M Op Highland Games in Clinge zijn de mannen even breed als lang EN 19 VLIET 115-JARIG JUBILEUM EXCELSIOR Voorzichtig werd het gefluisterd binnen de organisatie. „Dit is ons mini-Vestrock." Het had er inderdaad wel wat van weg op het festival Vliet aan de Hulsterweg in Terhole. Het tweedaagse festival Vliet wordt gehouden op een braakliggend terrein langs de door gaande weg. Drie po dia staan op het grasveld, aange vuld met foodtrucks en - uiteraard - een bar. Daar is het zaterdagmid dag al vroeg aanschuiven, want het is dorstig weer. Op die podia staan zaterdag niet de minste artiesten. Femke Bun, Back to Coda, The Brightt, PEER en Elenk Peter spelen op het hoofdpodium. In de kleine circus tent, omgedoopt tot De Huiska mer, zorgt Tijl Damen voor een kindershow. Een dag later is het de beurt aan onder andere Marjolijn et les Manouches. De achtkoppige Dr. Brass sluit het festival af. De 22-jarige Manouk Heijmans kijkt zaterdag met een glimlach naar de gezelligheid. Ze speelt saxofoon bij de Terholense fanfare Excelsior, de organisator van de eerste keer Vliet. Niet iedereen viert zijn verjaardag met een heus festival, maar Excelsior heeft een goede reden. Een us-jarig jubi leum is geen kattenpis. „We wil den een festival organiseren, om dat we af willen van het imago van een fanfare. Dat is een beetje stof fig, alsof de fanfare saai is. We ko men daardoor moeilijk aan jeug dige leden. Ze denken dat we een beetje marcheren door de straat en meer niet. Maar dat is niet zo!" Ex- celsior heeft daarom niet alleen or kesten naar Terhole gehaald, zegt Manouk. „We willen een breed publiek trekken. Daarom is Tijl Damen hier ook, voor de kinderen. Dan zien ze dat de fanfare toch best leuk is." Te gezellig De organisatie duurde een jaar. „Eerst wilden we het veel groter maken. Maar uiteindelijk hebben we het iets laten inkrimpen en dat Ze denken dat we een beetje marcheren door de straat en meer niet is een goede keuze geweest. We hopen drie- tot vijfduizend bezoe kers te trekken." Wat ook een ver standige zet is geweest, is aanslui ten op de Reynaert Fietstocht die zaterdag door de gemeente Hulst verreden werd. De deelnemers moesten op het festivalterrein een stempel halen. „En gelukkig blij ven ze lang hangen." Een groepje fietsers besluit zelfs de tocht maar te staken. „Te gezellig hier." Behalve rockmuziek en de fijne snaren van singer-songwriters, zijn er wel orkesten. Die spelen op het HaFaBra-plein, dat staat voor Harmonie, Fanfare en Brassband. Zodra fanfare Sint Jan uit Sint Jansteen begint te spelen, zijn de bankjes voor het podium snel vol. Bij een koppel vallen de ogen dicht. Voor hen zijn fanfares blijk baar nog niet hip genoeg. „Oeaaaaaah!" De oerkreten zijn zondag tot ver buiten de Water straat tussen Hulst en Clinge te ho ren. Op het terrein van de manege wordt de derde editie van de High- land Games gehouden. „We wor den elk jaar groter", zegt organisator Reggie Picavet. De schreeuwen komen van de mannen die even breed als lang zijn. Ze zijn bezig met het onderdeel ha merslingeren. Het is geen hamer die in de gereedschapskist op zolder ligt. „Hij weegt tussen de tien en twaalf kilo", weet Picavet. „De deel nemers moeten met veel rekening houden, zoals de wind." Het onder deel heeft wat weg van discuswer pen of kogelstoten bij atletiek. De hamer verdwijnt na de slinger zo'n twintig tot dertig meter verderop. Af en toe levert het een gevaarlijke situatie op. Zo wordt een ijskraam buiten de hekken maar ternauwer nood gemist. De scheidsrechters moeten geregeld bukken. Het Schotse spelencircuit wordt voor het derde jaar gehouden. Pica vet: „Vorig jaar hadden we 3.500 be zoekers. Daar hopen we deze keer ook op." De toeschouwers kwamen vroeger vooral voor oud-Hulstenaar Tommy de Bruijn. De voormalig Europees, Nederlands en Belgisch kampioen is echter gestopt. Wel fungeert hij zondag als scheidsrech ter. Het meeste applaus is deze keer voor Toby de Brouwer uit Clinge. Hij begint al flink beroemd te wor den. „Weet je dat ik een achternicht van Toby ben?", klinkt het in het publiek. Naast het sportieve deel, wordt er whisky gedronken. Barbier Kjeld geeft bezoekers een frisse coupe en kinderen mogen met een touw boomstammen trekken. „We wor den steeds bekender", zegt Picavet. „Een pintje is hier trouwens maar 2 euro. We zijn het goedkoopste fes tival van Zeeuws-Vlaanderen." maandag 18 juni 2018 Festival poetst imago fanfare op Bob Maes Terhole Optreden van Sint Jan uit Sint Jansteen. fotoscamileschelstraete -Manouk Heijmans Bob Maes Clinge Vikingen op weg naar de opening van de Highland Games. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Optreden van CoffeeVille tijdens festival Vliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52