0) O O lil 16 Automatisering veranderde de arbeidsmarkt Het barst van de 'banen die nergens toe doen'. Dat vindt de Amerikaanse hoogleraar antropologie David Graeber (57). Zijn remedie: meteen afschaffen die bullshit jobs. „Ga iets écht leuks doen met je tijd." Kort Nederlander topman Audi Bram Schot (foto) wordt interim-top man van Audi. Dat schrijft de Duitse za kenkrant Handelsblatt. De Nederlander neemt de taken waar van de ge arresteerde Rupert Stadler, die wordt ver dacht van betrokkenheid bij het gesjoemel met de uitstoot van diesels. Schot begon zijn loopbaan bij ABN Amro en stapte vervol gens over naar Daimler. In 2011 verhuisde hij naar Volkswagen, het moederbedrijf van Audi. Virgin Money verkocht De Britse zakenman Richard Branson ver koopt Virgin Money. De door hem opge richte financiële dienstverlener gaat voor zo'n 1,9 miljard euro in aandelen over naar de Britse bankengroep Cybg. David DufiFy blijft aan als topman van Cybg. De banken groep heeft na de overname zo'n 6 miljoen klanten en een beheerd vermogen van on geveer 80 miljard pond. Verzekeraars leggen geld bij Autoverzekeraars moeten steeds meer geld bijleggen om de kosten van schades door aanrijdingen te dekken. Volgens schadespe cialist CED moest op elke euro premie vorig jaar gemiddeld 22 cent worden toegelegd, onder meer doordat het aantal aanrijdingen steeg en het gemiddelde schadebedrag fors opliep. Het totale schadebedrag kwam in 2017 uit op meer dan 2,9 miljard euro. 'Toch meer olie oppompen' Oliekartel Opec zou in het diepste geheim werken aan een compromis over een verho ging van de olieproductie. Zondag liet Iran nog nadrukkelijk weten een door Saoedi- Arabië en Rusland gewenste productiever hoging niet te zien zitten. Ook Irak en Venezuela willen de olieproductie niet opvoeren, omdat dit een negatieve invloed heeft op de olieprijs. Rusland maakt zich sterk voor een verhoging met 1,5 miljoen vaten per dag. De Opec wil niet verder gaan dan 300.000 tot 600.000 vaten, bovenop de huidige productie van 32 miljoen vaten. Rectificatie Post NL Shell Arcadis Heineken Wat doet Peter 'van de elfde' nu ei genlijk heel de dag? En Maria...? Peter Graeber, hoogleraar antropologie op de London School of Economics, heeft eerlijk gezegd geen flauw idee. En het zou hem niets verba zen als ze het zelf ook niet weten. Waarschijnlijk zou ook niemand Peter en Maria missen als ze niet op het werk zouden verschijnen. Daar kunnen ze zelf overigens niets aan doen: hier is heel de sa menleving verantwoordelijk voor. Nadat automatisering de mens veel van het werk uit handen nam, hebben we volgens Graeber met zijn allen besloten om die 'onzin- banen' te scheppen Ga maar na: financiële dienst verlening, telemarketing, onder nemingsrecht, onderwijs- en zorgadministratie, personeelsza ken en public relations. Zouden we in opstand komen als deze ba nen zouden verdwijnen? Echt niet. Het is veel waarschijnlijker dat we het niet eens zouden doorhebben. Maar een staking van vuilnisopha lers, kinderopvang, onderwijzers, schoonmakers en verplegend per soneel is heel andere koek. Die zou het dagelijks leven totaal ont wrichten. Het essay (On the Phenomenon of Bullshit Jobswaarin Graeber in 2013 de wereld mee wakker schudde, sloeg vijfjaar geleden in als een bom. Ook omdat de Ameri kaanse hoogleraar met ontnuchte rende cijfers op de proppen kwam: het aantal werknemers in manage ment, administratie, sales en dienstverlening is in de Ver enigde Staten tussen 1910 en 2000 namelijk verdrievou digd. Van een kwart naar maar liefst driekwart van de beroepsbevolking. Graeber werd na zijn es say bedolven onder de reacties. Vooral van mensen die zo'n on- zinbaan hadden en wilden delen 'hoe vreselijk ze hun werk von den'. Hij bundelde de getuigenis sen in het boek Bullshit Jobs (2018), waarin hij ook de opkomst en de herkomst van de onzinbanen pro beert te duiden en er een oplos sing voor verzint. „Mensen herkennen zichzelf in de verhalen. Het is een vreemd auto- Veel werknemers dragen niets bij aan de maatschappij matisme dat bedrijven graag groeien en het belangrijk vinden om veel werknemers te hebben, zonder echt werk voor al die men sen te hebben. Veel mensen kun nen hun werk in twee uur op een dag doen en ook vanuit huis. Dat wordt niet geaccepteerd. Je lei dinggevende wil je zien, ook al zit je heel de dag kattenfilmpjes te kijken en Facebook te verversen. Bazen hebben het idee dat ze jouw tijd hebben gekocht. Als jij jouw werk in twee uur af hebt, vinden ze dat ze recht hebben op die ove rige zes uur. Ook al hebben ze geen werk voor je. Dan moet je maar iets verzinnen." „Ja, het is niet aan mij om per baan te bepalen wat de toegevoegde waarde is. Er zijn genoeg mensen die mijn baan ook onzin vinden. Het gaat erom wat de werknemer vindt en die ziet heel vaak dat hij of zij echt niks toevoegt aan de maatschappij. Bij jullie in Neder land vindt 40 procent van de werknemers hun werk zinloos (onderzoek van Schouten Nelis- sen onder 1900 werknemers in 2017, red.). En daar krijg je heel on gelukkige mensen van." „Het is cultureel bepaald. In de christelijke wereld geldt het idee dat de mens moest lijden. Na het verstoten van Adam en Eva uit het paradijs moesten ze in het zweet des aanschijns werken. Daarnaast was het vroeger zo dat een jongeling in de leer ging, een vak en disci pline aanleerde en daarna op eigen be- RUPERT STADLER GEARRESTEERD ONDERDEEL VAN CYBG SCHADEBEDRAG LOOPT SNEL OP OPEC ONDERLING VERDEELD Tot onze spijt zijn gisteren in het artikel over de fraude met domeinnamen op de economiepagina twee fouten geslopen. De eerste betreft de voornaam van mevrouw Nagessersing: in plaats van Madaghi Nages- sersing had hier Madhavi Nagessersing moeten staan. Verder is de kantoornaam van het advocatenkantoor onvolledig. Er staat Berntsen Mulder, maar dit moet zijn: Berntsen Mulder Advocaten. Onze excuses voor de misverstanden. O <U% Het postbedrijf profiteerde van de mogelijke versoepeling van de post markt. dinsdag 19 juni 2018 GO De gas- en olie maatschappij was de sterkste stijger in de AEX. m Het ingenieurs bureau was de grootste daler in de MidKap. m De bierbrouwer gaat fors investe ren in Britse pubs. Een onzinjob je zal 'm maar hebben Alex van der Hulst Rotterdam/Londen Hoe zijn de eerste reacties? In Nederland vindt 40 procent van de werkne mers hun werk zinloos, zo blijkt uit onderzoek van Schouten Nelis- sen (2017). - David Graeber (57) In het boek besteedt u veel tijd aan het definiëren van een 'onzin- baan'. Essentieel is, zo stelt u, dat de werknemer zijn werk onzin moet vinden. Waarom blijven we dit soort on zinbanen verzinnen en blijven mensen de banen aannemen als ze het vreselijk vinden? E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16