ZEELAND GEBOEKT Herinneringen aan een jeugd in Goes Parijs als decor voor literaire wandelingen Geen dijk, geen dorp is vergeten ZEELAND 21 Hubert Leeman uit Middelburg vangt de ziel van een dorp in Zuid-Frankrijk in zijn roman 'Harde grond'. Liefde, haat, er worden dromen verkocht. harde grond Het brandt. En niet zo'n beetje ook. Hartje zomer, heet, alle bossen gortdroog en het waait stevig. We zitten in het diepe zuiden van Frankrijk. De hele helling van de heuvel staat in lichterlaaie. Vier-wiel-aange- dreven brandweerauto's, blusvliegtuigen, alle beschikbare materieel wordt ingezet. Het is het bos van de zonderlinge Hollander, zijn huis is nu aan het zicht onttrokken door vlam men en rook. Er kwam eerder een noodsignaal uit het huis, van een jonge vrouw. Zo begint de debuutroman 'Harde grond' van Middelburger Hubert Leeman. Hij schreef een verhaal dat zich laat lezen als een soap: met ver schillende elkaar kruisende verhaallijnen, met cliffhangers, met haat en liefde. Dat alles tegen het decor van het Franse dorpje Saint-Juste-La Garrigue. Het bestaat niet echt. Maar wie in het departement Herault ten zuiden van Gignac rondrijdt, verkeert in de goede sferen. Hubert Leeman (1959) heeft er in Zeeland een hele carrière opzitten. Na zijn opleiding tot jongerenwerker werd hij beleidsadviseurbij de Zeeuwse Cultu rele Raad. De op richting van de Stichting Pop muziek Zeeland noemt hij een wapenfeit en de Zeeuwse Kunst bende was een belangrijk pro ject voor hem. Momenteel is hij beleidsadviseur voor het College Zorg en Welzijn, een bestuurlijk overleg van dertien Zeeuwse gemeenten en de provincie. Leeman deed schrijfervaring op tijdens zijn werk. Vanaf 1980 is Frankrijk een vaste vakan tiebestemming: „Dat land is de constante in mijn leven. Ik ben reisverhalen gaan schrijven, impressies en beschouwingen. Wat ik me altijd afvraag: hoe werkt dit land? Je moet me niet zien als de clichématige francofïel met een ba guette onder de arm in een uitgestorven dorpje. Maar ik ben wel hartstochtelijk geïnteresseerd in dat land. Volkskrant-correspondent Peter Giesen schreef: 'Je snapt niet dat in zo'n mooi land mensen zo ongelukkig kunnen zijn'. Dat heb ik in mijn roman willen stoppen. Als je er doorrijdt lijkt het één grote wanorde: onbe heerde terreintjes, wijken met bedrijfsblokken- dozen en intermarchés. Toch leeft iedereen in een keurslijf. De overheid bemoeit zich met al les, van de wieg tot de begrafenis. Daar stellen de inwoners een, wat ik in mijn boek noem, 'je- m'en-foutisme' tegenover - luiken dicht, hond voor het hek en de rest ziet maar. Daarom is Frankrijk een land in een kramp." Leeman probeert in zijn boek de ziel van Frankrijk te raken. „Je hebt het 'coming-of- age'verhaal van Léa Valette, de dochter van de biologische wijnbouwer René Valette. Project ontwikkelaar Mare Raynaud leeft op te grote voet, hij belichaamt de klassieke 'rise and fall' in de trant van J.R. Ewing. Dan heb je natuurlijk het gebeuren in het dorp, de jongeren, de wijn bouw. En 'le Hollandais' op de heuvel, Frits Wieringa die door de Fransen Frites wordt ge noemd. Het is een verhaal dat in Zuid-Frankrijk speelt, maar in een dorp als Zoutelande zal je dezelfde mechanismen treffen." Een Franse vertaling? Leeman: „Daar hoop ik op. Het zou fantastisch zijn als ik het de wijn boer, bij wie ik te gast was, kan laten lezen." Hubert Leeman: Harde grond - Uitgeverij Boekscout, 380 pagina's, 23,99 euro. Joke den Engelsen-Dekker beschrijft haar jeugd in het boek 'Terug naar de vijfti ger jaren' met als ondertitel 'Her inneringen aan mijn zorgeloze kindertijd aan de Kloetingseweg in Goes'. De schrijfster zegt in een toelichting: „Intussen woon ik alweer bijna vijftig jaar in Apeldoorn, maar mijn herinne ringen aan die Goese tijd zijn nog zo levend dat ik besloten heb ze op te schrijven." Het boekje bevat familiefoto's en foto's van de omgeving van de Kloetingseweg in Goes. Zo zien we het voormalige R.K. Zieken huis Sint Johanna, café de Tol en de watertoren van Goes. Joke den Engelsen: „Ik beschrijf hoe ik na de verhui zing van mijn ouderlijk gezin in 1951 vanuit Middelburg naar Goes mijn kameraadje Jan