«2H -.^r!ur psdfëiissm: iV'lteiisi Meer mamacafés in Reimerswaal m LAVOOy Inwoners Kats op één lijn over toekomst haven ©IMUlDDÜflDK]® B 7 BIJ-VRIENDELIJK SNOEPTUINTJE Noord-Beveland wordt steeds bij-vriendelijker. Gisteren zijn daarvoor bij twee basisscholen bijensnoeptuintjes en bijenhotels geplaatst. Je mag een hoekje in de tuin lekker rommelig maken", vertelt wethou der Pim Schenkelaars te gen de leerlingen van het Colijnsplaatse Stelleplankier. „En dan moet je tegen je vader en moeder zeggen dat dat goed is voor de bijen." Want het gaat niet goed met de bijen in Nederland. De helft van alle 360 soorten wordt met uitster ven bedreigd. En bijen zijn nou eenmaal belangrijk voor de be stuiving van allerlei planten. „Vanmorgen had ik bij De Kamperschouw nog een jongen die zei dat hij graag aardbeien at", aldus Schenkelaars. „Als hij die wil blijven eten zullen we toch beter voor de bijen moeten gaan zorgen. En meer groen in de tuin moeten plaatsen in plaats van die tegels. Want tegels vinden bijen niet zo tof." De gemeente Noord-Beveland probeert de bijen op allerlei ma nieren een handje te helpen. „Dit maakt onderdeel uit van een groot project, Nederland Zoemt", legt Schenkelaars uit. „We hebben ook al grote velden ingezaaid met bij- vriendelijke planten. En bij alle scholen zetten we bijenho tels en bijensnoeptuint jes neer." Gisteren waren De Kamperschouw in Kamperland en Het Stelle plankier in Colijn splaat aan de beurt »üv>. \i-'t h HluaaBBwRt voor voor zo'n tuintje en een nieuwe vestiging van de bijenhotel keten. De leerlingen hebben daarvoor in een stukje grond net buiten het schoolplein onder meer salvia, lavendel en bessenstruiken geplant„Rode en zwarte bessen", laat Sylvia Tuin der van Stichting Land schapsbeheer Zeeland weten. „En daar mo gen jullie straks ook gewoon van eten. Maar jullie moeten er ook goed voor zorgen, natuurlijk. Re gelmatig een beetje water geven Je zal zien hoe snel er hommels op die lavendel afkomen als dat nodig is." „Je zal zien hoe snel er hommels op die lavendel afkomen", zegt Schenkelaars als de planten in de grond staan. Hij heeft het nog niet gezegd of één van de scholieren roept: 'Daar is er al één!' „De eerste hommel is gearriveerd", klinkt het opgewonden. „Applaus voor de hommel!", roept een ander, waarop ze allemaal beginnen te klappen. De leerlingen zijn dus blijkbaar enthousiast over het project. Dat behalve de tuin ook bestaat uit het al eerdergenoemde bijenhotel. Een grote houten bak met daarin allerlei stukjes riet en bamboe en andere stukjes hout. Met volop kleine gaatjes waar bijen in kun nen nestelen. „En zal ik jullie eens wat vertellen?", vraagt wethouder Schenkelaars aan de scholieren. „Dit hotel is helemaal gratis. En voor de reserveringspapieren moeten jullie bij juf Cynthia zijn." Aanstaande, kersverse en ervaren moeders. Ze zijn allemaal welkom bij het eerste mamacafé dat morgen in Kruiningen wordt gehouden. Initiatiefnemers Wendy van de Griek en Miranda Geluk gaan vanaf september maandelijkse bijeen komsten houden voor dorpsgeno ten. Tijdens een mamacafé kunnen moeders elkaar leren kennen, erva Pantalons v.a. 69,- Pullovers v.a. 49,- Jacks v.a. 98,- Overhemden korte m. v.a. 39,- Colberts v.a. 98,- Vesten v.a. 59,- Polo's v.a. 39,- Overhemden lange m. 2 voor 69,- ringen delen en vragen over opvoe ding en het ouderschap stellen. In Rilland is al enige tijd zo'n café ac tief. Met behulp van het jongeren werk van de gemeente Reimers waal, wordt het concept gekopieerd naar andere dorpen. Zowel in Yerseke als in Krabben- dijke hebben zich vrijwilligers ge meld naar aanleiding van eerdere berichtgeving. Volgens Jessica Stols van de gemeente Reimerswaal gaan ze waarschijnlijk na de zomer vakantie al van start. Het eerste ma macafé in Kruiningen is van 10.00 tot 11.30 uur bij kinderopvang Ki- beo aan de Montessoristraat. Ter wijl de kinderen spelen kunnen de moeders kennis met elkaar ma ken; ook de GGD is aanwezig om eventuele vragen te beantwoorden. KATS Géén zware industrie, géén grootschalige recreatie en géén hoogbouw. De inwoners van Kats weten heel goed wat ze niet willen dat er gebeurt met het haventer rein in hun dorp. Maar ze hebben ook nagedacht over eventuele mo gelijkheden. Tijdens een buitengewone le denvergadering van de dorpsraad discussieerden ruim honderd in woners over de toekomst van het voormalige werkterrein. In het dorp is onrust ontstaan omdat er plannen zijn om de bestemming van het terrein te veranderen van industrieel naar recreatief. Dorpe lingen vrezen voor grootschalige recreatie. Zij hebben liever een ontwikkeling die de leefbaarheid en samenleving ten goede komt. „Er moet geen dorp naast ons dorp komen", zegt Chris van der Kraan van het comité Toekomst Haven Kats. Eén van de opties is uitbreiding van de jachthaven, in combinatie met ontwikkeling van horeca en een kleinschalige verblijfsaccom- modatie. Of huisvesting bieden aan kleine haven- en/of waterge- relateerde bedrijven. Het comité Toekomst Haven Kats neemt de wensen van dorps bewoners mee in de gesprekken met de betrokken partijen. dinsdag 19 juni 2018 BE Noord-Beveland helpt de bijen M Wethouder Pim Schenke laars, juf Cyn thia van Os en Sylvia Tuinder (vlnr) van het Zeeuws Land schap onthul len een bijen hotel. Willem Adriaansens Colijnsplaat Leerlingen van groep 5/6 van basis school Stelle plankier zor gen voor bijen- vriendelijke be planting FOTO'S MECHTELDJANSEN ?tk.V-v -Pim Schenkelaars, wethouder Noord-Beveland Joeri Wisse Kruiningen Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 - www.lavooymode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58