HART l ZIEL Autonsie l Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Houvast Na de dood van een pasgeboren kindje hoop je als ouders dat de uitvaartbegeleider het allemaal weet. Vaak valt dat tegen, zeggen drie vriendinnen uit ervaring. Zij adviseren nu zelf. Raar eigenlijk, dat we bij zelfdoding niet de waarom-vraag uitzoeken en bij moord wel. Dat moet anders. Als iemand door een ander wordt gedood, denk aan het drama Anne Faber, halen we terecht publiekelijk alles uit de kast om te achterhalen hoe dit kon gebeuren en hoe dit in de toekomst voorkomen kan worden. Zoals in het geval van Michael P., de moorde naar van Anne: welke lering we daaruit wat betreft tbs moeten trekken. Maar als iemand zichzelf doodt, doen we dat alles niet. Dan doen we als samenleving er meestal zo snel mogelijk het zwijgen toe. Als een boek dat zo kort mogelijk open moet blijven. Begrijpelijk. Zelfdoding is dikwijls met zoveel ontreddering, schuld- en schaamtegevoelens en vraagtekens omgeven en slaat zulke diepe wonden bij nabe staanden, dat we hen het niet nog moelijker willen maken. Het is ook angst die ons leidt. We weten niet goed wat te zeggen tegen een familie als de Zorreguita's nu ze Inés door zelfdoding, waar schijnlijk ophanging, heeft verloren. Alleen al de gedachte erva ren we als zo grie zelig dat we die het liefst ontlopen. Angst verleidt ons ook tot simplisti- Ws leren els scheverklaringen: samenleving nog altijd niets zelfdoding is een te van Hp absoluut,ingrij- pend, complex en zelfdodingen doorgaans al veel langer gepland ge- in ons midden dragommiddell zo'n simplificatie verklaard te worden. Nabestaanden weten dat. Daarom zijn de twee sleutelvragen bij zelfdo ding ('waarom' en 'was dit te voorkomen ge weest') voor hen zo kwellend. Ik sluit niet uit dat als bij Inés psychologische autopsie wordt gedaan - een methode om achteraf vast te stellen welke factoren een rol hebben gespeeld - zal blijken dat haar zelfdo ding allesbehalve een donderslag bij heldere he mel is geweest. Ik vind het erg en verwijtbaar dat wij als samenleving voor zelfdoding nooit iets hebben ingericht waar hand in hand met nabestaanden middels psychologische autopsie wordt gepoogd antwoorden te vinden op die twee cruciale vragen. Behalve een recent initia tief van stichting Algemeen Nederlands Gezel schap voor de Studie van Zelfmoordproblemen. Want zonder antwoord op de waarom-vraag vindt rouw geen rust. En zonder gezamenlijk zoeken naar antwoor den op de vraag 'was dit te voorkomen ge weest' leren we als sa menleving nog altijd niets van de zelfdodin gen die in ons midden plaatsvinden. ertie van der Lin den (44) staat met een wat onwerke- I lijk gevoel in het tuincentrum. Ze zoekt een mand I voor haar overleden tweelingdochters, geboren na 24 we ken. Na de bevalling kwamen Mees en Linde naar huis. Waar ze in moes ten liggen? De uitvaartondernemer zei dat ze maar in het tuincentrum moest rondkijken. Gertie: „Sta je daar, tussen de mensen die een ge zellige huiskamerplant uitzoeken voor in de vensterbank. Wat voelde ik me afschuwelijk." Dat is negen jaar geleden. Ook Mireille Elshof (41) kreeg te maken met een onhandige uitvaart ondernemer, toen haar dochtertje Saar met 21 weken overleed. „Ik was al thuis en we besloten dat onze dochter vanuit het ziekenhuis ook naar ons huis zou komen. De uit vaartondernemer stelde voor een taxi te regelen. Maar och, zo'n ieniemie- nie baby'tje op de achterbank bij een wildvreemde taxichauffeur - dat wilde ik écht niet. Die man deed het met zijn beste kunnen, maar ik had heel, héél graag dat iemand me bij de hand had genomen en had verteld dat het ook anders had gekund." En daar zitten ze dan, op een dins dagavond aan Gerties keukentafel in Oisterwijk. De drie vriendinnen Mireille Elshof (41, gastvrouw), Lotte de Wind (41, verpleegkundige) en Gertie van der Linden (44, illustra- De ouders zoeken erkenning van een overleden kindje. Dat is belangrijk voor de verwerking tor). Naast hun werk richtten ze afge lopen december Houvast Uitvaart zorg op. Een uitvaartonderneming voor kinderen die overlijden tijdens de zwangerschap of rond de ge boorte. In Nederland overkwam dat in 20161.231 kinderen die vóór, tij dens of in de eerste 28 dagen na een zwangerschapsduur van 22 weken of meer stierven. „Ondernemingen die zijn gespeci aliseerd in de uitvaart van kindjes zijn op één hand te tellen", zegt Ger tie van der Linden. „Terwijl deze vorm van begeleiding een vak apart is. Het is ontzettend belangrijk om de ouders van een overleden kindje te laten voelen: dit kind bestaat, het heeft een naam, het is er. Die erken ning is belangrijk voor de verwer king. Dat vergt een andere toon dan wanneer een volwassene overlijdt." In huis Als het drietal wordt ingeschakeld, denken ze met de ouders na over de eerste beslissing: komt het overleden kindje mee naar huis of niet? Lotte de Wind: „We zien dat ouders dat vaak spannend of eng vinden. Een dode baby in huis, dat is een akelig idee. Zelf hebben wij Sterre zes jaar gele den ook niet mee naar huis genomen. Ik dacht: hoe moet dat dan? Hoe houd je haar koel? En hoe moet het met mijn andere kinderen?" Achterafhad Lotte het fijn gevon den als iemand haar had begeleid, had geadviseerd over de mogelijkhe den en de keuzes. Dan had ze gewe ten dat er speciale koelingen voor Goed voorover zitten met een kruk onder de voeten Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. ffV, w 17 dinsdag 19 juni 2018 GO Reageren? rene.diekstra@ persgroep.nl Babyuitvaart? Deze moeders weten raad Jette Pellemans —Gertie van der Linden Op vakantie krijg ik vaak last van verstopping. Is hier iets aan te doen? Het is goed om na te gaan of u op vakantie andere leefge woontes heeft. Eet u genoeg vezels of eet u alleen wit (stok)brood? Drinkt u genoeg, ook gezien een hogere tempe ratuur? Beweegt u genoeg op vakantie? Gaat u als u aan drang voelt of houdt u het op, misschien vanwege vieze toi letten? De ontlasting kan dan hard worden en niet soepel het lichaam verlaten. Persen kan de zaken slechter maken. Zit u iets voorover gebogen op het toilet of hangt u boven dat vieze toilet? Voorover is de juiste houding, misschien met een krukje onder de voeten. Om dit voor elkaar te krijgen kunt u misschien papieren bril- lendoeken gebruiken of uitjes rond een schoon toilet plan nen. Veel mensen hebben de ervaring dat bij thuiskomst alles weer goed komt en hope lijk kunt u met deze tips dat thuisgevoel meenemen op va kantie. —Klaske van Norren Voedings deskundige Klaske van Norren Psycholoog Steven Pont Psycholoog Ellen Huijsmans, solvo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24