3 Cellen uitgekamd op zoek naar drugs Onvoldoende voor 'corrigerende acties' na missers De Voedsel- en Warenautoriteit onderzoekt de kantines van defensie. Er zijn klachten over muizen en rattenoverlast, vieze lucht en aangevreten brood. Het CDA eist opheldering. De NVWA heeft alarm geslagen over de voedselveiligheid bij Paresto, de vaste cateraar van ruim zeventig defen sielocaties in Neder land. De toezichthou der geeft een dikke onvol doende voor onder meer 'corrige rende acties' na meldingen van missers, zo staat in het nieuwste jaarverslag van de Inspectie Mili taire Gezondheidszorg (IMG). „Er is onvoldoende vertrouwen in een deugdelijke borging van de voed selveiligheid", schrijft die inspectie. Code geel Uit eerdere inspecties bleek al dat van alles mis is in de legerkantines. Zo werd de marinekantine in Den Helder in maart gesloten vanwege een lekkende riolering, waardoor latrinevliegjes tussen de broodjes en soeppannen rondvlogen. Het Paresto-personeel moest dagelijks keutels en urine van muizen en rat ten opruimen. Hoewel de kantine in Den Helder inmiddels weer open is, geldt voor alle bedrijfskantines van defensie nog altijd 'code geel'. Die code van de NVWA houdt in dat de voedsel veiligheid nog niet overal in de haak is. „Als uit ons vervolgonderzoek blijkt dat de zaken nog steeds niet op orde zijn, zal het toezicht bij Pa resto worden geïntensiveerd", al dus een NVWA-woordvoerder. Mogelijk wordt de defensiecate raar onder verscherpt toezicht ge plaatst. De NVWA wil nu niet zeg gen welke misstanden zijn gecon stateerd in de verschillende kanti nes. Duidelijk is wel dat ook op de vliegbasis Gilze-Rijen lange tijd een muizenplaag heerste, waardoor de voedselveiligheid in het geding was. Ook die kantine moest tijde lijk dicht. In Amersfoort is de situatie zelfs zo ernstig dat daar geen eten meer mag worden klaargemaakt. Militai ren krijgen hun dagelijkse prak in gevlogen vanuit een andere ka zerne. „In Amersfoort zijn nieuwe Defensiepersoneel kan door de ligging van kazernes niet even ergens een broodje halen investeringen nodig", meldt een defensiewoordvoerder. Op de marinebasis in Den Helder kwam eind vorig jaar ongezond fijnstof uit het ventilatiesysteem. In plaats van de lucht af te zuigen, blies het systeem stof de kantine in. Dat leidde tot hoofdpijn en bloed neuzen. Als oorzaak van de smeerboel in de kantines noemt de woordvoer der 'de jarenlange bezuinigingen op defensie'. „Op sommige locaties is sprake van uitgesteld onderhoud. Daardoor kunnen problemen met onder meer hygiëne ontstaan." In het jaarverslag schrijft de In spectie Militaire Gezondheidszorg dat het afgelopen jaar 'positieve veranderingen mondjesmaat en zeer traag' tot stand zijn gekomen. De inspectie onthult ook dat er nog twee locaties zijn waar 'de berei ding van verse voeding mogelijk een probleem vormt'. Welke loca ties dat zijn, is niet bekend. IMG-inspecteur Frans van Silf- hout, die de controles samen met de NVWA uitvoert, zegt dat de in specties van dit jaar, na verbeter plannen, een wisselend beeld laten zien. „Van kantines die het heel goed doen tot locaties waar aan dachtspunten naar voren zijn geko men." De NVWA heeft geen boetes uitgedeeld aan de defensiecateraar. Omdat Paresto als onderdeel van Defensie een overheidsinstelling is, mag de NVWA dat niet doen. Toptien CDA-Kamerlid Hanke Bruis Slot eist opheldering van staatssecreta ris Barbara Visser van Defensie. Ze wil dat de bewindsvrouw een top- 10 van tekort schietende kazerne keukens overlegt en wil weten op welke locaties de bereiding van vers voedsel in het geding is. „Defensie personeel kan door de ligging van een kazerne of basis vaak niet even naar de supermarkt om een broodje te halen. Ze zijn daarmee afhanke lijk van Paresto. Het eten moet daar goed en veilig zijn." Paresto werd opgericht in 2002 en staat voor Paarse Restauratieve Organisatie. De kleur paars is een verwijzing naar de gemengde kleu ren van de verschillende krijgs machtonderdelen. INSPECTIE FILIPIJNEN donderdag 21 juni 2018 GO Met een grote actie hebben poli tie, justitie en de drugsopsporings dienst gisteren de stadsgevangenis van Manila uitge kamd op zoek naar drugs. De Filipijnse overheid voert mo menteel landelijk actie tegen drugs gebruik en -bezit in alle gevan genissen. De gevan genen werden op de binnenplaats bij een gezet terwijl de inspecteurs hun cellen en andere ruimtes onderste boven keerden met hulp van drugshon den. Na de actie lie ten de autoriteiten aan de pers zien wat er zoal gevon den was: behalve drugs waren dat bij voorbeeld ook tele foons. FOTOEPA Smeerboel in legerkantines Hanneke Keultjes Peter Winterman Den Haag - Hanke Bruis Slot, CDA-kamerlid M In de marinekantine van Den Helder lagen vaak uitwerpselen van muizen en ratten. FOTOSHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3