u Musical in de maak overWallenbezoek van de jonge prinses Ruzie door 'hard' rapport over veiligheid tbs-klinieken 9 Moed en trouw tellen voor hoogste lintje OORLOGSHELD Mijn enige taak was ervoor te zorgen dat jongens en vrouwen weer veilig thuiskwamen In 2004 vliegt De Ruiter zijn eerste rondjes in Afghanistan en haalt di rect het nieuws als militairen tijdens een verkenningsvlucht onder vuur worden genomen. De Ruiter krijgt uiteindelijk het commando over een eigen gevechtshelikopter en is daarin zo bedreven dat hij steeds meer heli kopters en vliegtuigen mag aanstu ren. In totaal wordt hij tussen 2004 en 2009 zes keer uitgezonden naar Afghanistan. Daarna leidt hij ook nieuwe vliegers op, tot hij in 2013 de luchtmacht vaarwel zegt. De Ruiter werkt nu in Oman als instructeur vlieger bij de politie. Daar redde hij onlangs nog twee Belgen van een klif die in problemen waren gekomen. Hoe De Ruiter het leven in het Midden-Oosten gaat combineren met zijn nieuwe rol als boegbeeld van Defensie? „Ik weet niet of ik dat boegbeeld ga worden", zegt hij. „Vooropgesteld, dit is een hele eer. Ik zal dat ook uitdragen. Maar als de ce remonie is geweest, stap ik toch echt weer op het vliegtuig en gaat de prio riteit naar mijn gezin. Dat zal niet veranderen de komende periode." De toenmalige troonopvolgster prinses Beatrix maakte onder lei ding van heilsoldate majoor Alida Bosshardt in Amsterdam kennis met de rosse buurt en de proble men daar. Het was wereldnieuws. De voorstelling wordt over een kleine anderhalfjaar in de Neder landse theaters verwacht, met An- nick Boer in de rol van majoor Boss hardt en Joke Bruijs als de hoeren- madam Greet. Wie de rol van Beatrix gaat vervullen, is nog niet vastgesteld. Bosshardt Beatrix, de musical wordt geschreven door Dick van den Heuvel, die afgelopen seizoen de Musical Award voor het beste script scoorde met zijn tekst voor Was Getekend, Annie M.G. Schmidt. De producent van Bosshardt Beatrix is zijn eigen Homemade Productions, dat hij vijfjaar geleden oprichtte met Gerda van Roshum. Van den Heuvel belooft 'een musi cal met repertoire uit de jaren 60 en prachtige verhalen over het Am sterdam uit die tijd'. Incognito Het bezoek aan de Wallen was enorm belangrijk voor de prinses, die altijd contact bleef houden met de inmiddels overleden majoor. Beatrix verscheen in 1965 incognito op de Wallen, met als doel zich een »Wie de rol van Beatrix gaat vervullen, is nog niet bekend beeld te kunnen vormen van de maatschappij. In voorbereiding op haar functie als koningin bezocht ze in die tijd veel meer plekken in het land. Enkele jaren geleden opende Beatrix in Amsterdam nog de Ma joor Bosshardtburgh, een opvang- locatie van het Leger des Heils voor dak- en thuislozen. DEN HAAG Het ministerie van Justitie en Veiligheid ligt achter de schermen in de clinch met GGZ Nederland door een ge voelig rapport over onveilige si tuaties in tbs-klinieken. Hierin zouden harde conclusies staan dat onder meer de veilig heid van het personeel in het geding is in zowel tbs-instellin gen als psychiatrische inrichtin gen. Er zou sprake zijn van 'te krappe financiële kaders, hoge administratieve lasten en perso neelstekorten', blijkt uit een brandbrief van GGZ Nederland. De onveiligheid in tbs-klinie ken en forensische klinieken is al langer een punt van zorg. Vo rig jaar stak een tbs'er een me dewerker (25) van kliniek De Kijvelanden in Poortugaal dood. Eerder dit jaar bleek uit een an der rapport dat als gevolg van de 'arbeidskrapte' de veiligheid in het geding was gekomen. Het rapport zou deze week openbaar worden gemaakt, maar het ministerie en GGZ Nederland steggelen over welke maatregelen genomen moeten worden. GGZ zegt dat de sector minimaal 20 miljoen euro nodig heeft. dinsdag 19 juni 2018 GO De Militaire Willems orde is de hoogste en oudste onderschei ding van Nederland. Volgens de wet is de onderscheiding be doeld voor mensen die zich 'in de strijd door het bedrijven van uit stekende daden en moed, beleid en trouw, hebben onderscheiden'. Dat hoeven geen oorlogsomstandig heden te zijn ge weest. Alleen moed, beleid en trouw doen ertoe voor de Willems orde. Het ereteken is in 1815 in het leven ge roepen door koning Willem I. De orde be staat uit vier graden: ridder grootkruis, com mandeur, officier en ridder. Dragers krijgen het 'ordekruis' aan een oranje lint met twee blauwe strepen. Er zijn nog drie Rid ders Militaire Willems orde in leven. Het gaat om de Engelsman Ken Mayhew, die in april 1946 de onder scheiding kreeg, Marco Kroon (2009) en Gijs Tuinman (2014). Zowel Kroon als Tuin man kregen de onderscheiding voor hun optre den tijdens missies in Afghanistan. Ook Roy de Ruiter krijgt de Wil- lems-Orde voor zijn optreden in Afghanistan. Hij vloog daar een Apa- che-gevechtshelikop- ter. De ceremonie is op 31 augustus. Hij is de eerste piloot in bijna zeventig jaar die de on derscheiding krijgt. Sinds de instelling in 1815 is de onderschei ding ruim 6000 keer uitgereikt. Prinses Beatrix (I) bezocht in 1965 incognito de Wallen, samen met majoor Bosshardt. fotoanp Het roemruchte bezoek in 1965 van prinses Beatrix aan de Am sterdamse Wallen wordt het on derwerp van een musical. Die moet eind 2019 te zien zijn. ANP Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9