II, 12 Met de moord op Bobby Kennedy in 1968 verloor Amerika 'de grootste president die het land nooit heeft gehad'. Vijftig jaar later wordt het gat dat hij achterliet, mogelijk toch gevuld. Door zijn 37-jarige kleinzoon, Joe Kennedy III. het kanteljaar at als? Wat als Robert Francis Kennedy op 5 juni 1968 niet door de keu ken van het Ambassador Hotel in Los Angeles was gelopen om het personeel daar de hand te schud den en zijn moordenaar Sirhan Sir- han was misgelopen? Wat als hij de Democratische presidentskandida tuur had gewonnen, zijn Republi keinse rivaal Richard Nixon had ver slagen en zijn intrek had genomen in het Witte Huis? Hoe zouden de Ver enigde Staten er nu voorstaan? Het zijn vragen die alleen bij uit zonderlijke politici na hun dood wor den gesteld. Politici met een bevlo gen boodschap. Bobby Kennedy zou verandering brengen. Hij gaf kleur aan het kanteljaar 1968 waarin het ge zag ter discussie stond en hij een land schetste waarin het anders kon. Met RFK een sneller einde aan de oorlog in Vietnam en mogelijk een kleinere kloof tussen rijk en arm. De armoede in eigen land sneed hem door de ziel. Vooral jongeren droegen Kennedy (RFK) op handen. En na de moord op Martin Luther King op 4 april in Memphis was de jongere broer van John F. het enige liberale icoon dat vurig pleitte voor vrijheid en gelijk heid. Voor blank en zwart. „Toen riep ik: gelukkig hebben we Bobby nog. Maar twee maanden later was hij er ook niet meer", zegt John Lewis, nu Congreslid, toen lid van Bobby Ken- nedy's campagneteam. Eerbetoon De aanslag op RFK, waarvoor de christelijke Palestijn Sirhan Sirhan nog altijd in de gevangenis zit, was een aanslag op de hoop, op het opti misme. „Er stierf iets in Amerika", al dus Lewis. Dat verklaart het onge looflijke eerbetoon dat Bobby Ken nedy ten deel viel toen hij na de af- scheidsdienst in New York met de trein naar zijn graf op Arlington in Washington werd gebracht. Om daar te worden herenigd met zijn in 1963 in Dallas vermoorde broer en presi dent John F. ('Jack'). De tocht die vier uur had moeten duren, duurde acht uur. „Het voelde als een reis naar het einde van een tijdperk", zegt Steve Northup die de reis volgde als persfotograaf. „Het was een rit door de samenleving." Blank, zwart, jong en oud vormden een 200 mijl lange erehaag langs het spoor. De meesten huilden, maakten een diepe buiging, of brachten een eresaluut. Bruidjes gooiden hun boe ket op de trein. De pijn bij de Kennedy's was er niet minder om. Van de negen kin deren waren er nu vier dood. Joseph jr. (29) sneuvelde in de Tweede We reldoorlog, Kathleen (28) kwam om bij een vliegtuigongeluk en John F. (46) en Bobby (42) werden ver moord. Bobby's weduwe Ethel bleef achter met elf kinderen, de laatste was nog niet geboren. Ted Kennedy, toen net senator, sprak op de begrafenis een emotio nele rede uit. Volgens velen zijn be ste ooit. „Bobby geloofde erin dat verandering begint met de actie van een enkel persoon en als meer men sen in beweging komen je de koers van de geschiedenis verandert. Elke keer als iemand opstaat voor zijn idealen, maakt hij een rimpeling van hoop." Ook de tekst, vastgelegd in graniet nabij het witte grafkruis op de natio nale begraafplaats Arlington ont breekt niet. „Sommige mensen zien dingen zoals ze zijn en vragen: Waarom? Ik droom over dingen die er nooit zijn geweest en stel de vraag: Waarom niet?" Grote schade Als Bobby nu nog in leven zou zijn, was hij 92 jaar oud. Jonger dan de ex- presidenten Jimmy Carter en George Bush. Hij zou ongetwijfeld zijn laat ste energie hebben besteed aan de strijd tegen Donald Trump. „Ik denk dat hij erg uit zijn doen zou zijn ge weest met deze president", zegt Kerry Kennedy, president van Ro bert F. Kennedy Human Rights. „Mijn vader probeerde overal brug gen te slaan. Donald Trump is groot geworden door tegenstellingen te ex ploiteren. Dat brengt ons land grote schade toe." „Daarom was Bobby Kennedy nu precies de leider waarmee de VS be ter af zouden zijn", beaamt Chris Matthews, auteur vanBobby Ken nedy, a raging spirit'. „Hij had even veel op met blanke arbeiders als zwarten en latino's. Hij zag het ge vaar van verdeel en heers. De chaos die dat zou brengen." SERIE maandag 18 juni 2018 GO Dit is de eerste aflevering van een serie verhalen over bijzondere momenten in 1968. Van de executie van een Vietcong- strijder tot de lancering van de Apollo 8. 1968 Met Bobby Kennedy zou alles anders worden nu is het aan zijn kleinzoon Hans van Zon Rotterdam/Washington -4 Ethel Kennedy schudt de hand van een van de zoons van Martin Luther King, een paar dagen nadat diens vader is vermoord, fotoap President John F. Kennedy met FBI-directeur J. Edgar Hoover en zijn broer Bobby, fotoepa Welke bijzondere herinneringen heeft u aan 1968? Stuur uw verhaal, in maxi maal 250 woorden, naar oproep@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12