II 12 ZE Buurten Wie de lange Zandweg, die al begint bij de rotonde op de Kraaijesteinweg, afrijdt, komt midden in Haamstede terecht. Het is er nog'heerlijk dorps'. Vanuit Amsterdam en vervolgens Dordrecht naar een klein dorpje aan de Zeeuwse kust verhuizen. Dat deden Anjolan (63) en Dirk (68) Eisenga een halfjaar geleden. „We hebben 22 jaar lang een seizoensplaats ge had op de camping in Haamstede. We hebben altijd gedacht: wat zou het heerlijk zijn om hier te wo nen", vertelt Anjolan. Dirk: „Haamstede heeft een aan tal dingen die Dordrecht niet heeft, zoals bijvoorbeeld de aan wezigheid van zand kunnen voe len." „Je hebt hier eigenlijk alles", vult Anjolan aan, „bos, duinen, zee, vroongrond, polder, weids heid, rust." „In Dordrecht zit je al tijd in een driehoek van autowe gen. Constant herrie", legt Dirk uit. Aan de Zandweg vonden ze het huis dat aan hun eisen voldeed: geen kluswoning, een grote tuin en logeermogelijkheden voor hun drie kinderen en hun kroost. „Het is heel divers qua leeftijden hier", vindt Anjolan. „Qua bevolkingssa menstelling is het wel een beetje een witte enclave, maar ja, je kunt niet alles hebben", zegt Dirk. Ze zijn vanuit de randstad een meer gekleurde bevolking gewend. An jolan: „Vorig jaar zag ik een groot Turks gezin op het strand. Einde lijk, dacht ik." Ze zeggen nog niet zoveel men sen te kennen aan de Zandweg, maar de sfeer bevalt hen. Dirk: „De mensen zijn vriendelijk, maar op zichzelf." Anjolan: „Ze zijn wel be hulpzaam. Als je aan het klussen bent, is er altijd wel iemand die gereedschap aanbiedt om te lenen. En de buren nemen pakjes voor el kaar aan. Wat ook heerlijk is, is dat de postbode achterom loopt en daar de spullen voor je neerzet." Dirk: „Dat dorpse, dat vind ik ge woon leuk." Marieke (47) en Willem (49) wonen met hun dochters Isa (19), Zara (15) en Norah (13) schuin te genover de familie Eisenga. Ze hebben zestien jaar geleden hun huis zelf laten bouwen, nadat ze vanuit Scharendijke terug naar Haamstede wilden. „Dit is een le vendig dorp. We hadden hier onze vrienden en kennissen, zijn lid van de Pelgrimskerk en de tennis vereniging", vertelt Marieke. Ze noemt de Zandweg 'geen actieve Als er iets te doen is in het dorp, dan is dit de uitvalsweg straat met buurtactiviteiten.' „We kennen de mensen om ons heen wel. Weet je wat het geheim van deze straat is? Bijna alle huizen hebben grote tuinen, dus de men sen zijn meer op de achterkant ge richt dan op de straatkant. Wij hebben 1300 m2 grond, maar we zitten echt zó in het dorp. Dat vind ik het leuke aan hier wonen." En ondanks dat Haamstede een dorp is, vinden de tienerdochters het er ook prima. Marieke: „Ze groeien hier heel beschermd op en daar maken we ze ook bewust van. Het nadeel is alleen dat ze niet op de fiets naar de middelbare school kunnen." Ria (75) en Sjef (74) Janssen - van oorsprong Limburgers - lieten ongeveer een halve eeuw geleden de rook van Spijkenisse en Rozen burg, waar Sjef bij een oliebedrijf werkte, achter zich. Ze woonden eerst aan de Christinastraat en 41 jaar geleden bouwden ze zelf hun huis aan de Zandweg. Toen was er tegenover hen nog een weiland, waar het circus altijd stond. Nu zijn er voor en achter hen huizen. Het stel is een bekende verschij ning in en rond het dorp, omdat ze altijd lange wandelingen maken met hun twee Boomers. Ook richtten ze destijds - om contac ten te leggen - de badminton op, werden lid van een kaartclub, de bowling in Renesse en de biljart club in Oosterland. Ze willen voor de rest van hun leven aan de Zand weg blijven wonen, al is er één na deel, vindt Sjef. „Als er iets te doen is in het dorp, dan is dit de uitvals weg." dinsdag 19 juni 2018 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: DE ZANDWEG IN HAAMSTEDE A Ria en Sjef Janssen zijn een bekende verschijning aan de Zand- A De Zandweg. A Anjolan en Dirk Eisenga vielen bijna een kwart eeuw geleden voor weg, doordat ze lange wandelingen met hun twee hondjes maken. Burgh-Haamstede en nu wonen ze er sinds een half jaar. 'De kinderen groeien hier heel beschermd op' -Sjef Janssen Valeska Nastaly Haamstede A Marieke en Willem van Genderen en hun dochters Lara (wit T-shirt), Isa (blauw truitje) en Norah (lichtblauw T-shirt) genieten van hun huis met grote tuin, midden in het dorp. fotos marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44