Tweede Kamer eist opheldering deal Shell f PjjJMv €25.000,- 1.000,- 1.000,- 1.000,- Nieuwslezer strijdt voor emancipatie f. a\ »/d r 7 2941 AS Lekkerkerk 8375 BM Oldemarkt 3313 LE i nnn 1703TJ 1 «OOOz-perlot 4504 AR 2583JP 2625 ED 3SSÏ Matijn Nijhuis, nieuwslezer bij Radio 2, wil dat er meer mensen met een handicap in de media verschijnen. „Ik heb een hekel aan quota, maar misschien is een gehandicapten quotum helemaal niet zo'n slecht idee." Op televisie zijn te weinig mensen met een handicap te zien. „Er komt weieens een gehandicapte in beeld, maar vooral als er geld wordt ingezameld voor een rol stoelbus", zegt Matijn Nijhuis (43). De nieuwslezer, geboren met cere brale parese, een spasme, werkt sinds de jaren 90 in de media. Een schuldige valt niet zo mak kelijk aan te wijzen. Nijhuis: „Sommige gehandicapten denken misschien: ik ga toch niet met mijn rolstoel die tv-studio in. Ze gaan er bij voorbaat van uit dat er voor hen geen plek is in de media." Presentatrice Lucille Werner (50), die als gevolg van zuurstofge brek bij haar geboorte een hersen beschadiging opliep, vindt dat 'de liefde' vanuit de doelgroep én vanuit de mediamakers moet komen. „Je moet zichtbaarheid niet forceren, dat werkt niet. Maar er moet wel wat veranderen. In de media wordt altijd gezocht naar het perfecte plaatje, maar dat per fecte plaatje vertegenwoordigt de samenleving niet meer." Nijhuis was jarenlang het ge zichtvan TV Oost. Tijdens hetpre- senteren droeg hij een huidkleu- rige spalk om zijn arm om zo zijn spasme enigszins te verber gen. „Het was mijn eigen beslissing die spalk te dragen. Ze hebben me niks opgedragen. Ik wil de kijker niet te veel afleiden. Nu zou ik dat nooit meer doen. Aan de andere kant: als ik die spalk niet had gedragen, had ik mis schien het nieuws niet kunnen presenteren." Presentator en theatermaker Mare de Hond verstopte ook ooit zijn handicap op tv. „Toen ik het nieuws las bij Goedemorgen Nederland, bleef ik in mijn rolstoel achter de desk zitten. Ik heb weieens gehad dat ik's avonds na een uitzending in de kroeg was en iemand stomver baasd opkeek omdat De media zoeken altijd naar het perfecte plaatje ik een rolstoel zat." Net als Nijhuis zou De Hond zijn handicap (een dwarslaesie) niet meer op deze manier verstoppen. „Ik heb het nu ook meer geaccepteerd." Nijhuis, De Hond en Werner zijn het over een ding eens: als je wilt dat de media een afspiegeling zijn van de samenleving zijn dan moe ten er meer gehandicapten in beeld. „We willen ook graag een goede man-vrouwverhouding en mensen met een verschillende culture achtergrond. Maar als een op de tien mensen een handicap heeft, waarom is Lucille Werner dan de enige presentator met een zichtbare handicap? Misschien is het wel tijd voor een gehandicap tenquotum", meent De Hond. Werner zelf vindt zo'n quotum maar niks. „Dan krijg je excuusge- handicapten. Je moet beginnen bij de wortel van het probleem, en dat is bewustwording. Daarnaast bestaat dé gehandicapte natuurlijk niet. Je hebt er niet direct een plaatje bij." Werner vindt het veel belangrij ker dat er bij de doelgroep bewust wording wordt gecreëerd dat het kan, met een handicap op tv. „Maar je moet er ook zelf hard voor werken." Die enorme motivatie om uit te blinken in je werk ontbreekt weieens bij mensen met een handicap, vindt Nijhuis „Niet doordat ze laf zijn, maar doordat ze nooit iemand met een handicap op televisie zien en concluderen dat het niet kan - en dat is natuurlijk