ontmoette, hoe wij als kleuters de wereld om ons heen gingen ontdekken en allerlei avonturen beleefden en soms ook 'kattenkwaad' uithaalden. Die mooie herinneringen heb ik mijn hele leven als een waardevolle schat met me meegedragen." Het boek telt 116 pagina's en kost 13,75 euro. Een vakantietipboek! Kees van Rijswijk (1942) uit Oostkapelle schrijft tegen woordig literaire reisgidsen. Een jaar geleden publiceerde hij 'Langs literaire locaties op Wal cheren'. Met zijn nieuwste gids, die onlangs verscheen, zoekt hij het in het buitenland: 'Langs lite raire locaties in Parijs - vier stadswandelingen'. De schrijver was werkzaam in het onderwijs: hij begon als on derwijzer in Domburg, werd do cent in de Randstad en eindigde als beleidsadviseur op het terrein van onderwijs aan kinderen die speciale zorg behoeven. Eind 2015 verhuisde hij met zijn vrouw naar Oostkapelle. In de Parijse gids (15,- euro) wandelt hij in de min of meer af gebakende stadsdelen Marais, Saint-Germain-des-Prés, het Quartier Latin en Montparnasse. De lezer krijgt bijzonderheden over auteurs en citaten uit de be treffende boeken. Achterin staat een alfabetisch overzicht met in formatie over de ruim zestig schrijvers, die aan bod komen: van de Nederlander Albert Alberts tot Emile Zola. Voor de blonde Vlissingse Pau- lina in de roman 'Au Pair' (1989) van Willem Frederik Hermans moeten we in de Rue Guynemer zijn. Zeeuwse schrijvers In de achttiende eeuw bracht de Amsterdamse uitgever Isaak Ti- rion een reeks boeken op de markt met een titel waarvan de ambitie afstraalt. 'Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden' heette de serie, voor minder deed men het niet. Ongeveer elke straathoek van het vaderland be studeerd, óók elke straathoek van Zeeland. In deel 19 uit 1751, 'Behel zende eene Beschryving van Zee land. Met eene Kaart, Plans van Steden en kunstige Printverbeel dingen versierd', en in deel 20 uit 1753. De voornaamste auteur van de Zeeuwse delen was de Middel burgse dichter en magistraat Pie- ter Boddaert (1694-1760), door de uitgever gepre zen om zijn 'nette Pen' en 'zyne Kundig heid in 's Lands Zaaken en Geschiede nissen'. Pieter Bod daert lijkt in zijn vrome ge dichten verdacht veel op een ver warde persoon. In een deftig na slagwerk uit de negentiende eeuw oppert men: 'de regtzinnigheid schijnt 's mans genie' te hebben uitgedoofd en 'walgelijke mystike- rij' heeft zijn vroegere originaliteit verdrongen. Gedichten die getui gen van een griezelig religieus kli maat in Middelburg. In de vele hoofdstukken van 'Tegenwoordige Staat van Zeeland' is gelukkig niet déze Boddaert aan het woord. Het is even wennen, maar al snel blijken dit boeken die je niet mak kelijk kunt wegleggen. Een oud en vertrouwd, en tegelijk een vreemd en ander Zeeland. Na ruim twee honderdvijftig jaar herkennen we Kapelle nog: 'leggende zeer ver- maakelyk in zijne menigvuldige Boomgaarden, Hoven en Planta- gien' en voorzien van 'eene groote en lugtige Kerk'. Kijk mee naar Kat- tendijke, mét uitleg waarom de Monnikendijk daar Monnikendijk heet. Naar 'het aanzienlyke Dorp Kloetinge', slechts 'een groot kwar tier Uurs' van Goes gelegen, de kerk heeft er een hoge toren 'die sierlyk naar de konst gebouwd is'. Naar de zorgwekkende zeewering bij West- kapelle, met de bijbehorende reke ning voor het onderhoud: er waren jaren dat daarvoor 'twee Tonnen Gouds' nodig waren. Natuurlijk gaat de meeste aan dacht uit naar de Zeeuwse steden, er zijn uitgebreide hoofdstukken over Middelburg, Zierikzee, Goes, Tholen, Vlissingen en Veere. Maar geen duin, geen dorp, geen dijk wordt vergeten. Pieter Boddaert en zijn collega's verrassen ons met een soort luchtfotografie, bedreven met een nette pen. maandag 18 juni 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers GO Frans dorp in een kramp Jan van Damme Hubert Leeman voor een foto van de Col de Vars, op de grens van de departementen Alpes-de-Haute-Provence en Hautes-Alpes. rubenoreel Terug naar de vijftiger jaren Herinneringen aan mijn zorgeloze kindertijd aan de Kloetingseweg in Goes Joke den Engelsen-Dekker VAN ZEELAND Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21