Ook opvang bij nieuwe school Veer Zijpe is na dertig jaar een dagje terug 7 FESTIVAL ZONNEMAIRE Het nieuwe festival JaZZonnemaire trapt af met gerechtjes geïnspireerd op jazznummers. Terwijl Smoked Salmon van blueszangeres Lu- ella Miller uit de boxen schalt, haalt Evert van Dilst van d'Ouwe Smisse in Zonnemaire versge- rookte zalm uit de rookton op zijn terras. Het spiksplinternieuwe tweedaagse jazzfestival JaZZonne maire opent vrijdag met Jazz Food. Een kleine hapjesdiner waarbij alle vijftien gerechten gebaseerd zijn op jazznummers, die je ter plekke te horen krijgt. Dus begin als muziekliefhebber en fijnproever je diner met het nummer The Crab van het Joe Fiedler Trio om je via onder meer Red Mullet van jega naar de West Indian Pancake van Duke Elling- ton toe te eten. En dan weer door met Sweet Bread van het Miami Saxophone Quartet. Denk bij dat laatste hapje niet aan een zoet broodje, maar aan kalfszwezerik. Hoewel er geen ge varieerdere muzikale belevenis denkbaar is, zit er wel lijn in het jazzvoedsel dat vrijdag bij d'Ouwe Smisse wordt geserveerd. Vishapjes In het restaurant in Zonnemaire worden eerst wat vishapjes geser veerd, daarna volgens vleesge rechtjes en richting finish is het tijd voor de zoetere klanken; zoals Cheese Cake van Dexter Gordon en Peanut Butter Blues van Don Byas. „Heel veel jazzmuziek is ge relateerd aan eten", vertelt eige naar en kok Van Dilst. Dat inspi reerde hem eerder om bij Omroep Schouwen-Duiveland (ROSD) eetcolumns aan jazznummers te wijden. Bij zijn JaZZonnemaire gaat de horecaman nog een stapje verder. Het nummer wordt ge draaid, Van Dilst vertelt wat meer over muzikant en nummer en aansluitend gaan de bijpassende gerechtjes rond. „Sommige nummers moeten we wel een paar keer achter elkaar draaien. Anders heb je te weinig tijd om alles op te eten", lacht Van Heel veel jazzmuziek is gerelateerd aan eten Dilst. De uitbater van de horecage legenheid op Schouwen-Duive land zelf een muzikale allesvre- ter, zwaait inmiddels vijfjaar de scepter in d' Ouwe Smisse. Het roemruchte jazzcafé van wij len Jo Linssen, waar nog altijd tij dens de zondagse jazzclub bezoe kers 'uit de tijd van Jo' aanschui ven en de prachtigste verhalen op lepelen. Linzensoep Natuurlijk staat er ook linzensoep op het menu (Lintil Soup van The Funky Organics). Al krijgt de blik- variant die Jo serveerde, een vers gemaakte uitvoering. Jazz is luisterbaar voor iedereen, vindt Evert Van Dilst. Al zijn er va rianten („Zeker de moderne jazz") waar je van moet houden. JaZZonnemaire is naast eten vooral heel veel livemuziek. Het (gratis toegankelijke) jazzfestival op zaterdag biedt vanaf 14.00 uur muziek op het Breetveld, in d'Ouwe Smisse en in de wagen schuur achter de Zonnemairse jazzclub annex restaurant. Met onder meer de Scaldis Jazz band, The Abbey Affair, Vader Koppelaar, Sunshine Cleaners, het Koningstrio en muzikant met Zonnemairse roots - René Geel hoed. Zie voor het complete pro gramma van het hapjesdiner van vijftien gerechten in d'Ouwe Smisse in Zonnemaire: ouwes- misse.nl Op de kop af dertig jaar en één dag na het opheffen van de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder keert de pont tussen Duiveland en Sint Phi- lipsland weer even terug. De gerestaureerde stoomsleper Dockyard III vaart 7 juli vanaf 's ochtends 10 uur vier keer over. Pas sagiers die in Anna Jacobapolder opstappen, kunnen ook een retour- tocht maken met een historische RTM-bus. In de Melksalon aan de haven van Zijpe is tevens een expo sitie ingericht over de voormalige veerdienst. Kaartjes voor de over tocht zijn ter plekke te koop. De Dockyard III werd eind jaren dertig gebouwd door de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM). In 1941 werd het schip tot zinken ge bracht, om te voorkomen dat de Duitsers er mee aan de haal gingen. Na de oorlog werd de Dockyyard III opgeknapt en deed hij tot 1981 dienst als havensleper in Rotter dam. Daarna voer het schip onder de naam Gebroeders Bever tot 1993 als pleziervaartuig, waarna het 24 jaar werkloos lag te verkommeren in de haven van Dordrecht. De nieuwe eigenaar bracht het schip vorig jaar naar Bruinisse, waar de sleper volledig werd gerestaureerd. In een peuterobservatiegroep wor den kinderen opgevangen die ex tra ondersteuning vragen. Dat ge beurt onder toezicht van Juvent. Ook kan de groep dienen als vangnet voor peuters die niet naar de reguliere speelzalen gaan, maar voor wie dat toch goed is, om zo hun ontwikkeling te stimule ren. Zo kan vroegtijdig worden gesig naleerd of de kleuters bij de over stap naar de basisschool beter op hun plek zijn bij het speciaal on derwijs. In dat geval kunnen de kinderen uit deze groep in een vertrouwde omgeving blijven, wijst wethou der Daniël Joppe (Onderwijshuis vesting) op een belangrijk voor deel van deze samenwerking. De De uitbreiding vergt een extra investering van 300.000euro Meie en de Beatrixschool verhui zen mee naar de nieuwbouw. Als bovendien een combinatie wordt gemaakt met een buiten schoolse opvang 'plus', ontstaat straks een brede voorziening die naadloos aansluit bij de plannen voor het reguliere basisonderwijs, aldus Joppe. De uitbreiding van de geplande nieuwbouw vergt een extra inves tering van 300.000 euro. Dat geld wordt deels terugverdiend met de huur die onderwij skoepel Obase betaalt. De gemeenteraadscommissie vergadert vanavond over dit voor stel. Naar verwachting wordt ko mend voorjaar met de nieuwbouw begonnen en is het complex in 2020 klaar. d'Ouwe Smisse donderdag 21 juni 2018 SD Jazzvoedsel en heel veel muziek Esme Soesman Zonnemaire - Evert van Dilst, d'Ouwe Smisse Marcel Modde Anna Jacobapolder Bij de nieuwbouw van scholen gemeenschap Pieter Zeeman in Zierikzee worden mogelijk ook een peuterobservatiegroep en een buitenschoolse opvang on dergebracht. De gemeente Schouwen-Duiveland is het daarover in hoofdlijnen eens geworden met Kibeo, Juvent en Obase. Marcel Modde Zierikzee Evert van Dilst met zijn rookton voor d'Ouwe Smisse, jazzclub en biologisch restaurant, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64