Inburgeringsexamen staat bol van de stereotypen Het is een smeerboel in de kantines van Defensie Kabinetsadvies zorgt voor hoogspanning in coalitie Walcheren Janne Lindenbergh uit Goes is alvast een dagje op haar nieuwe school, het Goese Lyceum. Om aanstaande brugklassers een beetje te laten wennen aan hun nieuwe omgeving, organiseren veel scholen 'wendagen'. Aanzienlijk meer gemeenten zou den mee moeten doen aan de proef. Ook zou met verschillende soorten wiet en hasj moeten worden geëx perimenteerd. De commissie onder leiding van hoogleraar André Knottnerus on derzocht in opdracht van het kabi net hoe coffeeshops op legale wijze zouden kunnen worden bevoor raad met 'staatswiet'. Dit moet soft drugs uit het criminele circuit ha len. Met de handel wordt grof geld verdiend. Veel burgemeesters, met name in het zuiden van het land, dringen al jaren aan op maatrege len. De commissie vindt dat een lan delijke invoering van 'staatswiet' zou moeten worden overwogen als de proef een succes is. Dat zou een doorbraak betekenen in het soft drugsbeleid in ons land, al gaat het nog om een advies. Het vergaande voorstel zet de eenheid van de coalitiepartijen Beëindiging van de proef na vier jaar is onlogisch en riskant flink onder druk, want CDA en Christenunie voelen überhaupt weinig voor een proef. De christe lijke partijen kwamen D66 tijdens de kabinetsformatie tegemoet met een beperkte variant. De partijen koersten in een wan kel compromis aan op een experi ment in zes tot tien steden. Maar zo'n klein experiment zou niet 'zin vol' zijn, aldus de commissie. Onder toezicht van de overheid zouden 'meerdere' telers zeker 25 soorten van 'voldoende sterke' hasj en wiet moeten gaan telen. Deze softdrugs moeten tegen marktcon forme prijzen kunnen worden ver kocht in coffeeshops. De adviescommissie schrijft daarnaast dat de proef niet na vier jaar zou moeten worden beëindigd - zoals het kabinet wil - omdat de verkooppunten die meedoen dan weer terug zouden moeten naar het illegale circuit. Dat zou 'onlogisch en riskant zijn', zo staat in het ad vies. Een proef die op deze manier praktijk dreigt te worden, is precies wat met name het CDA vreesde. Het rapport ligt bij die partij, net als bij de Christenunie, zwaar op de maag. Het zet de verhoudingen binnen de coalitie onder druk, want eigenlijk hoopte alleen D66 op een volwaardig experiment. Alle partijen lieten daarom gisteravond behoedzaam weten het advies 'te gaan bestuderen'. Toch kunnen de partijen het niet zomaar terzijde schuiven. Dat zou D66 schofferen. Die partij knokte tijdens de formatie juist om de proef van de grond te krijgen.P5 16°C Nieuwsmedia P7 ZEELAND 2 FOTO MARCELLE DAVIDSE 'Experimenten wiet uitbreiden' Het experiment met onder staatstoezicht gekweekte can nabis moet veel grootschaliger worden aangepakt dan het kabi net van plan was. Dat adviseert een speciale commissie. Tobias den Hartog Den Haag Commissie-Knottnerus donderdag 21 juni 2018 Frisse pzc.nl periode Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1