Piek in werkzaamheden rond Middelburgse schouwburg Expositie en boek rond Gentse Feesten 4 7 Orionis blij met methode Dankzij het speciale programma zijn tot nu toe negen cliënten van Orionis betrapt op fraude. Het programma wees na een eerste zoekop dracht twintig uitkeringsgerechtig den aan die mogelijk fraude pleeg den. Na onderzoek door de eigen specialisten blijkt dat negen inder daad fout zitten, vertelt Dinge manse. „En die andere elf krijgen terecht een uitkering." Het programma maakt gebruik van alle gegevens die cliënten opge ven aan Orionis. Dat gaat onder an dere om hoe lang iemand een uit kering krijgt, het banksaldo, het in komen, de gezinssamenstelling, het vermogen en hoeveel mensen op dat adres een uitkering krijgen. Door al die gegevens te koppelen en te vergelijken met die van de andere 3300 cliënten van Orionis, komen opvallende afwijkingen aan het Het algoritme programma kijkt niet naar namen of adressen. Die gegevens heeft het niet licht. Reden om eens verder naar die specifieke gevallen te kijken. Dingemanse benadrukt dat het on derzoeksprogramma niet kijkt naar namen of adressen. „Die gegevens heeft het niet." De raadsfracties van PvdA en SP Middelburg stelden onlangs vragen over deze opsporingsmethode door Orionis. Ze betwijfelen of de in stantie wel gebruik mag maken van privacygevoelige informatie. Lan delijk trok deze opsporingsme thode ook de aandacht. Uit een re actie van staatssecretaris Tamara van Ark (Sociale Zaken) blijkt dat het toegestaan is fraude op te spo ren is met behulp van algorit men. Ook vindt ze dat Orionis zo'n onderzoek voor de desbetreffende cliënten geheim mag houden. Na de uitkomsten van de eerste zoekop dracht duurde het enkele maanden voordat Orionis daadwerkelijk bewijs in han den had voor de negen fraudegeval len. Volgens Dingemanse duurt dat zo lang omdat de dienst zorgvuldig te werk gaat en er maar een beperkt aantal sociaal rechercheurs en an dere medewerkers is dat dit onder zoek kan en mag uitvoeren. Hij wil niet op individuele gevallen ingaan, maar geeft wel aan dat het om fraude gaat die vaker voorkomt. „Zoals mensen die niet doorgeven dat ze samenwonen of bijverdie nen." Tweede groep Het systeem heeft inmiddels een tweede groep van twintig moge lijke fraudegevallen aangewezen. De sociaal rechercheurs van Orio nis onderzoeken nu die groep. Daarom kan Dingemanse nog niet aangeven in hoeveel gevallen het systeem terecht alarm slaat. Wel vertelt hij dat zelfs het systeem slimmer wordt. „We voeren de ge gevens in van de mensen die onte recht zijn aangewezen." Dingemanse vindt dat er niets mis is om met behulp van algorit men onderzoek te doen naar moge lijke fraude. „Wij zijn wettelijk ver plicht dit soort onderzoeken te doen. Dankzij het opsporen van fraude houden we de uitkeringen betaalbaar. Mensen die fraude ple gen, moeten terugbetalen. In som mige gevallen is dat moeilijk, want van een kale kip kun je niet pluk ken. Maar door actief onderzoek te doen, voorkomen we ook dat men sen in de verleiding komen om te frauderen." Pantalons v.a. 69, Pullovers v.a. 49,- Jacks v.a. 98,- Overhemden korte m. v.a. 39,- Colberts v.a. 98,- Vesten v.a. 59,- Polo's v.a. 39,- Overhemden lange m. 2 voor 69,- Niet alleen wordt aan de binnen- en buitenzijde van het theater ge werkt, ook wordt begonnen met de aanleg van het nieuwe grotere parkeerterrein tegenover de schouwburg. Niet voor niets spreekt de gemeente Middelburg - eigenaar van de schouwburg - van een piek in de werkzaamhe den in en rond het theater en het Molenwater. Wie gisteren langs de schouw burg reed, moest voorzichtig ma noeuvreren. Auto's moesten om en om tussen de bouwhekken door die aan de ene kant van de weg de schouwburg bescherm den en aan de andere kant van de weg het opgebroken parkeerter rein. Daar is begonnen met het verleggen van kabels en lei- Door slechter weer in het voorjaar en vertraagde levering van bouwmaterialen liep het werk vertraging op dingen. Pas daarna kunnen nieuwe parkeerplekken worden aangelegd. De bouwvakkers moeten hun auto's nu ook tijdelijk ergens an ders wegzetten. Met toestem ming van de gemeente Middel burg kunnen ze hun voertuigen in het Molenwaterpark parkeren, op de kiezelstenen voor de mu ziektent. Een andere oplossing in de buurt is er volgens de ge meente niet. De auto's mogen tot begin juli voor de muziektent staan. De renovatie moet eind deze maand klaar zijn. Eigenlijk was 1 juni de opleverdatum, maar die kon niet worden gehaald. Door slechter weer in het voorjaar en vertraagde levering van bouwma terialen liep het werk een vertra ging van enkele weken op. De officiële heropening komt echter niet in gevaar: op 4 okto ber gaat de vernieuwde schouw burg weer open voor het publiek. De is dan één seizoen dicht ge weest. GENT Over een maandje start de 175e editie van de Gentse Feesten en is het weer tien dagen feest in de binnenstad van Gent. Wat ooit begon als een groot Ge meentefeest, waarbij tientallen wijk- en buurtfeesten zich ver enigden, is inmiddels uitge groeid tot het grootste en drukst bezochte stadsfeest van Europa. De stad viert het 175-jarig jubi leum met een expositie in mu seum Huis van Alijn én een boek. Het brengt de feestvierders die niet kunnen wachten tot het zover is alvast in de stemming. De expositie toont dat de Gentse Feesten een eeuw gele den hét evenement was voor de bevolking. Een wand met feitjes toont de opzienbarende cijfers: vorig jaar kwamen er bijna 1,3 miljoen bezoekers op af. Dat le verde wel 243.000 kilo aan afval op - één van de redenen waarom niet alle Gentenaren dol zijn op het feest. Het boek 175 jaar Gentse Feesten gaat verder in op dat soort we tenswaardigheden. De expo is tot 2 september te bezoeken in museum Huis van Alijn aan de Kraanlei. Het boek is te koop op verschillende locaties in Gent. Lekker bijverdienen en toch naar het strand? FV,V' 'yv fc.-V*A 4ék X' Tl WORD VAKANTIE KRACHT BIJ ZORGSTROOM! werkenbijzorgstroom.nl dinsdag 19 juni 2018 WA 'Opsporen fraude met iet werkt' Met een speciaal computerpro gramma spoort Orionis uitke ringsfraude op. Het gaat nu nog om een proef, maar controller Peter Dingemanse (foto) van de Walcherse uitkeringsinstantie vindt dat het standaard moet worden ingevoerd. „Want het is succesvol." Emile Calon Middelburg -Peter Dingemanse Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 - www.lavooymode.nl De opknapbeurt van de schouwburg in Middelburg mag dan een kleine maand zijn ver traagd, deze week wordt veel werk tegelijk verzet. Maurits Sep Middelburg Zorgstroom MVOI Voor de schouwburg worden kabels en leidingen verlegd om het parkeerterrein te kunnen vergro ten. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39