i«£. 10 jaar geëist tegen hotelverkrachter 4 Controverse rond immigratiebeleid nog niet weg Ebola bijna ondercontrole Christina heeft botkanker Hij ondertekende gisteravond een besluit dat maakt dat ouders en kinderen die illegaal de VS in ko men voortaan samen in detentie gaan. „We moeten heel sterk zijn aan de grens, maar willen tegelij kertijd ook veel mededogen heb ben," zei Trump in een immigratie vergadering met Congresleden. „Die beelden raken iedereen." Daarmee is de controverse rond zijn harde immigratiebeleid niet weg: er bestaan regels die de Ame rikaanse overheid verbieden om kinderen langer dan twintig dagen vast te houden. President Obama probeerde het, en werd door de rechter teruggefloten. Burgerrechtenorganisatie ACLU laat in een eerste reactie weten: „Dit besluit vervangt de ene crisis voor de andere. „Kinderen horen niet in de gevangenis, zelfs niet met hun ouders, onder geen enkele omstan digheid." Trump maakt hoe dan ook een flinke ommezwaai, iets waar hij een hekel aan heeft. Doorgaans zet hij bij kritiek juist de hakken in het zand. Zijn handen waren gebon den, spiegelde Trump de VS dagen lang onjuist voor: alleen het Con gres kon actie ondernemen, in zijn ogen door middel van een nieuwe immigratiewet die ook geld vrij maakt voor een grensmuur. Het land zou anders overspoeld worden door criminelen die kinderen ge bruiken het land in te komen. Uit cijfers van zijn eigen ministe rie van Binnenlandse Veiligheid blijkt dat zulke fraude slechts in een miniem aantal gevallen voor komt. Nu gaat Trump toch over- stag, onder grote druk van woe dende partijgenoten, activisten, re ligieuze leiders, ex-first ladies, de Paus, gewone burgers en zijn eigen vrouw. Melania Trump heeft er bij de president op aangedrongen te stop pen met zijn harde aanpak die kin deren apart van hun gedetineerde ouders huisvest, vertelden bronnen in het Witte Huis aan de Washing ton Post. Een groot protest voor het Witte Huis stond al gepland. Inza- melacties voor organisaties die de immigranten gerechtelijke hulp bieden leverden in korte tijd mil joenen op. Onder meer Facebooks CEO Mark Zuckerberg doneerde en riep op om de gezinnen te helpen. Gou verneurs van diverse staten, ook Republikeinen, riepen militairen terug uit het grensgebied. Minister van Binnenlandse Vei ligheid Kirstjen Nielsen werd uit gejouwd terwijl ze zat te eten in een Mexicaans restaurant in Was hington. Luchtvaartmaatschap pijen weigerden kinderen naar op vangkampen te vliegen. Het nieuwe immigratiebeleid groeide uit tot een politieke crisis nadat beelden van kinderen in grote kooien naar buiten waren ge komen en audio opdook van kleu ters die om hun ouders riepen. De woede bereikte een nieuw kookpunt nadat bleek dat in Texas drie speciale centra zijn ingericht voor kinderen van 'kwetsbare leef tijd', onder wie peuters en baby's. Advocaten en artsen zagen er hys terisch huilende dreumesen. Zelfs zijn advocaat Michael Co- hen, Trumps fïxer die ooit op merkte dat hij een kogel zou opvan gen voor de president, nam afstand van Trump. Cohen stapte op uit het financi ële comité van de Republikeinse Partij vanwege het onderzoek van speciaal aanklager Robert Mueller en noemde in zijn ontslagbrief ook het immigratiebeleid. Als de zoon van een Poolse holocaustoverle- vende, schreef hij, vond hij de beel den van gescheiden families 'hart verscheurend'. Volgens de aanklacht gingen de verkrachtingen gepaard met be dreigingen en bruut geweld. Ver schillende slachtoffers lazen in de rechtbank huilend een verklaring voor. Meerdere vrouwen gaven aan dat na de ontmoeting(en) met B. hun levens zijn verwoest. Eén van hen nam een overdosis medicijnen, omdat het volgens haar een keuze was tussen 'zelfmoord of vanbin nen doodgaan'. Zij overleefde haar poging tot zelfdoding wel. De verdachte, die ten tijde van de incidenten 18 en 19 jaar was, zou in een hotel in Venlo een vrouw heb ben verkracht en mishandeld. B. ontkent dit. In maart en april 2016 zou B. een vrouw in Schiedam