Wiet vanuit kas volgen met track and tracé M Veel steun in Kamer voor verbod op vuurwerk in hele gemeente Zilveren Griffel voor boek 'De zweetvoetenman' 5 Veel burgemeesters hopen al jaren dat het een middel kan zijn om overlast en criminaliteit te helpen stoppen. Bovendien vinden zij de gedoogstructuur moeilijk te hand haven. De 573 coffeeshops in 103 ge meenten mogen de softdrugs na melijk wel verkopen, maar de teelt en het transport is illegaal. Ook ho pen gemeenten dat er zo toezicht mogelijk is op de kwaliteit van de wiet, want in de illegale teelt ko men vaak bestrijdingsmiddelen voor. Maar tegenstanders wijzen er ook op dat een groot deel van de teelt 'weglekt' naar het criminele circuit en bestemd is voor het bui tenland. Zij zeggen dat dit risico niet weg is als de wiet wordt ge kweekt onder toezicht van de staat. Volgens de adviescommissie moet er daarom veel toezicht zijn en alleen gewerkt worden met 'be trouwbare, hooggekwalificeerde telers'. Om hen te kwalificeren zouden er veel eisen moeten wor den gesteld aan de kweker. Om te zorgen dat het niet in han den komt van criminelen moet de wiet volgens een track and trace- systeem te volgen worden, en zo min mogelijk verplaatst. Daarom mogen de verkooppunten straks meer in huis hebben dan nu. Het advies komt nu in handen van het kabinet, dat een voorstel moet zien te doen waar zowel de sceptische CDA, WD en Christen- Unie als D66 mee kunnen leven. Al twee keer werd Breda dit jaar opge schrikt door een drugsmoord. Burgemeester Paul Depla kan niet wachten om mee te doen aan het wietexperiment. „Het huidige gedoogbeleid is failliet. Waar politiek Den Haag nog een ide ologische strijd voert, zijn gemeen ten allang eensgezind in de opvatting dat dit systeem grote problemen met zich meebrengt. Wij hebben te ma ken met drugsmoorden, overlast op straat, branden. De problematiek kan alleen worden opgelost als we de ille gale aanvoer aan de achterdeur stop pen. Als burgemeester zeg ik nu te gen een coffeeshophouder: u krijgt van ons een vergunning, maar als u daar gebruik van wilt maken, dan moet u zaken doen met illegale on dernemers. Daarmee maak ik een ondernemer afhankelijk van georga niseerde criminaliteit. Dat vind ik moreel verwerpelijk." De kwaliteit moet goed zijn, anders krijgen we straathandel en zijn we verdervan huis „Het idee van staatswiet is echt ver keerd. Wat we willen is dat de over heid een vergunning geeft aan een bedrijf dat gespecialiseerd is in telen. Dat doen we vaker: kijk naar bussen die de overheid laat rijden. Dat laten we over aan particuliere bedrijven die daar een ver gunning voor hebben ge kregen." „Ik ben geen deskundige. Maar voor medicinale wiet hebben we al een bedrijf dat zorgt voor de teelt. Ook universiteiten ver bouwen voor onderzoek. En Neder land is een akkerbouwland: als we nou érgens goed in zijn.Het argu ment van de vermeende ontbrekende kennis is gezocht en speelt juist cri minelen in de kaart. Als er iemand belang heeft te zeggen dat een nieuw systeem niet gaat werken, is het wel de crimineel die nu goud geld ver dient." „De gemeenten die meedoen moeten de ruimte krijgen het experiment zelf in te richten, binnen bepaalde voor waarden. Den Haag moet niet één manier opleggen. Er leiden meerdere wegen naar Rome. Tegelijkertijd moeten wij in staat zijn producten aan te bieden die in kwaliteit en varië teit niet onder doen voor wat nu al te koop is. An ders krijgen we straathan