Alleen gevangenen die zich goed gedragen mogen meedoen met 'mini-EK' 3 SSSS SATUDARAH EINDE OEFENING Het WK ging aan onze neus voorbij, maar achter de tralies scoren we (hopelijk) beter. Nederlandse gevangenen doen vrijdag mee aan een internationaal voetbaltoernooi in de bak. Er zijn een paar zaken waar je bij stil moet staan als je een mini-EK in de gevangenis organiseert. Eén: regel extra ballen, mocht er één in het prikkeldraad landen of over de dikke muren van de bajes worden geschoten. Twee: zet extra bewa kers langs de lijn. Drie: zorg voor een relatief'brave' selectie. Daar zijn ze nu druk mee bezig in de gevangenis in Dordrecht. Op de binnenplaats van dit cellen complex wordt vrijdag een mini- EK gehouden, waar teams van (ex)-gedetineerden en medewer kers uit Duitsland, Ierland en Bel gië tegen elkaar strijden op de bin nenplaats. Twee keer eerder vond zo'n ludiek sportevenement plaats. En daar gaan maanden van voorbereiding aan vooraf, weet de organisatie inmiddels. Want vooral de teamselectie is een breinbreker. Lang niet elke gé- vangene komt in aanmerking. Ze dendelinquenten, levenslang ver oordeelden, vluchtgevaarlijke cri minelen, of gevangenen die betrok ken zijn in een 'mediagevoelige' strafzaak: ze vallen allemaal af, hoe goed ze ook kunnen voetballen. Drugssmokkelaars die onlangs door de mand vielen tijdens een urine controle hebben vette pech. Ook bajesklanten die zich niet aan de re gels hebben gehouden of agressief waren, vallen buiten de boot. Laatste fase Wie blijven er dan nog over? „Ge vangenen die in de laatste fase van hun straf zitten en zich goed heb ben gedragen", verduidelijkt Ro- bert Meijer, woordvoerder van de penitentiaire inrichting Dor drecht. En dan zijn er nog de per soonlijke vetes waar rekening mee gehouden dient te worden. „Die gedetineerden zetten we niet bij elkaar of tegenover elkaar. Dat is niet anders dan op de afdeling." De teams spelen vijf tegen vijf en moeten zich houden aan afwij kende spelregels. Het veld is klei ner dan normaal, de wedstrijd duurt slechts twaalf minuten en de bal mag niet worden ingegooid. Slidings en lichamelijk contact zijn niet toegestaan. Zware over tredingen worden bestraft met een tijdstraf van twee minuten. In tegenstelling tot het EK in Veenhuizen in 2017 is er nu geen tribune. Gedetineerden van an dere Dordtse afdelingen mogen wel langs de zijlijn staan, maar wisselen elkaar afin ploegjes. Aan het toernooi doen gevange nen mee uit cellencomplexen in Dordrecht, Krimpen aan de IJssel, Gedetineerden die onderling een vete hebben, zetten we niet bij elkaar Sittard en Veenhuizen. Zij arrive ren vrijdag in beveiligde busjes en gaan diezelfde avond nog naar 'huis'. Andere deelnemers zijn een groep bewakers uit Dordrecht- enkel bestaande uit mannen -, maatschappelijke organisaties uit België en Duitsland en ex-bajes- klanten uit Ierland. Ook FC De Rebellen is weer present. Dat team bestaat uit oud-profs die eerder in aanraking kwamen met justitie of verslaafd raakten, zoals Jean-Marie Pfaff, Andy van der Meijde, Theo Lucius, Royston Drenthe en Glenn Helder. Roelof Luinge is de scheidsrechter van dienst. Tussen de Dordtse deelnemers kunnen overigens wel zware jon gens zitten. Zij spelen immers een thuiswedstrijd en hoeven niet ver voerd te worden. Terugkeer Het sportevenement is onderdeel van het re-integratieprogramma. Meijer: „We proberen gedetineer den voor te bereiden op een goede terugkeer in de samenleving. Voetbal is daarbij een uitstekend middel. Het verbindt en verbroe dert." Verschillende gevangenis sen in het land werken om die re den samen met sportverenigin gen. Daar worden gevangenen na hun vrijlating opgevangen en ko men - soms voor het eerst - in aanraking met een sociaal net werk. Dit kan helpen om op het rechte pad te blijven. Om de tijd tussen de wedstrijden te doden wordt er binnen, in een sportzaaltje, voetvolley georgani seerd. Ook dat telt mee voor de eindrangschikking. Er wordt ge streden om een wisseltrofee. Deze glimmende beker mag mee naar huis of- in het geval dat een groep gedetineerden wint - krijgt hij een plekje in een gemeenschappelijke ruimte. Eerdere edities van het ba- jes-EK in Sittard en Veenhuizen verliepen volgens de woordvoer der rustig. „Op wat gevloek na. De gedetineerden beseffen ook: wan neer dit fout gaat, wordt het niet meer georganiseerd." dinsdag 19 juni 2018 Satudarah meteen hun hesjes uit- en lo go's af moeten doen. Maar geen van de on geveer honderd naar de rechtbank afge reisde leden deed dat gisteren. De sfeer bij de recht bank was gemoede lijk. Na de uitspraak vertrokken de motor clubleden zonder problemen. Satudarah is een van oorsprong Molukse motorclub die onge veer honderd chap- ters in binnen- en buitenland heeft. Eind vorig jaar ver bood de rechter ook motorclub Bandidos. Maar dit verbod is nog niet van kracht, omdat de club in hoger beroep is ge gaan. Bij Satudarah gaat het verbod wel gelijk in, ook al zou de club in hoger be roep gaan. Het OM is ook een procedure begonnen om de Hells Angels te ver bieden. De hesjes moeten uit. Motorclub Satu darah is met onmid dellijke ingang verbo den, besloot de rech ter in de extra bevei ligde rechtbank op Schiphol gisteren. Net als het Openbaar Ministerie vindt de rechtbank dat de mo torclub een criminele organisatie vormt met een 'cultuur van geweld'. Bestuursle den en leden zijn al jarenlang betrokken bij veel criminele ac tiviteiten, waaronder geweld tegen andere motorclubs, produc tie van en handel in verdovende midde len, verboden wapen bezit en afpersing. Daarnaast lieten be stuursleden 'een cul tuur ontstaan die het plegen van strafbare feiten door leden be vorderde en waarin crimineel gedrag van leden werd gewaar deerd en beloond'. Gezien de uitspraak zouden de leden van In de bajes trapt Oranje nog wél een balletje mee Hanneke van Houwelingen Dordrecht - Robert Meijer, PI Dordrecht De winnaars van vorig jaar: het Ierse team. foto dji/rené hut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3