DE MOOISTE REIZEN BOEK NU! effeweg.nl Houders postduiven willen stop bescherming roofvogels VOC-schip geeft steeds meer geheimen prijs E22E22E2^3 EfFeweg.nl oF bel 08810 30 800 4 Dankzij opgravingen wordt steeds meer bekend over het in 1740 vergane VOC-schip de Rooswijk én de opvarenden. Dat iedereen een smokkelaar was, bijvoorbeeld. Vanaf vandaag is er een digitale tentoonstelling. De duivenmelkers bieden morgen een petitie aan in de Tweede Ka mer. Ze verzamelden een kleine 7000 handtekeningen voor een op roep om de roofvogels niet meer te beschermen. De roofvogels halen aan de lopende band postduiven uit de lucht, zegt initiator van de petitie Vincent Hoogerwerf. Zelf zag hij hoe vorig jaar 32 dui ven van zijn stam werden opge peuzeld. Het jaar ervoor waren dat er 25 en het jaar daarvoor 27. Hoog erwerf: „En dan ben ik er ook nog tientallen kwijtgeraakt die een aanval zagen gebeuren en uit angst zijn weggevlogen." Jaarlijks zeggen roo duivenmel kers door de roofvogels te stoppen met de duivensport. Het aantal le den is in vijftien jaar tijd gedaald van 120.000 naar een kleine 18.000. „Natuurlijk speelt ook vergrijzing een rol. Maar de aanvallen door roofvogels helpen niet mee. Som mige duivenmelkers bouwen tien tallen jaren aan hun stam." Natuurlijk hoort het bij de na tuur dat roofVogels duiven aanval len. „Maar dit wordt veroorzaakt door mensen. Kijk naar de slecht valk: die heeft een territorium van 10 bij 10 km. Dan snap je dat ons land te klein is voor zoveel dieren." Kortom, vinden de duivenmel kers, verbied de plaatsing van nest kasten, haal lege nestkasten weg, voer een fokverbod op roofvogels in en leg in- en export aan banden. „De duivensport staat op de lijst van cultureel erfgoed. De politiek mag er best iets aan doen om die sport veilig te stellen." Op de Rooswijk waren in januari 2740 237 mannen aangemonsterd. Alleen de schipper was bekend. Wie er verder aan boord was? Niemand die het wist. „De schip per kunnen we het niet meer vragen", zegt hobbygenealoog Willem-Jan van Grondelle. Het scheepssoldijboek is verloren gegaan toen het VOC-schip kort na vertrek verging in een winter storm voor de kust van het Engelse Ramsgate. Toch wisten Van Grondelle en zijn vrouw Els Vermij negentien namen te achterhalen. In het Amsterdamse Stadsarchief bladerden ze maanden lang één dag per week door de archie ven van de vijftig notarissen die in de jaren dertig van de achttiende eeuw actief waren in Amsterdam. Dikke Sauerland va. €359,- Rondreis Noordkaap va. €1.399, Tot €140, m (pi pakken papier waren het, zegt Van Grondelle. „Ze waren honderden jaren niet open geweest." In de maanden voor de zeemannen aan boord zouden gaan van de Roos wijk, regelden zij hun zaakjes. Bij de notaris stelden ze een testa ment op of gaven ze een vol macht aan hun vrouw of an der familielid. 'Staande op vertrek met het Schip Rooswijk omme voor de VOC na d'Oost-Indiën te varen', stond er dan in de aktes. Zo wist het duo vijftien opvarenden te achterhalen, via andere bronnen kwamen er nog vier bij. Het waren Am sterdammers, Rotterdammers, zeelui uit Maastricht, maar ook uit Duitsland, Noorwegen en Zweden. De VOC wordt wel de eerste multinatio nal ter wereld genoemd. Van Gron- delle: „Dat zag je in die tijd ook al aan de bemanning. De Nederlandse sa menleving kon ook niet voldoende mensen opbrengen." Archeologen, historici en genealo gen werken sinds vorig jaar in op dracht van het kabinet samen om het verhaal van de Rooswijk te vertellen, vandaag wordt op rooswijk.huygens.knaw.nl een virtuele tentoonstelling geopend van alles wat tot nu toe is gevonden. Daar zijn ook een aantal van de mun ten te zien die zijn gevon den. Officieel waren aan boord 36.000 zilveren munten. Met dat geld kon de Vereenigde Oostindische Compagnie aanko pen doen in 'de Oost'. Maar bij de op gravingen kwamen ook 'handen vol' munten met een lager zilvergehalte dan de VOC-ducatons uit het zand. En niet een paar, maar heel veel. maandag 18 juni 2018 Duivenmelkers zijn het beu om hun geliefde postduiven te ver liezen aan roofvogels. Ze stel len dat er in Nederland te veel slechtvalken, haviken en sper wers leven, doordat die vogels al jarenlang worden be schermd. „De duivensport dreigt ten onder te gaan." Ellen van Gaaien Den Haag lederéén smokkelde op Hanneke Keultjes Den Haag 5 daagse busreis Geniet: van een zorgeloze 5-daagse All-inclusive vakantie in het Sauerland. Het hotel, met een Nederlands ma nagement, biedt u exclusief een succesvol All-inclusive arrangement aan. Geniet tijdens deze reis van een uitmuntende verzorging, uitgebreid entertainment en gezellige excursies in het mooie Sauerland! m ln prijs verlaagd! Inbegrepen 4 hotelovernachtingen 4 maal ontbijtbuffet en 3-gangendiner 5 maal lunch(pakket) en 1 maal koffie en gebak 1 Gratis consumpties van 17:00 - 24:00 uur Gezellig avondprogramma Gratis gebruik van alle hotelfaciliteiten Gratis boottocht over de Diemelsee Vervoer per Tourist Class touringcar Vertrekdata en prijzen 23juni, 9,21 juli€399,- 6,18 augustus€3994 €379,- 3,15 september€399,- 1 oktober€389,- 29 oktober€359,- 15 daagse busreis Een overweldigende reis naar het uiterste noorden van Europa! Via Zweden en Finland rijden we naar de Noord- kaap, waar de zon in de zomer niet ondergaat. Onderweg passeert u de poolcirkel en maakt u kennis met de cultuur van Lapland. We rijden terug langs de Noorse fjordenkust en stoppen op de adembenemende eilandengroep Lofoten. VERTREKGARANTIE Inbegrepen 13 hotelovernachtingen Bootovertocht Stockholm - Turku in een 2-persoonsbinnenhut 14 maal ontbijt en diner Alle genoemde bootovertochten Excursie Noordkaap incl. Noordkaapcertificaat Excursie Lofoten Vervoer per Comfort Class touringcar korting p.p Vertrekdata en prijzen 25juni 9,16juli 30juli, 6 augustus 20 augustus .ÊCSSSl- €1.439,- .£C53ST- €1.399,- .CTS39T- €1.439,- .êkSSST- €1.429,- GEEN AANBETALING! Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ■Goodwin Sands (zandbanken) 9 januari 1740: De Rooswijk, met 30 kisten zilver op weg naar Indië, vergaat tijdens een storm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4