13 Volgens volgelingen en kenners van Bobby Kennedy hoeft Amerika niet te blijven treuren. Bobby is niet dood, hij leeft. Er staat een nieuwe Bobby klaar, zijn kleinzoon Joe Ken nedy III. De jongste telg uit de poli tieke dynastie. In het jaar van de vol gende presidentsverkiezingen zal hij bijna even oud zijn als zijn beroemde opa. Het Democratische parlements lid met de volle kop rood krullend haar dat zijn Ierse afkomst verraadt, maakt indruk. Met zijn toespraak op Arlington, ter herdenking van zijn opa. „Hij streed voor datgene dat er nu zo toe doet: voor een land dat je accepteert zoals je bent", aldus Joe Kennedy III. De 'groeibriljant' van de Democra tische Partij uit Boston (Massachu- setts) diende president Donald Trump in het parlement al ferm van repliek met het antwoord van de op positie op diens State of the Union, de jaarlijkse rede. „De grootste Ame rikaanse gedachte is dat we allemaal gelijk zijn en dat we er allemaal toe doen. Vandaag wordt die belofte ge broken." Kennedy beschuldigt Trump van valse keuzes. „Arbeiders uit de koolmijnen of alleenstaande moeders, landelijke of stedelijke ge bieden, de kust of het binnenland. Alsof een monteur, een leerkracht en een opvangmoeder rivalen zijn, in plaats van gemeenschappelijke slachtoffers van een systeem dat be wust wordt gesaboteerd om hen die aan de top staat te dienen." Voor de Amerikanen die Bobby Kennedy hebben gekend lijkt het alsof hij was teruggekeerd op aarde, in de gedaante van zijn op 4 oktober 1980 geboren kleinzoon. „Niemand in de familie lijkt zoveel op Bobby", zegt ook diens weduwe, Ethel, Joe's oma. Een Bobby met dezelfde tong val, blik, motoriek en politieke denk beelden. 'Meet the next President Kennedy', zijn sindsdien gevleugelde woorden. De druk om zich namens de Democraten in kandidaat te stel len voor het presidentschap groeit met de dag. „Het Witte Huis ligt in 2020 voor het oprapen", zegt Larry Tye, auteur van de biografie 'Bobby Kennedy, The Making of a Liberal Icon' (2016). In een open brief roept hij Joe Kennedy III op het voorbeeld van zijn opa te volgen. „Hij bouwde in 1968 bruggen, tussen de eilanden van zwarten, kleurlingen en blan ken, tussen verontruste ouders en ei genzinnige jongeren, tussen de ge vestigde orde waarin hij opgroeide en de Nieuwe Politiek die hij voor stond", aldus Tye. „Amerika heeft grote behoefte aan iemand die nep- nieuws pareert met de harde feiten, een bestuurder die niet bezwijkt on der de druk van de sociale media en de onophoudelijke nieuwsstromen. En nee, Joe, het is niet te vroeg. In 2020 ben je bijna net zo oud als Bobby in 1968." Gevleid Volgens de biograaf heeft Joe, ge trouwd met Lauren Anne Birchfield (in 2012) met wie hij dochter Eleanor heeft, het begeesterende vuur van de Kennedy's opnieuw aangestoken. „Je roept zoveel herinneringen op aan je grootvader, je blaast de droom van een nieuwe First Family met de naam Kennedy weer leven in." Joe Kennedy III zwijgt tot nu toe over presidentiële ambities. Hij koestert zijn werk als Congreslid. „Natuurlijk, ik voel me gevleid als mensen me de hand schudden en herinneringen ophalen aan mijn opa of zijn broers Jack en Teddy", aldus Joe. Het zijn herinneringen die me kracht geven." Intimi wijzen op de tekst aan een van de muren van zijn kantoor. Naast foto's van de familie en een poster van de honkbalclub Boston Red Sox prijkt een leuze van Bobby Kennedy: 'Met de jaren zul je een oordeel over jezelf vellen, of je alle talent voldoende hebt aange wend om de levens van anderen te verrijken." Woorden die elke dag vragen om een antwoord. Zal Ame rika dan toch met 50 jaar vertraging 'de grootste president krijgen die het land nooit heeft gehad'? maandag 18 juni 2018 Bobby en achter hem Ethel in het Ambassador Hotel, waar hij even later zal worden vermoord, fotobilleppridge Robert Kennedy wacht op medische hulp nadat Sirhan Sirhan hem heeft neergeschoten, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13