t EUWS 11 m WK VOETBAL SUPPORTERS e Russische op positieleider Alexej Navalny werd vorige week vrijgela ten, na weer eens dertig da gen vastgezeten te hebben voor een 'illegaal' protest tegen de auto riteiten. Net voor het begin van het WK beschreef hij op Insta- gram hoe zijn cel eruit gezien had. „Alle cellen zijn in Europese stijl gerenoveerd. De tralies zijn ge verfd. In plaats van gaten in de grond (vergeef me deze details) zijn wc-potten geïnstalleerd." Ook zou er een voetbaldoel zijn neergezet op de luchtplaats, en zou het gevangeniseten sterrenrestaurantwaardig zijn. „Kennelijk sluiten de autoriteiten niet uit dat men dronken Engelse fanaten wegens vandalisme zal moeten inrekenen, dus willen ze geen modderfiguur slaan", schreef Navalny, vertaald door NRC Han delsblad. Sommige media namen het bericht over als nieuws, hoe wel al snel bleek dat de vijand van president Poetin een grap maakte. Dat het absurde beeld niet door iedereen als fake news herkend werd, laat wel zien waartoe de Poetin-machine in staat wordt ge acht. Die machine heeft overuren gedraaid voor het WK. Russische hooligans zorgden twee jaar gele den in Marseille voor afschuwe lijke taferelen, in confrontaties met de Engelse collega's. In eigen Als er iets is waarmee het WK voetbal in Rusland zich onderscheidt van eerdere edities, dan is het wel het totale gebrek aan ophef over randzaken. De spelers op het veld gedragen zich als koorknapen, de hooligans houden zich koest en politieke controverse ontbreekt. land worden ze vakkundig uit het straatbeeld geweerd, zag deze krant al eerder. Een groot aantal relschoppers kreeg thuis bezoek van de autoriteiten, met het drin gende advies zich koest te houden. Het werkt. De ultieme lakmoes- proef- een wedstrijd van de En gelsen - werd maandagavond flui tend doorstaan. Dat past in het al gemene beeld: het is rustig op straat en op de tribunes. Zelfs de notoir norse Russische agenten la chen, een vaardigheid die ze in sommige gevallen opdeden tij dens een speciaal ingelaste cursus. Opgepoetst Critici wijzen er op dat het niet het echte Rusland is wat we zien, dat de stenen en de straten zijn opgepoetst. Als je een anti-Poetin demonstrant bent, lacht de politie nog steeds niet naar je, vertelt Mare Bennetts, een Britse journa list die in Moskou woont. „Uru- guayaanse voetbalsupporters lie ten bij het Rode Plein een enorm spandoek zien. Rey de América stond erop, koning van Amerika. Ze mochten hun gang gaan. Als experiment protesteerden leden van de oppositie later met onbe schreven kartonnen borden. Zij werden wel opgepakt." In maart vergeleek Boris Johnson, Brits minister van Buitenlandse Zaken, de manier waarop Rusland het WK organiseert met de Olym pische Spelen van 1936 in Berlijn. Dat waren de Spelen van Adolf Hit- Ier, een ultieme propagandashow voor het Derde Rijk. Die vergelij king raakt tot dusver echter kant noch wal, zegt Bennetts. „Dit WK De normale Rus zit niet te wachten op een toernooi waar men elkaar de hersens inslaat is tot nu toe opvallend a-politiek. De Russische supporters op de tri bune scanderen 'Rusland, Rus land'. Niet 'Poetin, Poetin'. De pre sident heeft zich ook nog niet bij de ploeg laten zien." Op een incident met een taxi chauffeur na - hij reed dit week end in op een feestende menigte - beperken berichten over randza ken zich tot kleinigheidjes. Net als bij de laatste grote toernooien is er gedoe over insecten, maar zelfs die zijn in Rusland kleiner dan bij vo rige toernooien. Brazilië had in 2ot4 sprinkhanen, bij het EK in Frankrijk van 2or6 zorgden mot ten voor overlast, in Rusland zijn het muggen. Geen wanklank Er zijn nauwelijks zaken die de aandacht van het spel afleiden. De videoscheids misschien. Maar die wordt vooral als een toevoeging gezien, en heeft bovendien met het voetbalspel te maken. Resul taat is dat de schijnwerpers vol op de velden gericht zijn. Daar moet het spektakel vandaan komen. Eigenlijk is de conclusie binnen de lijnen na één speelronde het zelfde als erbuiten. Er valt amper een wanklank te noteren. De wed strijden zijn soms slecht, soms goed, maar meestal best amusant. Grove overtredingen? Amper. Rode kaarten? Eén, voor hands. Waar buiten het veld het onzicht bare oog van het regime-Poetin hooligans in toom houdt, binnen de lijnen worden slagers als Pepe onder de duim gehouden door de videoscheidsrechter. Met echt brute aanslagen komen ze niet meer weg. Een schokkend inci dent als vier jaar terug, toen Luis Suarez de Italiaan Chiellini in de schouder hapte, is ver weg. Bij andere WK's ging het over ballen. Kennen we de Jabulani nog, de strandbal waarmee in 2010 gevoetbald werd? De bal van 2018 is onbesproken, negen op de tien mensen zullen niet weten welke naam Adidas hem gaf. Het ging in andere jaren over schoenen, over kapsels. Tuurlijk, ook nu is er opvallend schoeisel in allerlei kleuren. De blonde coup van de Belg Dries Mertens zorgt voor wat gegniffel, net als het spa- ghettihaar van Neymar. Maar heel overweldigend of revolutionair anders is het allemaal niet. We hebben het al eens gezien. En dus gaat het vooral over de belangrijkste bijzaak van het le ven. Over de vraag wie de beste is, Messi of Ronaldo. Over de favorie ten voor de titel. Over het tegen vallende Duitsland. Over de vraag waarom er toch zo weinig veld- doelpunten vallen. Over hoe dat krukkenteam van Panama toch ooit de eindronde heeft kunnen bereiken. Over voetbal, dus. Het is precies wat de Russen graag willen, stelt Bennetts. „De normale Rus zit echt niet te wach ten op een toernooi waarbij het al leen maar over randzaken gaat en waarbij supporters elkaar de her sens in slaan. Die willen gewoon een leuk toernooi. Rusland wil zijn beste gezicht laten zien, dat is helemaal niet gek. Dat zouden an dere landen ook willen, denk ik." vrijdag 22 juni 2018 GO Poet in een rustig toernooi, en dat krijgt hij RUSSIAJ ILLUb I RAI IE MARK RhIJN I JtNS Sander van Mersbergen - Mare Bennetts, journalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11