del en zijn we verder van huis. En daarnaast moet het ka binet perspectief bieden aan bedrijven die de teelt op zich willen nemen en investeren. Zij moeten hun investering kunnen terugverdienen en zekerheid krijgen dat ze door mogen gaan als na vier jaar blijkt dat het experiment blijkt te werken." „Ik hoop dat Den Haag luistert naar de adviezen van de commissie." AMSTERDAM De prestigieuze Zilveren Griffels en Penselen zijn gisteren in Amsterdam uit gereikt aan kinderboekenma kers. De met een Griffel bekroonde boeken zijn onder meer De zweetvoetenman van Annet Hui zing en Margot Westermann, Het lammetje dat een varken is van Pim Lammers en Milja Praagman, Handjevan Tjibbe Veldkamp en Wouter Tulp, Toen ik van Joke van Leeuwen, Het gelukkige eiland van Marit Törnqvist en Lampje van Annet Schaap. Ook Sabel van Suzanne Wouda viel in de prijzen, net als W17 waren hiereerstvan Joukje Ak- veld en Piet Grobler, Was de aarde vroeger plat? van Bette Westera en Sylvia Weve en De zombietrein van Edward van de Vendel en Floor de Goede. Een Zilveren Penseel was er voor Heb jij misschien Olifant gezien? van David Barrow, Pippeloentje van Annie M.G. Schmidt en Fleur van der Weel, Dit is voor jou van Sanne te Loo en Konijnentango van onder anderen Daan Remmerts de Vries. DEN HAAG Een ruime meerder heid van de Tweede Kamer staat zeer positief tegenover een voor stel van D66 en de Christenunie om het mogelijk te maken dat in een hele gemeente een vuurwerk verbod kan gelden. Dat bleek gisteravond tijdens een debat over het vuurwerkbe- sluit dat het kabinet onlangs nam. Daarin wordt landelijk geen ver bod van vuurpijlen of knalvuur werk aangekondigd, omdat er bin nen de coalitiepartijen geen over eenstemming over de juiste koers bestond. D66 en de Christenunie zijn echter allebei voorstander van meer bevoegdheden voor ge meenten om, desnoods in de hele plaats, een vuurwerkverbod te kunnen instellen met oud en nieuw. Ze kregen steun van rege ringspartner CDA en bijna de hele oppositie voor hun motie die lo kaal zo'n ban alsnog mogelijk moet maken. Alleen de VVD en de PW hiel den hun kruit droog, al liet WD'er W Voorstel van D66 en Christenunie geeft gemeenten meer bevoegdheden Arno Rutte doorschemeren dat volgens hem de gemeenten al ge noeg middelen hebben om vuur- werkoverlast te bestrijden. Nu mogen gemeenten alleen vuurwerkvrije zones aanwijzen, maar deze bevoegdheid is in de praktijk begrensd tot gebieden waar veel gevaar of zware overlast dreigt. Die toetsing is nu gekop peld aan hoge eisen, om te voorko men dat een verbod te lichtvaardig wordt afgegeven. De Tweede Kamer stemt dins dag over het voorstel. Als dat wordt aangenomen, is het de verwach ting dat het kabinet de parlemen taire lijn zal volgen. donderdag 21 juni 2018 GO Het wietexperiment heeft vol gens de adviescommissie be hoorlijke kans van slagen. Het is 'nuttig en haalbaar', luidt de conclusie. Tal van gemeenten zullen dat met gejuich aanhoren. Tobias den Hartog Den Haag 'Gedoogbeleid is failliet' Laurens Kok Den Haag Waarom staan Breda en andere gemeenten in de rij om te mogen experimenteren met wietteelt? —Paul Depla En dus moet de overheid maar wiet gaan telen? Legale wiettelers be staan nu niet. De kennis zit bij criminelen, niet bij de overheid. Hoe weet u of het experiment suc cesvol wordt? Het kabinet leek tot op heden niet erg te porren voor de voorwaarden die u stelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5