niet zo." De komende tijd blijft Nijhuis zich met hulp van De Hond inzet ten voor de zichtbaarheid van gehandicapten. „Door ze zelf aan te sporen, maar misschien ook wel door eens met de baas van de NPO te gaan praten. De Hond heeft ook ideeën: ik zou een database willen maken met talenten en experts met een handicap. Of een talen tenjacht organiseren. Dan leg ik wel één regel op: je mag overal over praten, behalve over je handicap." De Tweede Kamer eist opheldering over een omstreden deal die Shell, een van de grootste voorstanders van het afschaffen van de dividend belasting, in 2005 sloot met de Belastingdienst. Daardoor werden Britse aandeelhouders vrijgesteld van dividendbelasting. Dagblad Trouw onthulde de over eenkomst zaterdag en becijfert dat de Nederlandse schatkist daardoor ruim 7 miljoen euro is misgelopen. Een hoogleraar belastingrecht stelde dat de zogeheten ruling in strijd lijkt met de wet. „Een stinkende deal", zegt Lilian Marijnissen (SP). Jesse Klaver (GroenLinks) wil weten of de wet is overtreden. „En of de politiek daaraan heeft meegewerkt." Zijn partij wil dat er een parlementaire enquête komt naar de dividend belasting. Ook de vier coalitiepar tijen hebben gezamenlijk vragen gesteld aan staatssecretaris Menno Snel van Financiën. Het kabinet wordt achtervolgd door de discussie over de dividend belasting. In de formatie werd afge sproken de belasting op winst van een onderneming en diens aan deelhouders te schrappen, wat 4 miljard euro kost. Dat baarde op zien: geen enkele partij had dat in het verkiezingsprogramma staan. Het bleek rond de formatie te zijn ingestoken door onder andere Uni- lever en Shell. Volgens Marjan van Loon, presi dent-directeur van Shell, is de deal 'volledig in lijn met wet- en regel geving in Nederland'. Winnende Postcodes week 24 Trekking mei 1 zaterdag 16 juni r zondag 17juni maandag 11 juni 1 dinsdag 12 juni woensdag 13 juni P donderdag 14 juni Mmiflir vrijdag 15 juni postcodeloterij.nl/uitslagen POSTCODE maandag 18 juni 2018 GO Bonne Kerstens Hilversum A T - Lucille Werner Mocht de Belastingdienst de dividenddeal met Shell wel sluiten? Dat wil het parlement weten. Hanneke Keultjes Den Haag €100.000,- per lot één BMW op lotnummer 8375 BM 031 V Dordrecht V» 1 |VW/ per lot Heerhugowaard Nieuwvliet per lot Den Haag per lot Delft per lot (18-H Speel bewust. NATIONALE! ILOTERIJI De maandelijkse trekking van de Nationale Postcode Loterij vindt plaats op de laatste doordeweekse dag vóór de 8e van de volgende maand (bijv.: de trekking van januari 2018 vindt plaats op 7 februari 2018). De 13e trekking vindt plaats op 6 juli 2018, de 14e trekking op 28 december 2018 en de decembertrekking op 1 januari 2019. De trekkingen vinden plaats vanaf 10.00 uur in de Van Eeghenstraat 70 te Amsterdam. Notaris mr. J.P. van Harseier heeft de trekking van mei 2018 verricht. De uitslagen van de maandelijkse trekkingen worden elke 8e van de maand gepubliceerd. Wijzigingen voorbehouden. De volledige uitslag vindt u op www.postcodeloterij.nl. Bovenstaande uitslagen zijn onder voor behoud van typefouten en onherroepelijke incasso. De vergunning voor de loterij is afgegeven door de Kansspelautoriteit onder kenmerk 10233 d.d. 23/12/2016. De Straatprijs van 25.000,- per lot is inclusief StraatprijsVerdubbelaar. Amo CRUISE Matijn Nieuwhuis in het Nederlands Instiuut voor Beeld en Geluid, fotonpo Laat handicap toch gewoon zien op tv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7