Zeeland moet komende jaren mogelijk duizenden werknemers huisvesten Ook Marco Minnaard mag naar de Tour Uitbaters Mark van Calster (links) en Eric Buijsse van café Het Karrewiel in Vogelwaarde hebben van de nood een deugd gemaakt. De Belgen doen wél mee aan het WK, dus werd het café een m supportershome voor de Belgen. 1 De Zeeuws-Vlaamse stamgasten zaten er helemaal niet mee f uu en juichten de Rode Duivels naar de overwinning tegen Panama. Jf i V i m. PIHHEH I De huisvesting van arbeidsmigran ten verloopt op veel plekken in Zee land al moeizaam en leidt her en der tot problemen, onder meer in Terneuzen en de Vlissingse Schel- debuurt. Het gebrek aan met name kwalitatief goede woonruimte is groot. Toch stelt de provincie in het ontwerp-omgevingsplan Zeeland 2018 dat 'huisvesting van arbeids migranten die voor een langere pe riode in Zeeland werkzaam zijn, binnen de reguliere woningbe hoefte valt'. De in Zeeuws-Vlaan deren gevestigde Stichting Samen Duurzaam Nederland is daarop in gesprongen. „Omdat wij een an dere indruk hebben dan de provin cie", stelt bestuurslid Pol van de Vijver, die tevens actief is als pro jectontwikkelaar. „De economie in met name de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone groeit hard. Vacatures zijn niet alleen in te vullen door men sen die al in Zeeland wonen." Cees Pille, secretaris van werkge versorganisatie VNO/NCW Zee land, onderschrijft dat. „De onder steunende diensten van chemiebe drijf Dow in Terneuzen breiden enorm uit, maar ook in Vlissingen- Oost zie je een toename van de ac tiviteiten, onder meer in de wind molenindustrie." Hij verwijst naar een studie van ZB Planbureau uit Arbeidsmigranten wonen vaak in panden waar je zelf niet zou willen wonen Middelburg waarin wordt voor speld dat Zeeland in 2022 zesdui zend vacatures telt. „En Zeeland kent al de laagste werkloosheid van Nederland." Stichting Samen Duurzaam Neder land heeft bedrijven in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone, op de Ant werpse linkeroever én in Gent en omgeving benaderd om na te gaan hoeveel arbeidsmigranten zij de komende jaren verwachten. Van de Vijver heeft het globaal over 'enkele honderden tot zelfs duizenden'. „We hebben onze inventarisatie nog niet helemaal klaar, maar het is duidelijk dat de vraag enorm is." Al deze mensen verdienen ge schikte woonruimtes, aldus Van de Vijver, wat naar zijn mening niet op te vangen is 'binnen de reguliere woningbehoefte', zoals de provin cie in het ontwerp-omgevingsplan 2018 aangeeft. „Je ziet al te vaak dat arbeidsmigranten worden onder gebracht in panden waar je zelf nooit zou willen wonen. Dat moet anders, dat moet duurzamer." Niet alleen goede huisvesting is no dig, stelt Van de Vijver, ook een goed sociaal beheer. „Dat arbeids migranten bij een aanspreekpunt terecht kunnen, als er iets is. Arbeidsmigranten blijven hoe dan ook nodig, voorziet Van de Vijver. Hij wijst op zorginstelling Zorg- Saam Zeeuws-Vlaanderen. „De jaarlijks 150 vacatures daar zullen voor een deel worden ingevuld door mensen zal van buitenaf." Roompot Vakanties huisvest ar beidsmigranten 'zij het onder strikte voorwaarden'. „Dat betekent dat op enkele vakantieparken een zeer beperkt aantal woningen ter beschikking wordt gesteld. De re guliere vakantiegangers mogen daar geen last van hebben", aldus een woordvoerder. Om welke par ken het gaat zegt Roompot niet. It dinsdag 19 juni 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND10 ZEELAND4 'Nü actie rond arbeidsmigratie' Het kan niet veel langer wach ten. Vele honderden en mogelijk zelfs duizenden arbeidsmigran ten komen nog naar Zeeland. De provincie moet daar actiever op inspelen, vinden werkgeversor ganisatie VNO/NCW in Zeeland en de Zeeuws-Vlaamse Stich ting Samen Duurzaam Neder land. Harmen van der Werf Terneuzen -Pol van de Vijver, Samen Duurzaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33