II Waterschap wil geld van rijk voor wegen 3 die met een o beginnen zijn bene den en lokalen die met een 1 begin nen zijn boven." Janne Lindenbergh (12) uit Goes kent maar één meisje in haar nieuwe klas. „Ik vind het fijn dat ik nu weet wie er allemaal in mijn klas zitten.Ik heb zin om nieuwe vrien den te maken." Nieuwe vrienden maken, dat kan soms best lastig zijn, weet Daisy Rosel (15) uit ervaring. Ze zit nu in havo 3, maar vond haar eerste we ken als brugklasser lastig. Daarom wilde ze graag tutor zijn. „Al mijn vriendinnen uit groep 8 gingen naar een andere school. Ik vond het daardoor heel lastig om mijn weg te vinden in de brugklas. Ik voelde me onzeker. Als je niemand kent, is het heel moeilijk om op iemand af te stappen. Ik snap heel goed wat de brugklassers doormaken." Ze wil haar nieuwe schoolgenoten vertel len dat ze zichzelf moeten zijn. „Als je een glitterbroek aan wilt, dan moet je dat doen. De oudere leer lingen kijken toch wel naar je, maar daar moet je je niks van aantrek ken." kinderen zijn helemaal alleen: we gaan er met z'n allen voor zorgen dat zij zich ook snel thuisvoelen." De overstap van de basisschool naar de middelbare school is groot. Ik ben jullie mentor. Vergelijk me maar met je meester of juf van groep 8 klapt mentor Mariëlle Wisse aan de toekomstige klas HViRK. Ze zit in een kring van bijna dertig kinderen. „Ik ben jullie mentor. Je kunt me vergelijken met je meester of juf van groep 8. Alleen jullie zien me niet zo vaak. Als er iets niet goed gaat, dan kom je naar mij toe." Thuisvoelen De naambordjes liggen op de stoe len. „We hebben er bewust voor ge kozen om niet alle kinderen uit één dorp naast elkaar te zetten", legt Wisse de kinderen uit. „Sommige Daarom investeert het Goese Lyceum veel tijd om de kinderen snel op hun gemak te stellen. „Een goed begin is het halve werk", weet Janet Hemminga, afdelingsleider van de brugklassen. „Door de kennismakingsmiddag is de spanning eraf: de kinderen heb ben een beeld bij hun mentor en bij hun nieuwe klasgenoten. Dat geeft heel veel rust." Na de zomervakantie begint een introductieprogramma, met een kamp als afsluiter. „We nemen de leerlingen aan de hand. Ze mogen vijf minuten voor de bel gaat al naar hun klas lopen, en in de pauzes blijven de tu- toren in de buurt", legt leerlingcoör dinator On- derdijk uit. Aan elke klas worden twee oudere leerlingen gekoppeld - de tuto- ren - die vraagbaak zijn. Dat werkt. „Aan leer lingen durven brugklassers toch andere vragen te stellen. En ze vin den het stoer dat ze iemand uit een hogere klas kennen." Nieuwe vrienden Benthe van Poeijer (11) uit Goes heeft heel veel zin om naar de mid delbare school te gaan, maar vindt het ook 'een beetje spannend'. „Je hebt veel meer docenten en je moet steeds naar een ander lokaal. En het gebouw is veel groter. Maar ik snap het systeem al een beetje: lokalen Scheldestromen is een van de vijf waterschappen in het land die ook wegen en fietspaden beheren. In totaal heeft het 3890 kilometer on der zijn hoede. Om alles op orde te houden, moet het echter schippe ren met de beperkte budgetten. Voor het reconstrueren van we gen - waarbij ook de fundering wordt aangepakt - is bijvoorbeeld 1,3 miljoen euro per jaar beschik baar. Daarmee zou elke weg van het waterschap slechts één keer in de 800 jaar kunnen worden gereno veerd. Door onderhoud, zoals het aan brengen van een nieuwe asfaltlaag, kunnen reconstructies worden uit gesteld. Maar hoe langer deze op zich laten wachten, hoe ingrijpen der en duurder het onderhoud wordt. Het resultaat gaat echter minder lang mee dan bij een echte reconstructie. „Je kunt heel lang blijven onder houden, maar op een gegeven mo ment is het op", zei dagelijks be stuurder Rian de Feijter deze week in de commissie waterkeringen en wegen. „Op dat punt zijn we nu be land." Daarom wil het waterschap een miljoen euro extra per jaar uit trekken. Daarmee kan 2,5 kilometer Zou de minister wel weten hoeveel wegen het waterschap heeft? per jaar meer worden gereconstru eerd. Het geld moet Scheldestro men zelf zien op te brengen. De Feijter acht het weinig zinvol om aan te kloppen bij de gemeenten of de provincie. „Dan blijft alleen de minister over. We zullen een goed pleidooi moeten hebben, maar dit geld hebben we heel hard nodig." Dat geldt ook voor het verder ver beteren van de verkeersveiligheid, om het aantal doden en gewonden op plattelandswegen omlaag te krijgen. Het waterschap wil bij voorbeeld de bermen zo veel moge lijk voorzien van doorgroeistenen, zodat de kans op ongevallen kleiner wordt als iemand moet uitwijken en deels in de berm belandt. De Feijter: „Ik vind die blokken van onschatbare waarde voor de veilig heid." De provincie heeft onlangs rijks- geld ontvangen om Zeeuwse N- wegen te voorzien van doorgroei- blokken, aldus De Feijter. „Zou de minister eigenlijk wel weten hoe veel wegen het waterschap heeft? De provincie beheert 400 kilome ter wegen en wij bijna 4000 kilo meter. We zijn het waterschap met Je kunt een weg heel lang onderhouden, maar op een gegeven moment is het op de meeste wegen! Dan denk ik: als de provincie geld krijgt, zou het voor ons ook goed zijn als wij er een beetje geld bij kregen." Die bood schap gaat ze dan ook binnen af zienbare termijn aan minister Van Nieuwenhuizen overbrengen. donderdag 21 juni 2018 is een andere wereld •4 Bingo, maar dan om kennis te maken met elkaar. Nina van der Vliet, Benthe van Poeijer en Milou Roosenburg (vlnr) doen mee aan een spel tijdens de wendag op het Goese Lyceum. -Mariëlle Wisse, mentor HV1RK Om de Zeeuwse plattelandswe gen beter en veiliger te maken, is er meer geld nodig. Water schap Scheldestromen doet daarom binnenkort een drin gend beroep op minister Cora van Nieuwenhuizen van Infra structuur en Waterstaat. Rolf Bosboom Terneuzen -Rian de Feijter, waterschap -Rian de Feijter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31