Vlissingen zorgvuldig met eisen kamerhuur Toch geen vergoeding voor De Heksenketel 7 STADSWANDELING STEGEN EN SLOPPEN Een nieuwe stadswandeling laat de andere kant van Middelburg zien: de stegen en de sloppen. Roken taboe op Bonedijke Wie meer dan een eeuw geleden door de Bellink- straat in Middel burg liep, deed er slim aan in het midden te lopen. Anders sprongen de vlooien bo venop je. De straat was destijds heel verpauperd. Zo erg dat kinde ren het advies kregen om daar heel voorzichtig te zijn, vertelt stads gids Willem van den Broeke. Hij kan er nu wel om lachen: de straat is nu heel mooi opgeknapt en een gewilde plaats om te wonen. „Maar vroeger? Nee." Van den Broeke heeft meer ver halen paraat over achterafstraatjes in Middelburg waar heel lang niets te merken was van de rijkdom van de stad. Als voorbeeld noemt hij de Penninghoek. „In deze buurt moesten mensen gaan wonen die hun belasting niet konden beta len." Het ging onder andere om heffingen op wijn, bier, zeep, kaar sen en huizen. De eigendommen van deze mensen werden in beslag genomen en ze moesten verhui zen naar die rand van de stad. De Drukkerij Al deze wetenswaardigheden, en nog veel meer, zijn te horen tij dens een stadswandeling die elke 20ste van de maand wordt gehou den. De route Langs de sloppen en stegen in een stad van stand is op speciaal verzoek van directeur Jan de Vlieger van boekhandel De Drukkerij samengesteld door de zes stadsgidsen. Van den Broeke: „Hij vroeg ons om iets interessants te bedenken voor de Middelbur gers omdat De Drukkerij twintig jaar bestaat. Vervolgens kwamen we op het idee om samen een te genhanger te maken van de nor male stadswandeling. Want die gaat langs de hoogtepunten van de stad zoals het stadhuis, de abdij, de kerken en de Kuiperspoort. Tij dens die route zie je de rijke kant van Middelburg. Maar er is na tuurlijk ook een andere kant, de achterkant van de welvaart." De Penninghoek was de buurt waar mensen woonden die geen belasting konden betalen De geboren en getogen Middel burger, gepensioneerd docent ge schiedenis aan het University Col lege Roosevelt, weet zeker dat die nieuwe route interessant is voor Middelburgers en bezoekers. „Want wie weet bijvoorbeeld dat er in deze stad nog een echt hofje is." Hij doelt op het Sint Antheu nishofje, halverwege de Sint Ant- heunisstraat. Het is gebouwd in de 17de eeuw voor arme en alleen staande vrouwen. Volgens de stadsgids telde Middelburg vroe ger vijf hofjes. Het Antheunishofje wordt nog steeds bewoond en vormt een kleine groene oase in de Middelburgse binnenstad. Armen, zo vervolgt Van den Broeke, waren vroeger afhankelijk van hun familie, de kerk of van rijke mensen. „Deze rijken sticht ten een hofje waar vrouwen gratis konden wonen. Het waren vaak kinderloze mannen of vrouwen die hun geld na hun dood zinvol wilden besteden. Door hun naam aan een hofje te verbinden, wisten ze zeker dat hun naam bleef voort bestaan en hoopten ze een plek in de hemel te verwerven." De tocht voert ook nog langs het Hofje onder de Toren, naast de Lange Jan. Het is in 1942-1943 ge bouwd. Tijdens de wandeling ho ren de belangstellenden dat de ge meente het in 1994 wilde slopen waarna bewoners en tal van an dere Middelburgers met succes in verzet kwamen. Niet meer dan vijf procent van de woningen in een Vlissings post- codegebied mag voor kamerhuur worden gebruikt. En inwoners hoeven niet bang te zijn dat aan beide kanten van hun huis ka mers worden verhuurd. B en W doen er alles aan om overlast van kamerhuurders tegen te gaan. Maar het college kan geen aanvragen afwijzen als geen regels worden overtreden én het be stemmingsplan verhuur van ka mers niet belemmert, zegt wet houder John de Jonge. Souburgse ondernemers en di verse raadsleden vrezen onder meer parkeeroverlast als plannen voor kamerverhuur in de Kanaal straat en Amstelstraat doorgaan. De Jonge en collega-wethouder Sem Stroosnijder meldden giste ren dat de nieuwe eigenaar van het pand aan de Kanaalstraat zelf op de begane grond gaat wonen. Huurders van kamers op de bovenverdieping worden ver plicht hun auto's niet in de Ka naalstraat te parkeren. Door strenge reglementering moet overlast van huurders, die van wege hun inzet voor lokale bedrij ven ergens moeten kunnen wo nen, zoveel mogelijk worden voorkomen. VLISSINGEN Sportpark Bo nedijke in Vlissingen wordt compleet rookvrij. Dat hebben de gebruikers, korfbalvereni ging Seolto en voetbalclub sv Walcheren, afgesproken. Bij Seolto mag al sinds vorig jaar niet meer gerookt worden, en daar sluit Walcheren zich nu bij aan. De clubs maken de afspraak komende zaterdag of ficieel. Jeugdspelers van beide clubs onthullen dan een welkomst bord waarop bezoekers erop gewezen wordt dat op Sport park Bonedijke niet gerookt mag worden. Dat gebeurt om 13.00 uur. De gemeente Veere hoeft de uit bater van minicamping De Hek senketel in Veere toch geen dwangsom van ruim 6.000 euro te betalen. Dat blijkt uit een uit spraak van de Raad van State. De gemeente Veere legde De Heksenketel een dwangsom op omdat de camping 'bouwsels' - zoals speeltoestellen - had neerge zet op plekken waar dat niet mocht. De Heksenketel reageerde vervolgens met het verzoek dan ook andere campings te controle ren: die zouden hetzelfde doen. Op dat handhavingsverzoek re ageerde de gemeente Veere te laat, waardoor ze automatisch een ver goeding aan De Heksenketel zou moeten betalen. Dat wilde het ge meentebestuur echter niet, omdat zowel de eigenaar als de uitbater van de camping geen 'belangheb benden' zouden zijn. De zaak ging naar de rechter, die bepaalde dat campinguitbater AgraForce wel degelijk belang hebbende is. Veere werd veroor deeld tot het betalen van 6300 euro. Het gemeentebestuur vocht dat weer aan bij de Raad van State. En die vindt nu dat de camping geen belanghebbende is. Eindoordeel: Veere hoeft niet te betalen. donderdag 21 juni 2018 WA Langs de achterkant van de welvaart Stadsgids Willem van den Broeke bij het Sint Antheunishofje in Middelburg. „Ooit waren er vijf van dergelijke hofjes." Emile Calon Middelburg De route voert ook door de Isabellagang. Wandelaars moeten hier bukken anders stoten ze hun hoofd. FOTO'S RUBEN OREEL - Willem van den Broeke Deelname aan de stadswande ling, inclusief begeleidend boekje, kost 7 euro. René Hoonhorst Vlissingen Jan van Ommen Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35