Raad niet onder indruk haast kabelaar TenneT 3 ouderen'. Everse hoopt dat de over heid doorpakt. „Het moet ook wel. Deze generatie ouderen heeft de hongerwinter nog meegemaakt, maar heeft ook vaak vers gegeten uit de moestuin. Maar de oudere verandert." De komende generatie is gewend Ik hoor bestuurders in de zorg zeggen dat oude mensen niet meer op hun gezondheid hoeven te letten, respectloos aan een brede keus aan groenten en eet steeds vaker vegetarisch. Sei zoensgebonden eten biedt ook ge- zondheidsvoordelen, weet Everse. „Dat is recent aangetoond. Kool be schermt je tegen griep in de winter, tomaten in de zomer tegen zonne brand. Da's toch mooi?" Everse zocht aardappels van de Rapenburg in Meliskerke, tarwe van De Korenschoof uit Kamper land, zuivel van Hoogelande bij Grijpskerke, scharrelkip en eieren van Bram de Ronde uit Bruinisse. „Ik geloof er niks van dat iemand liever plofkip uit China heeft dan een Bruse scharrelkip van Bram." Dus is het satévlees dat René Pie ters in de zorgkeuken op bedrijven terrein Arnestein in Middelburg staat te bakken gesneden van kip- pendijfilet. „En nog komen mensen vragen om saté op stokjes. Met die blokjes geperst separatorvlees...", rilt Everse even. Het is wennen, vers. Daarom kunnen de potten runderbouillonpoeder ook nog niet de keuken uit. „Deze generatie ou deren is nog te gewend aan die smaak." Er zit bami in de pannen van Ta fel Thuis en als dat op de inteken lijst staat, weet de keuken wel: dan ligt er bami op 1100 van de 1650 bor den die er elke dag uitgaan. Het mengen van de kuip vol mie met de gesneden groenten en stukjes ge bakken ei is een stevig karwei, dat wel. Ambachtelijk ploeteren. „We zijn met koken teruggegaan naar de basis", zegt Pieters. „Maar alles vers is wel bewerkelijker." ZorgSaam Naast Tafel Thuis heeft zorginstel ling Ter Weel een zorgkeuken met 1000 maaltijden per dag. Zorgcen trum De Schutse in Sint-Annaland en Cederhof in Kapelle zijn de laat- sten in Zeeland met een eigen cen trale keuken. ZorgSaam in Terneu- zen vindt dat Zeeland over een re gionale zorgkeuken moet blijven beschikken en is opdrachtgever van Tafel Thuis. „Wij geloven zeker in samenhang tussen vers en lokaal eten en ge zondheid van mensen", zegt een woordvoerder. „Ook de bewoners zijn positief. Er wordt samenge werkt met onze voedingscommis sies in de keuze van menu's en de wensen van onze bewoners." Op die foto is te zien hoe in op dracht van netbeheerder TenneT al begonnen is met de aanleg van een nieuwe dijkopgang nabij het strandje. Die is nodig voor de aan leg van een werkeiland waar een buitendijkse hoogspanningsmast moet verrijzen. De Raad van State doet, zo bleek later, pas half augus tus uitspraak over het project. Maar volgens TenneT is verder uitstel on ontkoombaar en kan het werk echt niet langer wachten. Juist die veronderstelde urgentie riep kort na de tweedaagse zitting vragen op bij de Raad van State. Want een ondergrondse aanleg bij Krabbendijke, zoals de tegenstan ders vurig bepleiten, kost veel extra tijd. Reden voor de raadkamer om bij minister Wiebes van Economi sche Zaken te informeren naar een tweetal factoren: de planning van Windpark Borssele I (operationeel over twee jaar) en die van de rest van de hoogspanningslijn, tussen Rilland en Tilburg (aanleg pas in 2025). Die schriftelijke antwoorden waren voldoende voor de Raad van State om uitspraken te kunnen Juist de haast die TenneT heeft met de aanleg roept vragen op bij de Raad van State doen, gaf de voorzitter aan. Maar omdat het onderzoek formeel was heropend, hadden alle partijen recht om een extra zitting te verlan gen. Vier tegenstanders maakten daar gebruik van. Ondanks het ver zoek van de voorzitter niet in her haling te vallen, vlogen aan weers zijden de bekende argumenten over tafel. In het kort: in Krabbendijke vin den ze dat het landschap wordt ver pest en zeggen ze, wijzend op an dere projecten, dat ondergrondse aanleg wel degelijk kan. Woord voerders van TenneT en het minis terie herhaalden dat alleen de oude lijn ondergronds kan en dat met de toezegging om dat ook echt te doen de minister al behoorlijk aan de ge voelens in Krabbendijke tegemoet was gekomen. Dit tot ergernis van de bezwaarmakers, die stellen dat vrijwel niemand bezwaar heeft te gen de bestaande lijn. Staatsraad Ralph Pans haakte daar op in en wilde weten wat het kost om in plaats van de oude, de nieuwe lijn straks weer onder gronds te brengen. „Ik lees alleen dat u dat kapitaalvernietiging Ondanks het verzoek niet in herhaling te vervallen, vlogen alleen de bekende argumenten over tafel vindt." Een precies antwoord bleef uit. „Er zijn geen argumenten om de nieuwe lijn tegen enorm hoge kosten weer onder de grond te brengen", zei de woordvoerder. niet. Waarom zou je mensen repa reren als je ze niet wilt onderhou den?" „Ik heb zorgbestuurders horen redeneren dat oude mensen niet meer op hun gezondheid hoeven te letten.Dat is respectloos. Je kunt mensen niet afserveren met vul ling. Er wordt tegenwoordig ge sproken over 'de zorg'. Maar het is voluit 'gezondheidszorg'. Maar ik sluit niet uit dat de overheid straks de maaltijden helemaal uit de zorg haalt en de gemeen ten dat moeten regelen." Everse hoopt op onafhankelijk onderzoek naar het effect van seizoensgebonden en lokaal eten op ouderen en her stellende mensen. Een mooie taak voor de pro vincie en de HZ Univer- sity of Applied Sciences, vindt hij. De provincie omdat die veel geld steekt in de promotie van Zeeuwse streekproducten en de 'makelaars van 'Gezond in Zeeland', de HZ omdat die een lectoraat 'Healthy re- gions' heeft. Het ministerie van Volksgezondheid heeft inmiddels een werkgroep 'Gezond eten met dinsdag 19 juni 2018 - Hans Everse René Pieters, Jeroen Cino en Hans Everse (vlnr) bereiden een maal voor heel veel mensen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA EN MARCELLE DAVIDSE Een klein Davidje tegen de grote Goliath. Zo voelde Martin Alle- wijn uit Krabbendijke zich gister middag bij de extra zitting van de Raad van State over de hoog spanningslijn bij Krabbendijke. Veel nieuwe informatie leverde de bijeenkomst niet op, maar Al- lewijn wist toch mooi zijn aller nieuwste fotomontage aan het toch al omvangrijke dossier toe te voegen. „Misschien helpt het wat." Joeri Wisse Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35