I S Vlissingen Vintage breidt uit als een olievlek m li v EN 19 m Verzet tegen kamerverhuur in Kanaalstraat VLISSINGEN NOSTALGIE OP OUDE MARKT Honderd pratende en proostende mensen bevolkten zaterdag de Oude Markt in Vlissingen. Aan versierde tafels vol flessen limonade en schalen met broodjes, salades en cakes vierden ze de eerste stadspicknick van Hart in de Stad. Volgend jaar neemt ie dereen iemand mee die hier uit zichzelf nooit naar toe zou ko men", droeg een van de picknickers de rest op via de microfoon van presentator Kevin van Woerkom. Ze kreeg applaus. Hart in de Stad heeft zich tot taak gesteld om de Vlissingers te ver binden met elkaar en hun stad. Placemats van oude foto's van de markt uit het Gemeentearchief bleken een mooi middel. Ze wer den enthousiast besproken en ver zameld. Ze leidden ook tot ont moetingen, zegt Leonard van den Berge van Hart in de Stad. „Een mevrouw vertelde dat ze als meisje aan de Oude Markt woonde. Ze somde zo op welke fa milie waar woonde: bakker Schoenmakers, Wezepoel, Rie- mens. Haar beste vriendin was Corry, zei ze. Dat is mijn moeder! Nu zien ze elkaar weer na zeventig jaar." Evelien Rijnders ('Maar ze kennen me als Bos') en Corry Rie- mens praten honderduit. De hui zen van hun jeugd staan er niet meer, allang geweken voor de Hema en de Fonteijne. De Korte Zelke, de Kromme Elleboog, al die verdwenen straatjes staan Conny De foto's zijn mooi, maar Vlissingen is nu ook goed de Jong en Corry Diespa nog hel der voor ogen. „Er is zoveel ge sloopt. Het is er niet beter op ge worden." Conny's zus Mathilda Neetens weet niet wat ze van die nostalgie moet denken. „De foto's zijn mooi, maar Vlissingen is nu ook goed. Ik ben hier een jaar gele den uit Noordwijk komen wonen. Ik wil hier nooit meer weg. Ik vind het hier heerlijk." „Ik weet ook nog goed hoe die grote machine met de sloopkogel door mijn oude slaapkamertje ging", zegt Marleen Vermeer van Hart in de Stad. „Ik was twaalf. Het is me altijd bijgebleven." Voor de kinderen die rondrennen tus sen de bomen is het Vlissingen van nu net zo'n vaststaand gege ven als vroeger voor haar en de vroegere buurmeisjes, beseft ze. „We hadden vandaag graag meer verhalen gehoord over het Vlissin gen van nu. Dat moeten we vol gend jaar voor elkaar zien te krij gen." Nieuwsgierigheid naar de Vlis singers bracht Ufuk en Gomze Ozbek, Cem Yavuzak en Parnaz Azimi naar de picknick. De tafel staat vol met hartige en zoete hap jes die gul worden uitgedeeld. Kleine Defne heeft al genoeg en speelt met de andere kinderen op het plein. „Wij dachten dat dit een traditie was", zegt Cem in het En gels. Nederlands lukt hem en Ufuk nog niet. Ze komen uit Istanboel. Daar was het niet veilig, zegt Ufuk. „Daar zou ik mijn kind nog niet een winkel in laten gaan. Hier speelt ze veilig." Dat is Vlissingen voor hem. Veilig. En rustig. „Ik ben liever hier dan in bijvoorbeeld Amsterdam." „Ik ben nog maar acht maanden in Nederland, onze vriend Cem pas zes maanden", vertelt Gomze in aarzelend Nederlands. Ze wijst naar Maatje Minderhoud, die ook is aangeschoven. „Zij helpt ons. Ze leest voor." „Gomze is al geslaagd voor het inburgeringsexamen", zegt Maatje trots. „Dat is heel knap." De familie kreeg een wo ning in Vlissingen toegewezen, aan het Bellamypark. Nu kijken ze uit naar werk. Ook Parnaz. „Ik kom uit Iran. Ik wil heel graag werk. In Iran deed ik zakelijke ad ministratie voor een internatio naal bedrijf. Dat zou ik graag weer doen", vertelt ze in het Neder lands. „Ik heb al een sollicitatiege sprek gehad." De Kleine Markt, op de dorpel van kroegbaas Ramon Alewijns blijft de navel van het feest van Vlissingers Jolanda en Rik Lingiers, maar de sfeer van vetkuiven en petticoats loopt door tot in De Piek. Vrijdag avond opent Cherry Casino and The Gamblers de Rockabilly Bar- crawl in de feesttent op het Bella mypark om 20.00 uur. Zeven bands spelen de estafette-avond vervol gens vol tot or.oo uur in De Piek en in cafés en restaurants rond het park. De crawl is het enige festival onderdeel waarvoor betaald moet worden. Voor een tientje kun je alle bands beluisteren. Vintage-auto's Zaterdag treden zes bands op bij de Kleine Markt tussen 12.00 en 22.00 uur. Tussendoor is er een danswed strijd (14.45 uur) en de prijsuitrei king (16.30 uur) voor de mooiste van de vintage-auto's die op het Bellamypark te zien zijn. Op de Oude Markt staan kramen met vin tagespullen (12.00-18.00 uur). Af terparty's zijn te vinden in de Spoetnik (22.00 uur) en De Con current (23.30 uur). Zondag sluit het feest af op de plaats waar het geboren is, de Kleine Markt. Tussen 13.00 en 19.00 uur spelen er drie bands en staat er een vintagemarkt. Op het Bellamy park draaien tot 18.00 uur dj's. In de Spoetnik onder het Cityhotel aan de Oude Markt kan de 'Last man standing' terecht voor de laatste af terparty, met om 20.00 uur een dj- battle. OOST-SOUBURG De Oost-Sou- burgse ondernemers verzetten zich tegen kamerverhuur in de voorma lige Wereldwinkel in de Kanaal straat. Zij vrezen overlast van ar beidsmigranten en extra parkeer druk. De ondernemersvereniging Ac tief Ondernemend Souburg en 21 winkeliers en buren protesteren te gen de nieuwe functie van de oude pastorie. Het pand heeft een maat schappelijke bestemming, maar de eigenaar wil er tot acht huurders in. Het Vlissingse college wil dat toe staan, omdat alle panden in de Ka naalstraat voor winkels én wonen bestemd zijn. maandag 18 juni 2018 WA Picknick raakt vooral oude hart stad Claudia Sondervan Vlissingen De stadspicknick op de Oude Markt in Vlissingen. foto lex de meester -Mathilda Neetens Het driedaagse nostalgiefeest Vlissingen Vintage breidt zich als een olievlek uit over de stad. Vier jaar geleden begon het als een feestje van fiftiesliefheb- bers op de Kleine Markt bij Café 't Archief, inmiddels haakt de hele binnenstad aan. Claudia Sondervan Vlissingen De programmering staat compleet op www.vlissingenvintage.com Vlissingen Vintage tijdens een eerdere editie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19