Moord op 16-jarige Nick Bood: justitie eist jeugddetentie Geert Wilders woedend over nepnieuwsvan Denk 10 GASPROBLEMEN ONDERZOEK „De gezondheidssituatie is ern stig", vinden Tom Postmes en Ka- therine Stroebe van de universiteit. Dat het om vijf doden gaat is een voorzichtige schatting, zegt Post mes; vermoedelijk zijn het er meer. De wetenschappers onderzoch ten in 2016 en 2017 de gezondheids situatie van bewoners in het Gro ningse aardbevingsgebied. Aan de verschillende onderzoeken hebben duizenden Groningers meegedaan. Zo'n 10.000 mensen hebben ge zondheidsklachten veroorzaakt door stress. De belangrijkste oorzaken van die stress zijn gevoelens van onvei ligheid en onzekerheid, onder meer vanwege problemen rond de scha- deafhandeling en omdat mensen bang zijn hun huis niet meer te kunnen verkopen. De onderzoekers spreken van 'een ramp' in Gronin gen. „Niet de aardbevingen en het di recte gevaar voor mensenlevens zijn de belangrijkste oorzaak van de ramp in Groningen", zullen de on derzoekers aan de Tweede Kamer melden. „Het is de inadequate reac tie op schade en persoonlijk leed dat heeft geleid tot de huidige maatschappelijke onrust." Volgens de wetenschappers heeft het ministerie van Economische Zaken en Klimaat de problemen in Groningen verwaarloosd. „De schadeafhandeling lag stil. Van rijkswege zijn ervoor zover ons be kend geen doelstellingen voor de veiligheid en gezondheid van be- We signaleren een toename van geestelijke nood in het gebied woners geformuleerd, is er geen re gie gevoerd en heeft men niet dui delijk gemaakt wie waarvoor ver antwoordelijk is en welke middelen er zijn om tot oplossingen te ko men." In een hoorzitting in de Kamer worden deskundigen vandaag ge hoord over gezondheidsproblemen door de gaswinning. Zo zal verze keraar Menzis ingaan op het feit dat er meer aan geestelijke gezond heidszorg wordt uitgegeven in Gro ningen dan in andere regio's. Steun De organisatie Platform Kerk en Aardbeving vraagt om financiële steun - zo'n 600.000 euro per jaar - voor een team van geestelijk ver zorgers dat in de provincie aan de slag moet. „Platform Kerk en Aard beving signaleert toenemende geestelijke nood, niet alleen bij be woners, maar ook bij mensen die werken in het gebied." En dan zijn er nog mensen die voor hun levensonderhoud afhan kelijk zijn van hun bedrijf in de re gio, zoals boeren en winkeliers, al dus de organisatie. „Zij zitten vaak in complexe situaties, omdat de schadeafhandeling en versterking direct van invloed is op hun be drijfsvoering en inkomsten." Op 1 juli moet meer duidelijkheid komen over het lot van bijna 1600 Groningers, die in onzekerheid zit ten over de versterking van hun woning. Minister Eric Wiebes van Economische Zaken zette de ver sterkingsoperatie van deze huizen in de wacht, omdat hij eerst wilde weten wat de gevolgen zijn van het afbouwen van de gaswinning. DEN HAAG PW-leider Geert Wilders is boos over het plan van Denk om met nepadver- tenties gedachtengoed van de PW aan de kaak te stellen. Denk wilde in de aanloop naar de Tweede Kamerverkie zingen van vorig jaar adverte ren met de leus: 'Na 15 maart gaan we Nederland zuiveren' onder een beeltenis van Wil ders, meldt radioprogramma De Nieuws BV. De nooit uitgevoerde plan nen, die het programma giste ren onthulde, zijn volgens Wilders 'ronduit smerig'. Campagneleider Farid Azar- kan, de huidige fractievoorzit ter van Denk, geeft toe dat dit plan is besproken. Hij wijst erop dat het nooit is uitge voerd. „De bedoeling was om te laten zien dat Wilders NA 15 MAART GAAN WE NEDERLAND ZUIVEREN steeds verder gaat. Uiteinde lijk hebben we gezegd: het gaat te ver." De woorden van Azarkan zijn stiekem opgenomen. Vol gens De Nieuws BV kwam Denk naderhand terug van Azarkans uitspraken. De Nieuws BV zegt naast de uitla tingen van Azarkan 'verschil lende interviews, documen ten, bankafschriften en com municatieverkeer' in handen te hebben die het verhaal on dersteunen. Zes maanden van de geëiste acht tien moeten voorwaardelijk wor den opgelegd, vindt het OM. Nick Bood werd op 27 april 2017 in Zaan dam doodgestoken. De politie arresteerde naast Van den P. de 16-jarige Yasin D., die de fatale messteek zou hebben toege bracht. Van den P. heeft volgens het OM wel een dusdanige rol in het geheel gespeeld dat hij als medep leger moet worden beschouwd. Hij zou Bood onder meer hebben ge trapt. De jongen bezweek in een zie- i Het slachtoffer en twee verdachten zouden ruzie hebben gehad om drugs kenhuis aan zijn verwondingen. Het slachtoffer en de verdachten zouden een ruzie om drugs hebben gehad. Het OM vindt bewezen dat de verdachten Nick Bood met een vooropgezet plan van het leven hebben beroofd en dat er dus sprake is van moord. Van den P. en D. hebben het slachtoffer op de bewuste dag op gewacht, aldus de officier van justi tie. Van den P. fungeerde volgens haar ook als aanjager van het plan Bood aan te pakken. Het onderzoek naar de precieze toedracht van het geweld is ingewikkeld geweest, gaf de officier aan. Het kostte de politie en de onder zoeksrechter veel moeite betrouw bare getuigenverklaringen los te krijgen van de mensen die aanwe zig waren bij de geweldpleging. De persoonlijkheid van Van den P. is voor het OM aanleiding het jeugd strafrecht toe te passen. Deskundi gen hebben een autistische stoor nis bij hem vastgesteld. De zaak tegen Yasin D. wordt vandaag achter gesloten deuren af gerond. donderdag 21 juni 2018 GO Zeker vijf doden door stress in Groningen Minimaal vijf Groningers komen jaarlijks om het leven door ge zondheidsklachten die het gevolg zijn van stress door de gaswinning. Dat zeggen onder zoekers van de Rijksuniversiteit Groningen vandaag in de Tweede Kamer. Peter Winterman Den Haag - Platform Kerk en Aardbeving Zo'n 10.000 bewoners in het aardbevingsgebied hebben ge zondheidsklachten die veroor zaakt zijn door stress, fotoanp Tegen de 19-jarige Mads van den P. is achttien maanden jeugdde tentie geëist. Volgens het Open baar Ministerie is hij medever antwoordelijk voor de moord op de 16-jarige Nick Bood. ANP Haarlem Nick Bood. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10