23 Maan ijzersterk Pinkpop debuut.. vermoedelijk gevangen in zijn eigen formule. Voor volgend jaar is voorspellen niet moeilijk: het re cordsalaris van de Stones gaat er aan (Beyoncé? Metallica? Ed Sheeran?), terwijl het aantal scherpe nieuwe namen verder daalt. Daarmee is Pinkpop afhankelijk geworden van de luimen van zijn A- namen. Het levert soms prachtige concerten (Pearl Jam!) op, maar tegelijk een grote afhankelijkheid van de dagkoersen op de transfermarkt van de fes- tivalheadliners. HOOGTEPUNT Eddie Vedder droeg vrijdagavond precies dat mosgroene T-shirt van het Utrechtse poppo dium Tivoli als hij deed in 1992. Toen viel hij in anderhalve seconde Pinkpops meest legendarische moment tegemoet. Vanaf een camerakraan dook hij, zijn shirt doorweekt van het zweet, de massa in. 26 jaar verder verkleurde Vedders shirt net zo onder de geleverde inspanningen. Een vlucht naar de liefde van de massa zat er niet nog eens in. Ved der is geen spichtige twintiger meer, maar een doorvoede vijftiger. De liefde van de festival bleek niettemin onverminderd. Vedder rekte het - in 1992 net geboren - gebroken-harten-lied Black op tot het kraakte in zijn voegen, maar veroverde zo Pinkpop zonder er botbreuken voor te hoeven riskeren. VERRASSING Geen The Kooks op Pinkpop. Een late afzeg ging wegens ziekte. Daarom plots van de reserve bank gehaald: Di-rect. 23 jaar na het laatste optre den van de groep - toen nog met Tim Akkerman als zanger en Wibi Soerjadi als gastartiest- volgde dan eindelijk een vervolg. De band moet wat frus tratie over het uitblijven van een nieuwe uitnodi ging hebben weggeslikt, maar toonde zich op het hoofdpodium slechts hoffelijk en dankbaar. En wat een geluk dat Di-rect net aan zijn derde jeugd is begonnen als stomende soul rockband. Met een blazerssectie als bonus bleek de band een gouden wissel in een wedstrijd waarin de oorspronkelijke basisploeg al na vijf minuten was vergeten. DOORBRAAK podium drie net uit het publiek opgeviste fans van post-kleuterleeftijd. Het dreumestrio keek wat be dremmeld naar de beeldende bewegingen waar mee Maan de liedtekst ondersteunde. Maar het mooie van het tafereel: niemand maakte zich druk om de contrasten. Dit was ver- Volgend jaar de 50ste Pinkpop. Och jongen, wat wordt dat mooi maak voor het hele gezin: van de jongste fans tot hun ouders die onder de indruk raakten van de vo cale capaciteiten van de zangeres. Maan (22) lijkt in de race om volgend jaar Nederland te vertegen woordigen op het Eurovisie Songfestival. De selectiecommissie moet snel zijn. Wie zo'n ijzersterk Pinkpopdebuut maakt als Maan, kan straks ook zonder meer op eigen kracht naar het buitenland. FESTIVALLEED Bij gebrek aan wolkbreuken, onweersbuien en ander campingteisterend ongerief, belandde het grootste festivalleed dichtbij de Pinkpop-bron. Festivalstichter Jan Smeets wees het advies van zijn artsen om thuis te herstellen van zijn derde hartoperatie met Limburgse koppigheid van de hand. Smeets (73) laat zijn festival nooit in de steek en verscheen - af en toe hijgend van de inspanning - gewoon op het festivalpodium voor een vaderlijk woord aan het eind van de dag ('Jongens, niet drin gen en rustig naar de tent'). Permanent begeleid door een arts (Smeets: 'Mijn fysiotherapeut') paste hij zijn gebruikelijke maniakale tempo iets aan en had hij zijn ogen gericht op zijn grote doel: „Vol gend jaar de 50ste Pinkpop. Och jongen, wat wordt dat mooi." maandag 18 juni 2018 PINKPOP Dure top acts bepalen koers Oké, het was een enigszins merkwaardig beeld. Zangeres Maan de Steenwinkel - gestoken in zwart doorschijnend negligé onder een roze outfit - zong het suggestieve Ride It met op het 44 —Jan Smeets, directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23