HARTSZIEL Tips om de relatie met je mobiel te herzien 27 (a Afkickplan Jong en oud zou het liefst minder met z'n mobiel bezig zijn. Maar hoe doe je dat? En hoe houd je het vol? Catherine Price stelt in haar boek 'Ik maak het uit' voor om in dertig dagen de controle weer terug te pakken. Een kort stappenplan van deze schrijver. 1. Evalueer je huidige relatie Een eerste stap in de nieuwe relatie met je smartphone, is evalueren hoe het nu gaat. Om daar achter te ko men, adviseert Catherine Price een trackerte downloaden, zoals Moment (iOS) of Quality Time (Android). Die houdt bij hoeveel tijd je daadwerke lijk op je mobiel zit. „Dat is bijna al tijd meer dan mensen verwachten", zegt Price, die op werkbezoek is in Nederland. „Wil je dat echt? Of is het een obsessief automatisme en wil je eigenlijk liever je tijd ergens anders aan besteden? Die bewustwording is een belangrijk startpunt." 2. Richt je telefoon opnieuw in Een deel van de aantrekkingskracht zit in de zichtbaarheid van apps en de meldingen die telkens vragen om je aandacht. Daarom zegt Price: richt je telefoon opnieuw in. „Zet je meldin- lk was bijna vergeten hoe het voelt om je volle aandacht te gebruiken en niet aan m'n mobiel te hoeven denken gen op stil en verwijder de sneltoet sen naar apps in je menubalk. Voor mij werkt het om mijn telefoon in de zwart-wit stand te zetten. Je moet er diep voor graven in de settings, maar het resultaat is verbluffend. Kijk nou!" Ze pakt haar eigen iPhone erbij. „Veel minder interessant toch? Die mooie kleurtjes van de apps maken dat onze hersens denken: o, aan dacht, alert, ik wil daarop klikken. In zwart-wit gaat die urgentie ervan af." 3. Verwijder sociale media apps Iedereen kent de aantrekkingskracht van een rood rondje dat meldt dat je ongelezen berichten hebt. Daarom zegt Price: verwijder de apps. „Als je tóch sociale media wilt checken, doe het dan in je browser. Dan moet je inloggen op zo'n klein irritant ven stertje en gaat de lol er snel van af." 4. Keer terug naar het echte leven Als je minder tijd op je telefoon door brengt, blijft er vanzelfsprekend meer vrije tijd over. Dat kan wennen zijn, weet Price uit eigen ervaring. „Ik zat op de bank en voelde me bijna depressief. Wat moest ik doen? Ik had geen idee." Price geeft in haar boek een aantal zinnen die kunnen helpen bij het afkicken. Vul maar eens aan: 'ik heb het altijd heerlijk gevonden omof'als ik meer tijd had, zou ik graag Price zelf pakte de gitaar op. „Iets nieuws leren bleek heerlijk te zijn. En een goede oefening in focussen. Ik was bijna vergeten hoe het voelt om ergens je volle aandacht voor in te kunnen zetten zonder in je achter hoofd bezig te zijn met die telefoon." 5. De proefscheiding van 24 uur In de dertigdagenkuur heeft Cathe rine Price in week drie een 'proef scheiding' van 24 uur ingeroosterd. „Na enige ontwenningsverschijnse len, kwam er een heel fijn, kalm ge voel over me heen", zegt ze over haar eigen 'scheiding'. „Ik begon vrijdag avond, maar uiteindelijk heb ik pas zondagavond mijn telefoon er weer bij gepakt." In het hoofdstuk over de proefscheiding komt ook aan bod 'Wat je met jezelf aan moet als je je telefoon niet hebt'. Price: „Het klinkt misschien stompzinnig en ergens is het dat ook, maar het is toch herken baar. Daarom is nadenken over een concreet activiteitenplan een goed idee. Wat je ook doet, de kans is groot dat het gedenkwaardiger is dan naar je telefoon staren." Van kritiek gaat een kind wegkijken GEHEUGEN Beter leren door fouten Vieze theedoeken vol met bacteriën dinsdag 19 juni 2018 GO «CAO f Jette Pellemans Ik maak het uit! Een gezonde relatie met je smartphone in 30 dagen van Catherine Price, uitgeverij Busi ness Contact, 15 UITGEZOCHT Kinderen van kritische ou ders lezen minder emoties in gezichten af. Dit onderschrij ven Amerikaanse onderzoe kers aan de Universiteit van Binghamton na een serie experimenten. De bekriti seerde kinderen kijken korter naar gezichten en besteden minder aandacht aan de plek ken waar emoties zichtbaar zijn. Volgens de onderzoekers gaan zij op deze manier mo gelijk onbewust negatieve emoties uit de weg. Zij leren zichzelf niet naar gezichten te kijken, zodat zij geen pijnlijk kritische blikken zien. Fouten maken tijdens het leren helpt de les stof beter te onthouden. Dit schrijven onderzoe kers van de universiteit van Toronto in het vak blad Memory. Wanneer je een verkeerd antwoord geeft dat in de buurt komt van het juiste, blijkt dit een geheugensteun tje dat helpt om het goede antwoord te ont houden. Diegene die het antwoord geeft moet dus wel nadenken over zijn reactie, want een wilde gok helpt je geen steek verder. VOEDSELVERGIFTIGING Zelfs in schone keukens kun nen thee- of keukendoeken voedselvergiftiging veroor zaken, waarschuwen weten schappers aan de Universi teit van Mauritius. Zij vonden op 49 van 100 willekeurig on derzochte thee- en keuken doeken bloeiende bacterie koloniën. Vooral doeken die nat zijn of voor zowel de han den als het aanrecht worden gebruikt, bevatten veel bacte riën. In keukens waar vaak vlees wordt bereid, bevatten de doeken vaker bacteriën uit menselijke uitwerpselen. - Berichten Samuel Bom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27