Ook een kromme komkommer smaakt Smartengeld voor familie van omgekomen militairen 8 Corazon verkoopt niet-perfecte groenten KERNCENTRALE ONRUST Of de maatschappelijke onrust over kerncentrale Doel overdreven of juist logisch en begrijpelijk is? Directeur Tijs van Lieshout van de Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant waagt zich niet aan een antwoord op die vraag. Maar de zorgen wegwuiven doet hij evenmin. „De gevoelens van burgers zijn voor mij een feit. En met feiten heb je te dealen." Met de christelijke stichting Cora zon streven Richard Lanser en zijn vrouw Hanna met diverse acties naar een duurzamer bestaan. Een daarvan is de teelt en verkoop van niet-perfecte groenten en fruit. Een jaar geleden zijn ze in Sint- Maartensdijk gestart met het ver bouwen van groenten en fruit. Na wat problemen met de gemeente zijn ze nu in Sint-Annaland te recht gekomen. Op het kassen complex van de hervormde kerk. Daar staan sla, bietjes, wortels, pompoen en boontjes op het land. Nieuw Eden heeft Richard de tuin gedoopt. Even verderop, in een garagebox op het bedrijventerrein, liggen do zen vol met verse groenten en fruit. Geelgroene paprika's, kromme komkommers en toma ten met hier en daar een plekje. Voor het oog niet moeders mooi ste. Met de smaak is weinig mis, zegt Richard. „Normaal verdwij nen dit soort 'buitenbeentjes' via de shredder op de composthoop. Verspilling." Een aantal jaar geleden zijn hij en zijn vrouw Hanna stichting Co razon gestart. Wekelijks halen ze God heeft mij geroepen iets te doen aan de opwarming van de aarde bij lokale telers op Tholen en in West-Brabant bakken vol afdan kertjes op. Het vormt de basis voor de pakketten die ze samenstellen. Met minima als voornaamste doelgroep. De pakketten gaan tot Rotterdam aan toe. „Voor 4,50 euro heb je een pakket waar je vijf dagen van kunt eten." Verspilling is niet de enige reden waarom Richard de stichting is ge start. Dat blijkt als hij eenmaal op zijn praatstoel zit. Hij heeft grote zorgen. Over de consumptiemaat schappij, de machtpositie van su permarkten en telers en de opwar ming van de aarde. En ziet het als zijn taak daar iets aan te doen. Een oplossing heeft hij in de maak: kleinschalig boeren. „Op ander halve hectare kun je een modaal inkomen genereren. Daar ben ik van overtuigd." Ministerie Zijn idee krijgt steeds meer vorm. Met het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) lopen gesprekken. Dat wil op Tho len een proef starten in de vorm van een kleinschalig landbouw project. In de praktijk komt het neer op tien tot twintig boeren die samen op een perceel produceren. Die gezamenlijke aanpak maakt het volgens Richard aan trekkelijk. „Het genereert werk gelegenheid en je kunt samen de strijd aangaan met de grote jon gens. Als we het goed aanpakken en een coöperatie oprichten, kun nen de Albert Heijns van deze wereld straks niet meer om ons heen." Hij heeft ideeën genoeg. God is daarbij zijn leidraad. En dat stopt Richard niet onder stoe len of banken. „God heeft mij geroepen iets te doen aan de opwarming van de aarde." Het enige dat hij nu nog nodig heeft, zijn mensen die in zijn ideologie geloven. „Alleen sa men kunnen we het verschil ma ken. Het kan echt. In Canada zijn volop succesvolle voorbeelden van boeren die kleinschalige land bouw bedrijven. Waarom zou dat op Tholen niet kunnen? Hier is het klimaat gunstiger." Het ministerie had eerder het standaardbedrag van 20.000 euro geboden, maar daar gingen de na bestaanden niet mee akkoord. Een 'verbeterd aanbod', persoonlijk ge daan door minister Ank Bijleveld, is daarna