M tt 9 Ik had niet geleerd voor biologie. Het was mijn laatste toets, ik had geen zin meer. Ja, het is mijn eigen schuld Ik had een black- out tijdens het examen wiskunde voor een vak willen slagen, zodat ze hun certificaten kunnen halen. En dan is er nog een groep scholie ren die simpelweg een beter cijfer wil scoren, bijvoorbeeld omdat er een selectieprocedure is voor een vervolgopleiding. Tandheelkunde Noor (18) behoort tot de categorie geslaagden. Ze wil per se een ho ger cijfer voor biologie. Nu heeft de scholier een 4,8 op de eindlijst staan. „Ik had niet geleerd. Het was mijn laatste toets, ik had geen zin meer. Ja, het is mijn eigen schuld", bekent ze. Maar met een 4,8 kan ze geen genoegen nemen. Noor wil tandheelkunde gaan studeren. Dit jaar is ze niet geselecteerd, maar volgend jaar gaat ze een nieuwe poging doen. „Ik hoop op een 7. Normaal ben ik niet heel slecht in bio, maar ja, als je niet leert..." Een hoger cijfer kan, weet ze uit ervaring. Want voordat de exa mens begonnen, volgde Noor al pert de studiebegeleider de ver wachtingen. De examenkandida ten die een training hebben ge volgd bij SSL scoren gemiddeld 1 a 1,5 punt hoger voor hun her. Zo'n driekwart van de cursisten slaagt alsnog. Huibregtse: „We hebben één docent per vijf leerlingen. Zo veel persoonlijke begeleiding kun nen scholen nooit geven, maar we merken dat de scholieren de stof wél beter gaan begrijpen en zelfs leuker vinden." In de klaslokalen gloort daarom hoop. Floor (18) moet van een 4 naar een 6,3 voor wiskunde. „Ik had een black-out tijdens dat exa men. Ik ging met een 8 gemiddeld die gymzaal in, maar werd echt enorm zenuwachtig." En Davian (20) heeft maar 0,1 punt extra no dig voor biologie om te slagen. „Het is een paar dagen bikkelen, maar dan hoop ik mijn gymnasi umdiploma eindelijk te hebben." Het gros van de scholieren moet één vak herkansen en hoopt dan alsnog hun diploma te halen. Er zitten ook leerlingen tussen die definitief zijn gezakt, maar vast andere trainingen. „Ik was een ramp met scheikunde, maar heb nu een 7,3 voor het examen ge haald. En voor Latijn stond ik al drie jaar onvoldoende, nu heb ik een 6 gehaald." Maar dat wil niet zeggen dat het makkelijk was om de schoolboe ken weer te openen. Terwijl haar vriendinnen van feest naar feest hossen, zit zij te blokken. „Ik moet al die avondjes missen. Dus ik kreeg allemaal appjes dat ik gek was dat ik zo'n training deed." En dan is ze ook nog nét terug van een feestvakantie in Kreta. Lachend: „Ja, het heeft me echt veel moeite gekost mezelf in de trein te krijgen." maandag 18 juni 2018 - Noor (18) site bij /video Bekijk de vlogs van Heieen, zodat je niet alleen hoeft te leren. Paar dagen bikkelen om hopelijk daarna alsnog te fuiven - Davian (20) Vijfhonderd havo- en vwo-leerlingen uit heel het land bereiden zich in Leiden voor op de herexamens. Boven (vlnr) Floor, Davian en Jasper. Foto onder: Noor. foto's marcookhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9