3,5 ton voor Napoleons Waterloo-steek uit 1815 5 dagen Veluwe**** 4 PINKPOP FATALE AANRIJDING Schutter opent vuur in centrum van Malmö Pinkpop beleefde een topeditie. Totdat Danny S. uit Heerlen met zijn bestelbusje vier festivalgangers schepte en het bijna vijftig jaar oude festival de eerste dode te betreuren had. Jk dacht: er komt iemand de camping op rijden!" ingang van camping B. Die weg tus sen het feestterrein en de camping was toen al vrij voor alle verkeer. Volgens ooggetuigen zouden de slachtoffers op het wegdek hebben gezeten. Eén man uit Heerlen overlijdt, de andere drie - afkomstig uit Heerlen en Landgraaf- verkeren in zeer kri tieke toestand. Voor Van Soest, haar vriendin Charly Neutelings en de andere tientallen festivalgangers komt het bericht van de aanrijding hard aan. In een lange stoet lopen ze rond tie nen 's ochtends terug naar het par keerterrein. „We hadden het er nog over", zegt Charly: „Eigenlijk is het heel makkelijk om hier veel men sen tegelijk te raken." Of het om een noodlottig ongeval gaat of dat er opzet in het spel is, blijft vooralsnog onduidelijk. Justi tie houdt rekening met 'alle scena rio's', dus ook dat van een aanslag. Maarten (25) uit Eindhoven: „Ik dacht het gisteravond ook nog: er hoeft maar één gek het gaspedaal in te drukken en dan heb je een pro bleem." Pinkpopbaas Jan Smeets is even later zichtbaar gebroken bij de pers conferentie in het gemeentehuis van Landgraaf. Hij belooft dat alle Met een enorme klap, hard ge schreeuw en loeiende sirenes kreeg het van de roze hoedjes bekende Pinkpopfestival in de nacht van zondag op maandag op de valreep nog een inktzwart randje. „Er klonk veel gegil", zegt Leonie van Soest, tikje schor, uit het nabijgelegen Heerlen over de fatale botsing. „We lagen al in onze tent, net terug van de afterparty, het was tegen vier uur. En toen die knal. Het was vlak bij. Ik dacht: er komt iemand onze camping op rijden!" Dat bleek niet het geval. Pas veel later wordt duidelijk wat er wel is gebeurd: Danny S. uit Heerlen schept rond vier uur 's nachts door nog onbekende oor zaak vier Pinkpopbezoekers bij de verkeersmaatregelen grondig tegen het licht worden gehouden naar aanleiding van het nachtelijke drama op 'zijn' Pinkpop: „Ik ben onvoorstelbaar geschrokken. Dit hadden we al bestempeld als een van de meest succesvolle festivals en dan eindigt het in zo'n drama. Het is de eerste keer dat Pinkpop een dode te betreuren heeft. Vrese lijk." Raymond Vlecken, de burge meester van Landgraaf: „Dit is ge woon verschrikkelijk. De hele ge meente is aangeslagen." In Landgraaf is de plek van de aanrijding aan het begin van de MALMÖ Een onbekende schut ter heeft gisteravond in het cen trum van Malmö het vuur ge opend op willekeurige voorbij gangers in de buurt van een in ternetcafé. Vier van hen zijn door de kogels gewond geraakt. Over het motiefis niets duide lijk, maar de politie liet meteen weten dat het Zweedse volk zich geen zorgen hoeft te maken. Getuigen zeiden zeker vijftien schoten te hebben geteld. Er wa ren rond het tijdstip dat de dader toesloeg veel mensen op de been die de WK-overwinning van Zweden op Zuid-Korea (1-0) in Rusland vierden. LYON Een steek die de Franse keizer Napoleon verloor op het slagveld van Waterloo in 1815, heeft op een veiling in Lyon 350.000 euro opgebracht. De ne derlaag bij Waterloo betekende het definitieve einde van Napole ons machtsaspiraties. Hij werd verbannen naar het Britse eiland Sint-Helena. De zwarte steek, een zogeheten bicorne, werd op 18 juni 1815 van het slagveld meegenomen door de Nederlandse baron Arnout Jacques Van Zuijlen Van Nijevelt. Hij vocht met andere Nederlandse troepen aan de zijde van de Brits- Duitse overwinnaars. Een parti- culier kreeg de steek in 1986 in ei gendom en bood het hoofddeksel nu te koop aan. De nieuwe eige naar wil anoniem blijven. Napoleon zou zo'n 120 bicornes hebben gehad waarvan er nog ne gentien in omloop zijn. www.Zoweg.nl/krant of bel 0900-2359693 70cPg 4*Van der Valk 3 dgn Brabantdiner 3 dgn Groningendiner dinsdag 19 juni 2018 GO Auto gevonden in de Keekstraat JHénsh'eggerweg Vermoedelijke route Heerlen Landgraaf JFestival f terrein N299 Tekst: Niels Klaassen, Marcia Nieuwenhuis, Sebastiaan Quekel 'Die knal, dat gegil: het was vlakbij' Een festival ganger kijkt naar de zwarte schermen die de plek des onheils aan het zicht onttrekken. In de Heer- lense Keek straat wordt het busje van de verdachte weggetakeld. FOTO'S ERA EN ANP De steek die de Franse keizer bij Waterloo verloor, fotoepa Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 4 nachten in 4* Van der Valk Amersfoort Al (8,3) -7 O 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en stadsplattegrond Aankomsten t/m september. Betaal pas bij aankomst! 4* Teugel Resort Veghel (8,2) 3* Best Western Groningen Plaza (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 2-gangen diner _q lx diner (dagschotel) CO 50 Gratis parkeren en wifi Gratis zwemmen en wifi J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4