II 8 WILLEMS-ORDE PILOOT ROY DE RUITER Als jochie was hij te verdedigend om verder te komen in het voetbal, vond trainer Co Adriaanse. Roy de Ruiter (36) moest wat anders met zijn leven. Nu is hij de eerste Apache-vlieger die een Militaire Willems-Orde krijgt. och nog een lintje", I grapt een oude ka meraad. Het is tweede pinksterdag als Roy de Ruiter uit het vliegtuig stapt en wordt be dolven onder de felicitaties op zijn telefoon. Er is nieuws: Nederland is een oorlogsheld rijker en het is een Apache-vlieger deze keer. Zijn naam is nog niet onthuld, maar collega's van het 301 squadron denken meteen aan hem. De Ruiter weet alleen nog van niets. Er valt wat hem betreft ook niet zoveel te vieren. Tegenwoordig woont hij in Oman en hij is hier voor een begrafenis. Maar als even later de telefoon gaat en Defensie hem zelf op de hoogte brengt, weet hij niet wat hem overkomt. „Ik dacht: wat is dit nu weer? Dit is echt te veel eer voor mij. Maar ik zat met mijn broer in de auto en die was zo blij dat hij vroeg of hij nu even lak mocht hebben aan de verkeersregels", zegt De Ruiter die er tot gisteren met niemand over mocht praten. Vrijdag 31 augustus is het zover. Dan slaat koning Willem-Alexander De Ruiter op het Haagse Binnenhof tot Ridder vierde klasse der Militaire Willems-Orde. Hij wordt de derde oorlogsheld sinds 1955. Een bijzonder moment, al had De Ruiter de aller hoogste militaire onderscheiding het liefst in alle anonimiteit en in een Ik dacht: wat is dit nu weer? Dit is echt te veel eer voor mij klein kamertje in ontvangst willen nemen. De nieuwe oorlogsheld houdt er niet van om in het middelpunt van de belangstelling te staan. Om die re den trouwde hij ook met zijn vrouw zonder groots feest. En wist hij ooit met een smoes te voorkomen dat zijn ouders bij de diploma-uitreiking wa ren. „Ik heb daar gewoon niet zoveel mee." Eer De Ruiter heeft zelfs even overwogen de Militaire Willems-Orde niet te accepteren. Maar zover wil hij niet gaan. Want ja, het is absoluut een eer. Niet alleen voor hemzelf. De Ruiter ziet het ook als een erkenning van ie dereen van het 301 squadron, waar hij deel van uitmaakte. „Niet alleen wij vliegers, maar ook de techneuten en de mensen uit de ondersteuning die de kisten inzetbaar hielden, hebben ervoor gezorgd dat we levens hebben kunnen sparen." Doorslaggevend was het ook dat De Ruiter is voorgedragen door zijn kameraden uit de landmacht. Hij werkte onder meer samen met de twee andere oorlogshelden Marco Kroon en Gijs Tuinman. Straks komt de Apache-vlieger die hen zo vaak ondersteunde naast hen te staan. Toch blijft hij bescheiden en heeft hij diep respect voor de militairen die op de grond het zware werk moeten doen. „Zij gingen elke keer weer de poort uit en wisten dat er links en rechts van de weg explosieven lagen ingegraven." Dit zijn voor De Ruiter de echte dappere mannen en vrouwen. Net als de mensen die in het veldhospitaal de meest afgrijselijke verwondingen onder ogen kregen, maar levensred dend werk deden. „Mijn enige taak was ervoor te zorgen dat jongens en vrouwen weer veilig thuiskwamen. Daar heb ik mij altijd keihard voor ingezet. Elke dag weer. Maar daar is niets dappers aan." Uitweiden over de bijzondere ope raties die hij zelf deed, mag hij niet. Dat is voorbehouden aan de koning op 31 augustus. Maar ook als hij diep nadenkt over hoe hij opgevallen zou kunnen zijn, vindt hij zijn eigen ac ties niet moedig. „Als Apaches wor den ingezet, is er iets mis op de grond. We zijn vaak beslissend en in veel gevallen zelfs zonder wapenin- zet, maar gewoon door er te zijn. Dat is niet één keer geweest, niet twee, maar heel veel. Ik was niet de enige die dat deed, dat deed iedereen in het squadron." Toch dicht het kapittel, dat zijn hel dendaden onderzocht, hem bijzon dere kwaliteiten toe. Misschien heeft dat iets te maken met zijn jeugd. De Ruiter werd geboren in Arnhem, maar groeide op in Amsterdam en was als jochie maar met één ding be zig: voetballen. Op zijn 8ste stond hij samen met Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart in het jeugdelf- tal bij Ajax en koesterde hij de hoop dat hij zou uitgroeien tot wereldster. Maar toenmalig trainer Co Adriaanse vond hem net niet goed genoeg. „Ik was te verdedigend", lacht hij. Ajax markeert wel een belangrijke periode in zijn leven, concludeert hij nu. „Ik leerde er omgaan met kritiek, keihard werken en het maximale uit mezelf te halen." Teleurstelling Na het uiteenspatten van de voetbal- droom zette De Ruiter zijn zinnen op zijn andere passie: F-i6's. Die wilde hij dolgraag besturen, maar als hij zich op zijn 16de aanmeldt bij de krijgsmacht blijkt dat ze al genoeg F-16 piloten hebben. Hij kon wel vlieger worden op een Apache. Een grote teleurstelling toen, maar ach teraf heeft hij er geen moment spijt van gehad. Roy de Ruiter krijgt in de oplei ding de bijnaam 'Rat', naar Ciske de Rat, vanwege de geintjes die hij met zijn kameraden uithaalt. Zo ploften ze meer dan eens op bureaustoelen die De Ruiter had losgedraaid en kre gen ze emmers water over zich heen als ze een deur opendeden. dinsdag 19 juni 2018 GO Niet goed genoeg voor Aj ax, wel voor een hoge onderscheiding Raymond Boere Den Haag Apache-vlieger Roy de Ruiter houdt niet zo van aandacht. Hij overwoog om die reden even de onderscheiding te weigeren, fotoanp De Ruiter had F16-piloot willen worden, maar heeft geen spijt dat het een Apa che is geworden. FOTO MINISTERIE VAN DEFENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8