Qua Patet Orbis 9 20iqi29juli HUIS VAN ALIJN JUBILEUMEXPOSITIE Over een maandje begint de 175e editie van do Gentse Feesten en is het weer tien dagen doorlopend feest in de binnenstad van Gent. De expositie in het Huis van Alijn geeft alvast een voorproefje. Zuiderburen Streektaal 2V W W i fij h'en maar twee ple- 'zierkes in een jaar, karnaval en Gentse Feesten. Wij zijn kontent, mee een fluitje van ne cent. Laat ons dansen, laat ons springen en laat ons vreugdelijk zijn!' De Gentse volkszanger Karei Waeri verwoordt perfect wat de Gentse Feesten betekenen in de levens van vele generaties feest vierders. Wat ooit begon als een groot Gemeentefeest, waarbij tientallen wijk- en buurtfeesten zich verenigden, is inmiddels uit gegroeid tot het grootste en drukst bezochte stadsfeest van Europa. De stad viert het 175-jarig jubi leum met een expositie in het Huis van Alijn én een boek. Het brengt de feestvierders, die niet kunnen wachten tot het weer zo ver is, alvast in de stemming. Bij het betreden van het Huis van Alijn vallen meteen de oude affiches op die aan het plafond ge vestigd zijn. Kleurrijke kunst werkjes die tonen hoe bijzonder de feesten een eeuw geleden waren voor het volk. Het was hét evene ment van het jaar, met sport- en spel, op tochten, markten en kermissen op de Kou ter. Dat de feesten in middels verspreid zijn over de hele binnenstad is te zien op een plattegrond op de vloer die alle feestlo- caties laat zien. Een wand met allerlei feitjes erop ge schreven, maakt nog duidelij ker hoe groot de Gentse Fees ten zijn geworden. Zo waren er Ik ga niet meer, het is veel te druk en commercieel geworden vorig jaar 1.290.000 bezoekers, in 1990 waren dat er nog 500.000. Maar hoe groter, hoe meer nade len. Tijdens de 232 feesturen vorig jaar werden er 884 boetes uitge deeld en werd er 243.320 kilo afVal opgehaald. „Ik ga niet meer, het is veel te druk en commercieel ge worden", laat een bezoekster van de expositie aan haar vriendinnen weten. Hoewel de feesten erg ge liefd zijn bij velen, is ze zeker niet de enige die zo denkt. In het boek 175 jaar Gentse Feesten is te lezen dat in 2009 ontevre- c/i, imgm den bewoners van Gent een leef baarheidskader eisten. Ook oud journalist Karei Van Keymeulen, die de hoofdmoot van het boek schreef, vraagt zich in het boek af hoe de toekomst van het stadsfeest eruitziet. 'Moeten de feesten drin gend vernieuwen? Zijn ze nog spontaan en gek genoeg? Over heerst de bezorgdheid om de vei ligheid stilaan het plezier? En worden organisatoren bedolven onder reglemen ten?' Voor de geïnteresseer den: het boek gaat dieper in op de feesten en is een per fecte aanvulling op de exposi tie. En dan nu genoeg gezeverd: tijd om te feesten! TIs a eêl lank elee, dat ik Laro leerde kenne as Joop. As diri- hent van de Marinierskapel in as componist was 't nie Joop, ma Jean-Pierre. Dat klienkt netuurlijk ok vee mooier. Ie ao naer mien meê- nieng 'n eêl goeie mars eschreve in die wou ik vö mien fanfarekorps ok wè spele. Ma dat kon nie, want de mars was in opdracht van 't Korps Mariniers gecomponeerd in was nie te koap. Laro ao d'n de naem Qua Pa tet Orbis ehee, misschien zat de naem a in d'n opdracht, dat weet ik nie. 't Is de leuze van 't Korps in bete kent „Zo wijd de wereld strekt." Want mariniers motte ze overa kunne inzette, juust as t'r vanuut zeê naer 't land gevochte mot ore, bevob- beld mit landiengsvaertuhen. On- verschrokke motte ze weze, ma noe liekent 't 'r toch op, dat ze nie mï zó- vee durve as vroeher in dat ulder vrouwen de baes bin. „Zo wijd de wereld strekt" is vö vee mariniers noe „Zo ver als Doorn." Ze bin benauwd om Doorn te verruilen vö Vlissingen in ulder waarkende vrouwen dienke dat aole Zeeuwse wuven nog achter de geraniums zitte in nie varder komme as tuus bie de rechtbank (aanrecht). Zeêland is dudelijk 'n bu- tenhewest, ok vö de generaol van de mariniers. Dat is ok zö, dat motte m'n gewoon toehee. Je maarkt 't glieke a je gae reize. Waer of je nae toe wil in oe of je 't doet maek nie uut, 't is varre. In 't is ok nie aoltied even mak kelijk gemaekt dü bevobbeld de NS, want a je in Roosendaal mot over- stappe ei je ma drie menu ten in dat is dikkels te weinig. Dan stae je daer wï 'n aolf ure te wachten. Zit je in Vlis singen of Goes, om ma 'n paer stati ons te noemen, dan ei je nog gelok, want bie ons op Schouwen-Duve- land riedt'r gin trein. Wulder doe ao- les mit auto of bus, neênt, me doe 't nie mï mit paerd in waehen, Ma 't gae vö ons om de kwaliteit van leven in die is in dat butenhewest zö goed, dat ik zaalf noöit mï bin weg'ehae. Trug naer de mariniers. D'r wier vol- hes mien nie goed gereaheerd in Zeê land. D'r wier eschreve dat ze 't eê- mae verkeerd aode, dat 't ier zö mooi in zö goed is in dat de vrouwen ier vast in zeker ok waark zouwe kunne vinde. Ik gae d'r nie op in of dat aomè waer is. Ze aode gewoon op z'n Zeêuws motte zaahe: ons schrikke ier nie zö gauw in as julder waarkelijk onverschrokke bin dan za je ier gauw gewend weze. Ons kieke eêst 's aoles rustig an in as jie goed bin op'eleid doe jie dat ok. Je mag nie zöma 'n vrimd strand oploape, je mot eêst de katte uut d'n boam kieke, net as de Zeêuwen. De vrouwe in ikke bin naer vee plekken op de waereld op vekan- sie geweest. Jao echt, ok vanuut Zeê land ka je de waereld verkenne, dat wulder eêl vee edae, zö varre as mo- helijk was. Qua Patet Orbis. dinsdag 19 juni 2018 Gentse Feesten voor de 175e keer Gertie De Boey Gent w In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Expositie over Gentse Feesten moet de feestvierder warm maken. -bezoekster expositie T Affiches van de Gentse Fees ten te zien op de expositie. Wijlen Walter De Buck tijdens de Gentse Feesten van 2005. De kunstenaar uit Gent blies de feesten nieuw leven in. fotocamileschelstraete 1 De expo over de Gentse Feesten is nog tot 2 september te zien in het Huis van Alijn. Het boek 175 jaar Gentse Feesten is te koop in de boekhandels, de stadswinkel en het Huis van Alijn. Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41