakte Brouwer deel uit van een boot met enkel vrouwen, SCA. „Toen we in 20t5 voor een pitstop in Scheveningen aankwamen, wees de punt van onze boot recht op ons apparte ment, dat aan de boulevard ligt. Dat was heel bijzonder en deed me wel wat. Voor mij voelt een fi nish in Scheveningen echt als thuiskomen." Aan kop Dongfeng, de boot van Brouwer, behoort tot de drie boten die na acht maanden varen precies gelijk aan kop van het klassement staan. Het Nederlandse Brunei, met schipper Bouwe Bekking, die voor de achtste keer meedoet en nog nooit won, en het Spaanse Mapfre zijn de andere koplopers. Het is een droomscenario voor de grote finish. In het verleden was de race vaak al voor de laatste etappe be slist. Nu is de boot die als eerste in Scheveningen aankomt, ook met een de winnaar van de wedstrijd. Alle Nederlandse plannen in deze sport worden gesmeed in Scheveningen Maar weinig grote steden in de wereld hebben voor zeezeilers zo'n ideale situatie als Den Haag en haar badplaats Scheveningen. Er is, zoals de experts zeggen, 'een open verbinding' met de zee. Er hoeft niet door smalle waterwe gen te worden gevaren om bij de havens te komen. „Scheveningen is het mekka van het zeezeilen", zegt Simon Keijzer, voormalig zeiler en werkzaam bij het organi serende marketingbureau TIG. „Alle mooie Nederlandse plannen in deze sport worden daar ge smeed." 400.000 bezoekers Bij de finish van zondag en de daaropvolgende feestweek met sport en entertainment (begroting 7 miljoen euro) worden zo'n 400.000 bezoekers verwacht. Maar met de spannende ontknoping en de gunstige weersverwachtingen zou dat best weieens een half mil joen kunnen worden. Het is het drukst bezochte sportevenement dat Den Haag ooit heeft gehad. Alle verloven van de havenmeester van Schevenin gen, Cees Duvekot, en zijn col lega's zijn voor de komende peri ode ingetrokken. Duvekot roept mensen die via het water de finish willen bekijken en niet bij voor baat aangemeld zijn, weg te blij ven. Bezoekers over land wordt aangeraden het openbaar vervoer te kiezen, of de fiets te nemen. De finish mag dan in Scheve ningen zijn, als het over de Volvo Ocean Race gaat, heeft iedereen het over Den Haag als 'ultieme fi- nishplaats'. Dat is geen foutje. Den Haag, The Hague, is nu eenmaal wereldwijd beroemd als interna tionale stad van vrede en recht. Scheveningen is minder bekend. De stad hoopt dat door de zeil race veel meer mensen in binnen- en buitenland door krijgen dat Den Haag en Scheveningen bij el kaar horen. Zelfs in Nederland is die band, zo heeft een eerder on derzoek uitgewezen, bij maar liefst 70 procent van de bevolking niet bekend. De toenmalige wethouder Kar- sten Klein, onder wiens bestuur de organisatie van het finishfestijn werd binnengehaald, zei daar des tijds verrast over te zijn. „Aan de andere kant, vroeger bij de Vakan tieman op televisie wezen toeris ten in Mallorca op de landkaart naar Groenland, als aan ze werd gevraagd waar ze waren." First lady Melania Trump heeft onaangekondigd in Texas een be zoek gebracht aan kinderen van illegale immigranten die zijn ge scheiden van hun ouders. Ze was in een detentiecentrum van de grenswacht in McAllen aan de grens met Mexico. Daar zitten zestig kinderen van 5 tot 17 jaar vast in afwachting van de afwik keling van de aanklachten tegen hun ouders. Na een storm van kritiek, onder anderen van zijn eigen vrouw, gaf president Trump de opdracht de geschei den kinderen te herenigen met hun ouders. Volgens een Ameri kaanse mensenrechtenorganisa tie krijgen migrantenkinderen in opvangcentra structureel en met dwang een breed scala aan kal meringsmiddelen toegediend om hun trauma te behandelen. Daar over is een rechtszaak gestart. Bekentenis in liquidatiezaak 'Gebarenaap' Koko overleden Nederlandse wijnboer betrapt Leeuw gedood na ontsnapping vrijdag 22 juni 2018 In Scheveningen wordt hard gewerkt aan de opbouw van het evenement, dat honderdduizenden toeschouwers moet trekken, foto frank jansen Finish in 'mekka van het zeezeilen' GO "V r UOISIAjA) Ml til y** ,H1l S'J Hans Klippus Den Haag -Simon Keijzer, oud-zeiler TEXAS Melania Trump in Texas. FOTO GETTY IMAGES UTRECHT De man die eind maart is aangehouden op verdenking van de liquidatie van de broer van de Utrechtse kroongetuige Nabil B., heeft bekend. De ver dachte, de 40-jarige Shurandy S., heeft al leen over zijn rol ver klaard en niet of hij in opdracht heeft ge handeld. Nabil B. be sloot begin dit jaar te gaan getuigen over een aantal liquidaties, daarna werd Reduan B. (41) gedood. WOODSIDE Koko, de gorilla die beroemd werd omdat ze gebarentaal leerde, is in haar slaap overle den. Ze werd 46. Uit eindelijk kende Koko ruim duizend gebaren, waaronder de opge stoken middelvinger. BORDEAUX Een van de beroemd ste wijnkastelen ter wereld - eigendom van een Nederlander - is veroordeeld we gens fraude. Aan de wijn werden illegaal suikers toegevoegd om het alcoholper centage op te voeren. Het gaat om Chateau Giscours van de Ne derlandse multimiljo nair Eric Albada Jelgersma. Het wijn kasteel kreeg een boete van 200.000 euro. MECHELEN Een leeuwin die was ontsnapt uit haar ver blijf in een dierentuin in België, is doodge schoten. Twee pogin gen om haar te verdo ven mislukten. De leeuw heeft even los gelopen in het park. Hoe ze kon ontsnap pen zegt dierentuin Planckendael niet. Be zoekers werden in vei ligheid gebracht in een restaurant. „Het weinige publiek dat er was, is nooit in gevaar geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15