wel geaccepteerd. Vooral dat de minister dit aanbod zelf heeft gedaan, wordt gewaardeerd door de opgeluchte nabestaanden, aldus de advocaat. Het precieze be- Sergeant Sander Klap (35) kwam in maart 2016 om het leven tijdens een schietoefening in Ossendrecht drag wordt niet bekendgemaakt. Sergeant Sander Klap (35) kwam in maart 2016 om het leven tijdens een schietoefening op de trai ningslocatie van de Politieacade mie in Ossendrecht. De militairen Henry Hoving (29) en Kevin Rog geveld (24) kwamen in juli van dat jaar om tijdens een oefening in Mali. Dat gebeurde toen de granaat van een 6o-millimeter-mortier ontplofte. De Onderzoeksraad voor Veiligheid had na onderzoek van beide ongevallen harde kritiek op Defensie. Met de weduwe van Hoving heeft het ministerie vorige maand ook overeenstemming bereikt over een vergoeding voor het ver lies van inkomen. Ruperti heeft 'goede hoop' dat de weduwen van Roggeveld en Klap hierover ook snel tot een afspraak komen met Defensie. ■W fMs&SÏ Voor de goede orde: Veiligheidsre gio's gaan niet over de kwaliteit van nucleaire centrales. Ze fungeren evenmin als atoomwaakhond. Daar hebben we de Nederlandse ANVS en in België de FANC voor. Van Lieshout en stralingsdeskundige Tim van Sliedregt zijn wel aan zet bij storingen en incidenten. „Wat is er precies gebeurd, wat zijn de ef fecten en hoe moeten we hande len? Dat is onze taak." Crisisma nagement dus waarbij alles valt of staat met tijdige en juiste publieks voorlichting. Ergernis We praten naar aanleiding van de twee jongste incidenten in Doel: de lekkage eind april in het nucleaire deel van de Belgische kerncentrale en de automatische stop van Doel 4 eerder deze maand. Vooral het lek en de gebrekkige communicatie daarover leidde tot ergernis en con sternatie. Politiek Bergen op Zoom op de achterste benen, burgemees ter Frank Petter die met steun van Tholen en Steenbergen bij D66- staatssecretaris Stientje van Veld hoven een lans breekt voor onaf hankelijk Europees toezicht op kerncentrales en een chagrijnige Brabantse commissaris van de ko ning Wim van de Donk die het beu is om in de krant te moeten lezen dat het (alweer) mis was bij de bu ren in Doel. Bij de Veiligheidsregio snappen ze die boosheid wel. „Het ging ook mis. Regel is dat Doel de FANC in formeert. De FANC seint de ANVS in. Maar de Nederlandse toezicht houder ontving die eerste bericht geving niet. De informatie die wij als Veiligheidsregio kregen was ook vrij laat en summier", zegt Van Sliedregt eerlijk. Dat geeft een wankele basis om burgers gedegen te informeren. Gevolg: ruis op de lijnen en geruchten over radioac tief water dat in de Schelde zou stromen. Dan sta je als crisisbe zweerders al gauw met 3-0 achter. De communicatielijnen zijn in middels strak getrokken waarbij De kwestie Doel leeft, maar in Bergen op Zoom meer dan bij ons donderdag 21 juni 2018 PG Een kromme komkommer. Pa prika's in twee kleuren. We moeten ze niet. Ze eindigen op de composthoop. Ooit voelde het leven van Richard Lanser als dat van de kromme kom kommer. Nutteloos. Dat is nu anders. Timo van de Kasteele Sint-Annaland - Richard Lanser Defensie heeft een akkoord be reikt over smartengeld met de nabestaanden van drie omge komen militairen. Het gaat om de commando die omkwam bij een schietoefening in Ossen- drecht en twee in Mali omgeko men militairen. Dat bevestigt advocaat Michael Ruperti. Den Haag Franka van der Rijt Breda/Kalmthout - Lukas Jacobs, burgemeester Kalmthout Richard Lanser in zijn tuin Nieuw Eden. foto timo van de kasteele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36