9 Van de Donk en zijn Zeeuwse collega Han Polman nog aan tafel gaan met de nucleaire waakhonden. Ook de staats secretaris staat op scherp. Maar harde garanties dat voortaan alles gladjes verloopt, zijn er niet. Het blijft men senwerk. Gammele boel Over mensen gesproken. Van Lies hout ziet grote regionale verschillen als het gaat om angst voor Doel. Ter wijl ze in Bergen op Zoom de overtui ging hebben dat de Belgische centrale een gammele boel is die zo snel moge lijk op slot moet, weten de Tilburgers amper waar Doel ligt. „Echt waar, in Tilburg is Doel totaal geen issue. De politiek heeft het er nooit over. Begrijp me goed, ik heb daar geen opvatting over. Ik signaleer alleen het verschil", aldus de baas van de Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant. Burgemeester Lukas Jacobs van de Belgische grensgemeente Kalmthout ziet ook verschil. „De kwestie Doel leeft, maar in Bergen op Zoom meer dan bij ons", zei hij onlangs op een be wonersavond in zijn gemeente naar aanleiding van het pas afgetikte nieuwe Nucleaire Noodplan in België. Ook in de zaal was er verwondering over de onrust bij de Nederlandse en Duitse buren over Belgische installa ties. „In Aken overal protestplakkaten In het gat van de donut zitten mensen die vlakbij een kerncentrale wonen tegen de kerncentrale in Tihange, maar bij ons hoor je nooit iets. De Bel gen zijn heel stil", aldus een mevrouw. Toch ligt Kalmthout op slechts 17 ki lometer van de koeltorens van Doel. Tijs van Lieshout rept over een 'donut-effect'. „In het gat van de donut zitten mensen die vlakbij een kerncentrale wo nen. Ze hebben vanuit de tuin zicht op de torens. Ze leven hun leven met de kerncen trale. Dan kun je niet da gelijks in doodsangst verkeren. Deze men sen hoor je amper." Maar de ring daarom heen roert zich juist stevig. „Op grotere af stand, maar zich toch heel bewust van de nucleaire risico's en de impact op hun leven als het mis gaat." Stemmingmakerij In Kalmthout betitelden ze de Neder landse onrust als 'een beetje stem mingmakerij'. Het is simpelweg feite lijk onjuist dat Doel onveiliger zou zijn dan Borssele, verkondigde Pe ter Mertens namens het Cri siscentrum van Binnen landse Zaken in België. „Het aantal incidenten in Bors sele ligt zelfs hoger, maar daar wordt minder over gecommuniceerd." De Belgische wetgever eist meer transparantie dan de Nederlandse, aldus Mer tens. Vandaar dat Doel pro-ac tief communiceert over storin gen; ook over ongevaarlijke techni sche mankementen. Ook woordvoerster Nele Scheerlinck van kerncen- trale Doel wees er onlangs in deze krant op dat Doel in de beeldvorming wordt gestraft voor openheid. Stralingsdeskundige Tim van Slie dregt van de Veiligheidsregio vindt dat de Belgen een punt hebben. „Het klopt dat de meldplicht in Nederland en België anders is georganiseerd. Bij Doel wordt binnen enkele uren naar buiten gecommuni ceerd. Borssele meldt incidenten ook, maar wacht eerst de reactie van de toezicht houder af. Daarna wordt het publiek geïnformeerd." donderdag 21 juni 2018 PC Kerncentrale Doel, aan de Schelde, foto bram VAN DE BIEZEN/ANP - Tijs van Lieshout over het 'donut-effect' Directeur Tijs van Lieshout (links) van Veilig heidsregio Mid den- en West- Brabant en advi seur crisisbe heersing Tim van Sliedregt. fotoron MAGIELSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37