Vernielingen in speeltuin Vosmeer 'Ongepaste vragen aan mensen met uitkering' ILEN 19 ROOKVERBOD EERSTE VERENIGING Leden van de Goese hockeyvereniging GMHC kiezen voor het weren van de sigaret. Mag ik hier echt ner gens meer roken? Een meegereisde moeder van één van de bezoekende jeugd teams keek er zaterdag raar van op dat de sigaret in de ban is gedaan bij de Goese Mixed Hockey Club (GMHC). „Nou, dan loop ik wel even naar de voetbal", grapte ze. Deze vrouw nam het goed op, maar er zullen de komende tijd misschien ook wel eens mensen zijn die het minder leuk vinden dat ze geen sigaretje meer mogen roken op het terrein van de hockeyvereniging op sportpark Het Schenge. Toch was het nodig, vindt bestuurslid Etienne Verhoef. Roken en sporten gaan wat hem betreft niet samen. Sinds zaterdag is de GMHC een rookvrije club. Verhoef nam het initiatief om aan te sluiten bij het project 'Rookvrije Generatie' van KWF Kankerbestrijding, de Hartstich ting en het Longfonds. „Het be stuur was meteen enthousiast", vertelt hij. „Daarin zit trouwens iemand die rookt. Nou, zei hij, dan is dit een mooie gelegenheid om te stoppen." Varianten Ook de leden schaarden zich mas saal achter het idee. „We hebben verschillende varianten voorge legd", benadrukt Verhoef. „Bij voorbeeld een rookverbod op be paalde momenten of in bepaalde ruimtes. Maar tachtig procent van de leden heeft gekozen voor het helemaal weren van sigaretten bij de club." De Goese Mixed Hockey Club is de eerste sportvereniging in Goes die de peuk in de ban doet. Ver hoef hoopt er andere clubs mee te stimuleren hetzelfde te doen. „Vandaag is een mooie dag om het te introduceren", zei hij zaterdag. „We houden een toernooi en ont vangen veel teams van andere ver enigingen. Dan is het maar met een bij iedereen bekend." Het 'rookverbod' is wat Verhoef betreft zeker geen wassen neus. Wie in de toekomst toch een siga ret opsteekt op het terrein van de Mensen die toch roken, zullen we daarzekerop aanspreken club wordt daar op aangesproken. Bordjes wijzen bezoekers op het nieuwe beleid. De Goese wethouder André van der Reest kwam zaterdag langs om zijn waardering voor het initiatief van de club te laten blijken. „Wij hebben ons als gemeente ook aan gesloten bij het project Rookvrije Generatie", vertelde hij. „Het is mooi om te zien dat het navolging krijgt." De gemeente is volgens de wethouder niet van plan het 'rookverbod' aan andere clubs op te leggen. „We gaan niets verplichten, maar willen ze stimu leren om het op te pakken." Passé Volgens Van der Reest - die in zijn jonge jaren ook wel eens een siga retje opstak, maar nu al jaren niet meer rookt - past het project hele maal in deze tijd. Roken is wat hem betreft een beetje passé. „Ik kan me de tijd nog herinneren dat tijdens raads vergaderingen de glaasjes met si garetten op tafel stonden", zegt hij. „Of dat je tijdens een sollicita tiegesprek iets te roken kreeg aan geboden. Je kunt je dat nu amper meer voorstellen." De jonge hockeyers van de Goese vereniging sloegen zaterdag symbolisch de laatste asbak van het veld af Eigenlijk had de club ze allemaal al weggedaan, dus er moest er één worden geleend bij de naburige voetbalclub. Dat kon nog. Maar misschien is op het hele sportpark binnenkort geen asbak meer te vinden. 'Lidmaatschap van de FNV, is dat niet zonde van het geld?'. Die vraag is volgens de SP in Goes door een medewerker van GR De Bevelan- den gesteld aan een cliënt met een uitkering. „Bizar", vindt fractie voorzitter Floor van Lamoen. Hij heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college. Volgens de socialisten geeft het geen pas om als overheidsinstantie te vragen naar de reden dat iemand lid is van een vakbond en te vragen of dat niet zonde is van het geld. De partij wijst op het grondwettelijke recht van vereniging. Ook is de SP nog altijd niet gerustgesteld over het vragen naar bankafschriften door GR De Bevelanden. Dat is de gemeenschappelijke Bevelandse dienst die over onder meer de uit keringen gaat. Eerder stelde het college van Goes dat het geen regulier beleid is om de bankafschriften van mensen met een uitkering te controleren. Maar volgens Van Lamoen is dat in het genoemde geval toch weer ge beurd tijdens regulier heronder zoek. Mensen met een uitkering vra gen naar hun uitgaven is volgens de SP een inbreuk op de privacy. In Speeltuin De Vossetuin in Oud- Vossemeer zijn in de nacht van za terdag op zondag vernielingen aangericht. Een omgegooide pick nicktafel met parasol moet waar schijnlijk als verloren worden be schouwd. „Het lijkt misschien allemaal niet zo erg, maar voor een speel tuinvereniging die het enkel moet hebben van wat subsidie is een nieuwe parasol van 200 euro al heel veel geld", zegt bestuurslid Miriam van Gorsel. De onbekende daders hebben ook allerlei spullen, waaronder speelgoed, op het dak van de garage gegooid en het dak van een schuurtje vernield, waar schijnlijk door er op te gaan staan. De vereniging doet aangifte bij de politie en hoopt van de verzeke ring de schade vergoed te krijgen. „Ik weet niet of dat lukt", zegt Van Gorsel. „Toen we onlangs storm- Woensdag is er een feestje, dan moet het weer op orde zijn schade hadden aan het schuurtje, kregen we niks, omdat het niet van steen is. Je betaalt altijd keurig je premie, maar als er iets is, geven ze niet thuis." Volgens Van Gorsel is De Vossetuin wel vaker gecon fronteerd met vernielingen. Ze herinnert zich dat een paar jaar ge leden nieuwe windschermen ka pot zijn getrapt. Ook elders in het dorp is het soms raak. Een speel toestel uit het dorpsbos is zelfs naar onze speeltuin gekomen, om dat het daar steeds werd vernield. De stap naar de politie zet de speeltuinvereniging ook om te la ten zien dat ze dit niet over haar kant laat gaan. „We mogen dit niet normaal gaan vinden", zegt Van Gorsel. „Nog los van de schade, be zorgt dit de vrijwilligers een hoop werk. En we zijn al met zo weini gen. Woensdag hebben we een kinderfeestje. Dan moet alles weer op orde zijn." maandag 18 juni 2018 Hockeyclub doet peuk in de ban Rob Paardekam Goes -Etienne Verhoef Rob Paardekam Goes Rob Paardekam Oud-Vossemeer -Miriam van Gorsel, bestuurslid ivjtmr fff <iiHili«»i Als symbolische handeling mochten de jeugdige leden van de club zaterdag een asbak van het veld slaan, foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48