en Rotterdam meerdere malen ver kracht en mishandeld hebben. Volgens sommige verdachten filmde B. de verkrachtingen en dreigde hij de beelden door te spe len naar familie en bekenden van de slachtoffers. Er vielen ook klap pen en er werd gedreigd familiele den wat aan te doen. Eind april 2016 zou B. een min derjarig meisje hebben gedwongen seksuele handelingen te verrichten in een tunnel in Schiedam. Volgens het slachtoffer dreigde hij beelden van de handelingen te verspreiden Omar B. filmde de seks en dreigde de beelden door te spelen naar familie en chanteerde hij haar daarmee. Zo zou hij een spaarpot met 2000 euro en goud van haar moeder hebben geëist. B. legde contact met de slachtof fers via verschillende sociale media. Een van de vrouwen waar B. mee afsprak was twee weken voor die ontmoeting slachtoffer geworden van een groepsverkrachting. B. ver telde in de rechtszaal daar beelden van gezien te hebben, maar kon zich niet herinneren wanneer dat was. Met een andere vrouw sprak B. af in het Mainport Hotel in Rotter dam. Volgens de verdachte hadden de twee daar meerdere keren seks op vrijwillige basis. De vrouw ver klaart echter dat B. haar verkracht heeft. Daarnaast hebben zowel de receptioniste als een medewerkster van de Bijenkorf verklaard dat het gezicht van de vrouw onder de ver wondingen zat. Tijdens de laatste pro forma zit ting vorig jaar werd vastgesteld dat de man door gedragsdeskundigen in het Pieter Baan Centrum onder zocht moest worden. Het is, mede door het feit dat B. niet altijd mee werkte, niet mogelijk een uitspraak te doen over het feit of hij vermin derd toerekeningsvatbaar is. Wel is er sprake van een persoonlijkheids stoornis in de anti-sociale en nar cistische richting. Over het incident in Venlo zegt B. dat hij en het slachtoffer alleen ge knuffeld hebben in de hotelkamer. Hij ontkent de aantijgingen van verkrachting en mishandeling. Hij verklaart dat er in alle gevallen sprake is geweest van vrijwillige seks en dat er geen mishandelingen hebben plaatsgevonden. donderdag 21 juni 2018 GO Trump draait scheiden van gezinnen terug Onder druk van woedende Ame rikanen, de Paus en zijn echtge note stopt president Trump met het scheiden van ouders en kin deren aan de zuidgrens van de VS. Karlijn van Houwelingen Washington Moeders met kinderen in een opvangcentrum in Texas nadat zij zijn vrijgelaten uit de cel. fotoafp De Ameri kaanse overheid mag kinderen niet langer dan twintig dagen vasthouden. GENÈVE De ebola-uitbraak in de Democratische Repu bliek Congo is grotendeels onder controle, meldt de Wereldgezondheidsorgani satie van de VN, de WHO. Sinds 9 juni, toen de laat ste geregistreerde zieke door het virus overleed, zijn geen nieuwe gevallen ont dekt. De WHO beziet de si tuatie met 'voorzichtig opti misme', hoewel in afgele gen gebieden langs de ri vier Congo mensen besmet kunnen zijn die nog niet zijn gevonden. De jongste uit braak heeft sinds begin april 28 mensen het leven gekost. Het sterftecijfer door ebola is hoog. Een kwart tot 90 procent van de geïnfecteerden overlijdt. DEN HAAG Prinses Chris tina (71) heeft botkanker. De ziekte is in het najaar van vorig jaar geconsta teerd, laat de Rijksvoorlich tingsdienst weten. Volgens de RVD is haar conditie stabiel en voelt de prinses zich naar omstandigheden goed. „Christina be schouwt haar ziekte als een chronische conditie waar zij goed mee kan leven", klinkt het verder in de verklaring. Christina is het zusje van de prinses sen Beatrix, Irene en Mar griet. Van 1975 tot 1996 was ze getrouwd met de Cubaan Jorge Pérez y Guil- lermo (71). Zij hebben drie kinderen: Bernardo (41), Ni- colas (38) en Juliana (36). De officier van justitie heeft tien jaar cel en tbs met dwangverple ging geëist tegen Omar B. De 21-jarige B. zou tussen januari en september 2016 in hotelka mers in Rotterdam, Schiedam en Venlo zes meisjes hebben verkracht. Enkele slachtoffers waren minderjarig. Jasper Monster Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4